HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Akıllı telefonla emperyalizmle mücadele edenler bize laf söylüyorlar

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin Aydın İl Kongresi’nde konuştu. “Savaştan beslenenler yine bir seçim döneminde, yine savaş çığırtkanlığı yapmaya başladılar.” diyen Temelli, şunları söyledi:

“Şimdi de Fırat’ın Doğusu diyerek Rojava’yı gedef haline getirmeye çalışıyorlar. Diyorlar ki ‘orada teröristler var.’ Suriye halkının DAIŞ çetelerine karşı oluşturdukları meclisleri var, orada Suriye halkının geleceğine Suriye halkı karar verecek. Oradaki halklar özgürlük mücadelesi veriyor. Siz diyorsunuz ki ‘orada terör var, bu Türkiye için tehdit.’ Hayır, Türkiye için bir tek tehdit vardır, o da bu toplumu terörize eden AKP iktidarıdır, Türkiye’yi de Suriye’yi de bu tehditten kurtarmak lazım.

Terör nerede biliyor musun? Suruç Devlet Hastanesi’nin bahçesinde tam 17 kişi Şenyaşar ailesini kameraların önünde polislerin, Vali’nin gözü önünde katletti. O 17 teröristten bir tanesi gözaltına alınmadı, ama suçluya arka çıkan, her gün suç işleyen İçişleri Bakanı çıkıyor diyor ki ‘HDP terörle iltisaklıdır.’ Terörle kimin iltisaklı olduğu Suruç Devlet Hastanesi’ndeki görüntülerde var. O görüntüleri saklayarak iktidarlarını devam ettirme peşindeler. Buna asla izin vermeyeceğiz. Bunu bildikleri için HDP’ye yönelik saldırılarını artırıyorlar.

Rojava konusu söz konusu oldu, ABD çekileceğini söyledi. Biz de çıktık dedik ki ‘Rusya da İran da Türkiye de çekilsin. Eğer bir ülkenin toprak bütünlüğüne ihtiyacınız varsa demokrasinin gerçekleşmesini istiyorsanız, o ülkenin halklarına saygı göstereceksiniz, o ülke kendi geleceğini belirleyecek.’ Suriye yönetimi de geçmişten ders çıkaracak, halkları ile birlikte anayasayı belirleyecek.

Bize düşen, diğer toplumlara düşen, uluslararası sivil toplum örgütlerine düşen, Birleşmiş Milletler’e düşen buna katkı sunmaktır. Yoksa orada emperyalistleri emperyalistlere kırdırmak değil, emperyalistler arası yarışı körüklemek değil, ya da ‘benim emperyalistim senin emperyalistinden iyidir’ muhabbeti değil. Şimdi çıkmışlar akıllı telefonla emperyalizmle mücadele edenler, bize laf söylüyorlar. İncirlik’teki Amerikan Üssü Millet Bahçeleri mi ki sen bize laf söylüyorsun? Önce utanmak lazım. Emperyalizme karşı nasıl mücadele edildiğinin tarihidir HDP tarihi, bilmiyorsan aç oku.

Şimdi çıkmış diyor ki ‘kimse çözüm mözüm beklemesin.’ Biz senden hiçbir şey beklemiyoruz, bu ülke bir an önce senden bu yalandan, bu yolsuzluktan, bu yolsuzluktan kurtulmak istiyor. Senden ve senin iktidarından kurtulduğu gün bu ülkenin hasret çektiği demokratik çözüm mutlaka hayata geçecek. Emekçiler, kadınlar, demokrasi güçleri yan yana gelecek, eşit yurttaşlık temelinde bir anayasayı hayata geçirecek, böyle bir cumhuriyet demokratik çözümü de oluşturacak. Tüm halkların bir arada yaşayabildiği, anadilinde eğitim alabildiği, anadilinde hizmet alabildiği bir demokrasiyi hep birlikte hayata geçireceğiz. Onun ilk adımı yerel demokrasidir. Önümüzde bizi bu görev bekliyor. Bunun sorumluluğunu da hep birlikte taşıyacağız.”

CEVAP VER