İsrail, asker öldürmekle suçladığı Filistinlinin evini yıktı..

0

İsrail ordu güçleri, işgal altındaki Batı Şeria’da bir askeri öldürmekle suçladığı İslam Ebu Humaid’e ait evi yıktı. Evi daha önce de yıkılan Humaid’in 4 oğlunun İsrail cezaevlerinde olduğu, birinin de askerler tarafından öldürüldüğü açıklandı.

Euronews’in aktardığına göre El Amari kampına şafak vakti giden İsrail askerleri, 4 katlı evi çevreledikten sonra binayı yerle bir etti. Aynı evin daha önce de yıkıldığı ancak yeniden inşa edildiği açıklandı. İsrail’in iddiasına göre mayıs ayında El Amari kampına yapılan baskında Humaid, 18 kiloluk bir mermeri çatıdan atarak bir askerin ölümüne neden oldu.

Humaid’in iki oğlunun 5 İsrail askerini öldürmekten yargılandığı, diğer ikisinin de bazı saldırılar nedeniyle tutuklu olduğu açıklandı. Humaid’in başka bir oğlunun da 1994’de İsrail askerleri tarafından öldürüldüğü belirtildi.

Öte yandan Filistin Esirler Cemiyeti tarafından yapılan yazılı açıklamaya göre İsrail güçleri, perşembe sabahından bu yana işgal altındaki Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te düzenlediği operasyonlarda 100’den fazla Filistinliyi gözaltına aldı.

Açıklamada, İsrail askerlerinin gözaltına aldığı Filistinliler arasında 2 milletvekili ile bir kadının da yer aldığı vurgulanırken, İsrail güçlerinin Batı Şeria ve Doğu Kudüs’teki evlere düzenlediği baskınlarda, hane sakinlerini darp ettiği, eşyalara zarar verdiğine dikkat çekildi.

Tüm Müslümanların buradan ayrılmasını tercih ederim

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun oğlu Yair Netanyahu ise bölgeye barışın gelmesi için tüm Yahudilerin veya da tüm Müslümanların İsrail-Filistin topraklarından tamamen ayrılması gerektiğini dile getirerek, kendisinin Müslümanların söz konusu topraklardan gitmesini tercih ettiğini söyledi.

Oğul Netanyahu, Facebook hesabından paylaştığı mesajında Filistinli Müslümanlar ile Yahudiler arasında barışın mümkün olmadığını ileri sürerek bölgede barışın ancak iki gruptan birinin bölgeden tamamen ayrılmasından sonra mümkün olacağını öne sürdü.

Bölgede barışın sağlanması için iki seçenek olduğunu dile getiren Yair Netanyahu, “Ya tüm Yahudiler veya da tüm Müslümanlar bu topraklardan (Filistin-İsrail) tamamen ayrılmadan buraya barış gelmez. Ben ikincisini tercih ederim.” diyerek Filistinli Müslümanları bölgede istemediğini açıkça dile getirdi.

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun 27 yaşındaki oğlu Yair Netanyahu, sık sık sosyal medyadaki skandal mesajlarıyla gündeme geliyor.

CEVAP VER