Kılıçdaroğlu: Ne Amerika ne de Rusya; akan kanı durduracak tek ülke Türkiye’dir

0

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye, Orta Doğu’nun tümünü yönetebilecek pozisyonda olduğunu söyledi.

Erzurum Palandöken ilçesinde sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, muhtarlar, kanaat önderleri ve partililerin katılımıyla düzenlenen “Sivil Toplum Kuruluşları ve Muhtarlar Buluşması’nda konuşan Kılıçdaroğlu, yeniden ön yargılardan arınıp daha güçlü düşünmenin mümkün olduğunu, bunu yapmaları gerektiğini ifade etti.

Bunu el birliğiyle yapmak zorunda olduklarını belirten Kılıçdaroğlu, “Klasik particilik anlayışının dışına çıkmak durumundayız. A partisi, B partisi, C partisi, hep kaybediyoruz. Kaybeden Türkiye. Kaybeden kim? Hep beraber kaybediyoruz. Niye hep beraber huzur içerisinde, kardeşçe yaşamıyoruz, niye ayrılıyoruz, bölünüyoruz? Orta Doğu’ya döndük. Kimlik, inanç ve yaşam tarzı üzerinden siyaset, bakalım bunun kimliği, inancı ve yaşam tarzı nedir. Bize ne? Siyasete ne? Kimsenin öyle bir hakkı yok.” diye konuştu.

Bir milyon 800 bin kişinin asgari ücretin altında gelir elde ettiğini anlatan Kılıçdaroğlu, şunları söyledi: “Bu 1 milyon 800 bin kişinin siyasetle, şehirlerle, büyümeyle, gelişmeyle, düşünmeyle ilgisi yok. Tek derdi var, akşam eve ekmek götürecek miyim. Bunları düşünmek durumda değil miyiz? Niye bölünüyoruz, kavga ediyoruz? Türkiye’yi Orta Doğu’ya dönüştürmek istiyorlar. Orta Doğu coğrafyasında kan akıyor, Müslümanlar birbirlerini öldürüyor. Gruplara ayrılmışlar. Ellerine silahları Ruslar ve Amerikalar veriyor. Petrolü satıyorlar, silah alıyorlar, birbirlerini öldürmek için. Kim kazanıyor? İslam coğrafyası kazandı mı? Biz kazandık mı? Yeniden düşüncelerimizi oluşturmak ve ‘yeter’ demek zorundayız. Kavgadan bıktık artık. Kavga hangi topluma fayda getirdi ki bize fayda getirecek. Bir arada huzur içerisinde yaşamak istiyoruz. Kavgasız yaşamak istiyoruz.”

Siyasetçi halka hesap vermek zorundadır

Farklı fikirlerin zenginlik olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu, aynı masa etrafına oturup konuşabilmek ve tartışabilmek gerektiğini kaydetti. Siyasetin farklı bir şey olduğuna dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Siyaset halka hizmet etme sanatıdır. Siyaset bir özveri alanıdır. Siyasetin konusu budur. Siyaset zenginleşme ve köşeyi dönme aracı değildir. Siyasetçi halka hesap vermek zorundadır. Çünkü siyasetçi kendi cebindeki parayı değil, milletin parasını harcar.” dedi.

Değerlerin kaybedildiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti: “Eğer birlikte olabilirsek, gerçekten de kendi değerlerimize sahip olabilirsek, Türkiye o zaman bölgesinde gerçekten önemli pozisyona gelmiş olur. Elin silahıyla niye kardeşimi öldüreyim. Oysa Türkiye, Orta Doğu’nun tümünü yönetebilecek pozisyondadır. Orta Doğu’ya barışı götürecek olan ülke Türkiye’dir. Ne Amerika’dır ne de Rusya’dır. Orada akan kanı durduracak tek ülke Türkiye’dir. Türkiye’nin o nedenle bölgedeki pozisyonu çok önemlidir. Biz yeni bir Türkiye anlayışıyla yola çıkmak zorundayız. Yeni bir yolla ve yöntemle yola çıkmak zorundayız. Bize ve millete kurulan tuzakları boşa çıkarmak zorundayız. Toplumu ayrıştırıyorlar, bölüyorlar ve kutuplaştırıyorlar. Bütün partililer benim kardeşim. Bu ülkede yaşıyoruz. Kavga mı edelim, hayır kardeşim, niye kavga edelim. Oturur konuşuruz. Kavga etmeden yaşamak zorundayız. Etrafımıza bakın, bir ateş çemberi gibi Türkiye. Bu ateş çemberinden çıkmak zorundayız.”

CEVAP VER