Erdoğan: İstanbul’u hala bize çok görenler olduğunu biliyoruz

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da konuştu. İstanbul’un önemine değinen Erdoğan, “Yaklaşık 600 yıldır bizim olan bu şehri, hala bize çok görenler olduğunu biliyoruz. Ülkemize ve milletimize yönelik husumetlerin altında yatan sebeplerin en başında gelenlerden biri, işte İstanbul’dur. İstanbul’a ne kadar sahip çıkarsak, sıkı sıkıya sahip çıkarsak, ülkemizin geleceğine de o derece katkı yaptığımızı biliyoruz.” dedi.

“Her faaliyet dalga dalga tüm şehirlerimizi, bölgemizi ve dünyayı etkiliyor.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Yabancı misafirler geliyor, liderler, onlara, ‘Bak denizin altından raylı sistem geçiyor, bak buradan Avrasya Tüneli arabalar geçiyor…’, şaşırıyorlar. ‘Ben on sene önce geldiğimde böyle şeyler yoktu burada.’ diyorlar. ‘Bak burada üçüncü köprü, Yavuz Sultan Selim Köprüsü…’, şaşırıyorlar. Bunlar 15 seneye sığmış olan eserlerimiz, şimdi bu sevinci, gençler 31 Mart akşamı birlikte yaşamaya var mıyız? Biz, İstanbul’a işte hep böyle bakıyoruz. İşte bu heyecanla bu şevkle hizmet ediyoruz. 1994 yılında bu şehri yönetme sorumluluğunu bu kardeşinize verdiniz. İstanbul’da yeni bir dönemi başlattık mı? Kardeşlerim, biz İstanbul’a büyükşehir belediye başkanı olduğumuzda, İstanbul’un hali neydi? Gençler, sizin birçoğunuz bilmezsiniz, İstanbul’da çöp dağları var mıydı? İstanbul’da su var mıydı? İstanbul’da hava kirliliği var mıydı? Peki bunları kim yok etti? Çöp dağlarını evelallah kaldırdık. Kimden almıştık İstanbul’u? CHP’den. Susuzluğu giderdik, nereden biliyor musunuz? 180 kilometre öteden Istranca Dağları’ndan, dağları delerek, İstanbul’a su getirdik. Anadolu Yakası’nda da Sakarya’dan İstanbul’a suyu getirdik. Dedik ki işi sağlama alalım. Boğazın altından alternatif tüneller yaparak, ‘suyu Anadolu Yakası’nda sıkıntı olursa Avrupa’dan, Avrupa Yakası’nda sıkıntı olursa Anadolu Yakası’ndan suyu deplase edelim.’ dedik. İstanbul’un su sorununu çözdük. 2040 yılına kadar böyle bir sorun yok.”

Esenler’de 15 Temmuz Millet Bahçesi ile yapımı tamamlanan tesis ve projelerin toplu açılış töreninde konuşan Erdoğan, gençlerin çoğunun yapılan hizmetleri bilmediğini anlattı. Yeni bir seçimin, yeni bir yol ayrımının önlerinde olduğunu dile getiren Erdoğan, “Biz diyoruz ki İstanbul’u sadece 2023 Türkiye’sinin zirvesindeki yerini güçlendirmekle kalmayacak 2053 ve 2071 vizyonlarımızın da lokomotifi yapacağız. Bunun için kentsel dönüşümden millet bahçelerine, finans merkezinden kültürel varlığını korumaya kadar her alanda İstanbul’u çok daha ileri hizmetlere kavuşturmaya talibiz.” dedi.

Erdoğan, şunları söyledi: “CHP çöp demektir, CHP susuzluk demektir, CHP hava kirliliği demektir, CHP yoksulluk demektir, CHP yasaklar demektir ve CHP, yoksulluğun daniskası demektir. O yokluğu, o yoksulluğu aramızdaki yaşlı amcalarımız iyi bilir. Biz de babalarımızdan o nüfus kağıtlarındaki mühürleri görünce öğrendik. Ne çileler çekmişler, ne sıkıntılar yaşamışlar. Biz de gençlik yıllarımızda mazot, benzin, gaz yağı kuyruklarını biliriz. Bunların bize CHP yaşattı. Utanmadan, sıkılmadan farklı şeyler konuşuyorlar.”

Teröristleri açtıkları çukurlara gömmeye devam edeceğiz

Teröristleri açtıkları çukurlara gömmeye devam edeceklerini dile getiren Erdoğan, “Her zaman teröristlerin beynindeyiz, onların açtıkları çukurlara onları gömüyoruz, gömmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

İstanbul’un CHP döneminde susuzluktan kuruduğunu anımsatan Erdoğan, “İstanbul CHP döneminde susuzluktan kurumuştu, kokmuştu. Osmanlı’dan kalma çeşmelerin önündeki su kuyruklarının ucu gözükmüyordu.” diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bay Kemal senin bunlardan haberin yok, sen o zaman başka yerlerdeydin. Sen o zaman bu işlerin nasıl yapıldığını bile bilmiyordun Bay Kemal, işte böyle bir hizmeti (doğal gaz) hem de Meclis kürsüsünden karalamaya çalışıyorsun, ayıp, ayıp, ayıp… Biraz izan sahibi ol.”

İstanbul’da borcundan dolayı suyu kesik olan abone sayısının 23 bin olduğunu bildiren Erdoğan, “İstanbul’daki toplam 600 milyon 300 bin abone içinde, borcundan dolayı suyu kesik olanların sayısı 23 bindir. Bir başka ifadeyle binde 37 düzeyindedir.” dedi.

F-15’in belli parçalarını Türkiye üretiyor

Erdoğan, F-35’lerin belli parçalarının Türkiye tarafından üretildiğinin altını çizen Erdoğan, şöyle konuştu: “F-35’ler yapıyor Amerika, onlardan bize de gelecek, 120 tane. Onların bile belli parçalarını Türkiye olarak biz üretiyoruz.”

“Türkiye’nin şanssızlığı, anamuhalefet partisinin işte böyle bir zihniyetin esareti altında bulunuyor olmasıdır” diyen Erdoğan, şu ifadeleri kullandı: “Bay Kemal kimseyi sokağa çıkartamayacaksınız. Bak sana bir şey söyleyeyim, burası Paris değil, burası Hollanda da değil. Sen eğer Gezi olaylarındaki gibi bir şeyler yapmaya tevessül edersen, o televizyon ekranında ne idüğü belirsiz, kendini bilmez, haddini bilmez birilerinin sokağa davet etmesiyle iş yapacağını zannediyorsan, bilesin ki bu millet 15 Temmuz’da FETÖ’cülere ve uşaklarına nasıl bu meydanları dar ettiyse, yine dar ederiz. Bunu böyle bilesin.”

CEVAP VER