Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Türkiye Kaşıkçı cinayetinin peşini bırakmayacak

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, 18. Doha Forumu öncesi gazetecilerin sorularını cevapladı. Katar’a yönelik ekonomik yaptırımlara ilişkin soru üzerine Çavuşoğlu, “Katar ekonomisini çeşitlendirmek için en iyi adımları atıyor ve her geçen gün daha fazla kendine yeter hale geliyor. Bazen kötü bir deneyim bin nasihatten iyidir. Katar küresel çapta aktiftir, Katar ekonomisi büyüyor, Katar güçleniyor. Bu, yapay bir kriz. Yaptırımlar kabul edilemez. Ortadaki sorun ne olursa olsun, biz yaptırımın her türlüsüne karşıyız. Umarım bu sorunlar en kısa zamanda çözülür.” karşılığını verdi.

Bu yıl 18. düzenlenen Doha Forumu’nun dünyanın en kayda değer forumlarından biri olduğunu dile getiren Çavuşoğlu, “Foruma uluslararası katılımın oldukça yüksek olduğunu görüyorum. Bu da bu forumun çok güvenilir bir forum olduğunun göstergesidir. Bu yılki temasının da zamanlamasının çok iyi olduğunu düşünüyorum.” dedi.

Gazeteci Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesine ilişkin bir soru hakkında ise Çavuşoğlu, “Cumhurbaşkanı Erdoğan bizim tarafımızdan yürütülen soruşturmanın gayet şeffaf ve güvenilir olduğunun altını net bir şekilde çizdi. Suudi tarafın yürüttüğü soruşturmada elde edilenlere ilişkin bizde bir bilgi yok. O soruşturma da şeffaf ve güvenilir olmalı. Türkiye bu konunun peşini bırakmayacak, sonuna kadar üzerine gidecek.” diye konuştu.

CEVAP VER