Milli Savunma Bakanı Akar’dan tek tip askerlik açıklaması..

1

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, tek tip askerlik hakkında konuştu. Akar, “Kalıcı bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Çalışma dikkatli ve hassas bir şekilde ilerliyor.” dedi.

Fırat’ın doğusuna olası operasyona ilişkin ise Akar, “Her şey planlandı, programlandı, her şey zamanına uygun şekilde devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Mecliste gazetecilerin sorularını cevaplayan Akar, Münbiç Yol Haritası’na ilişkin “Çalışılıyor. Önümüzdeki günlerde görüşmelerimiz olacak ABD’lilerle. İlgili askerler görüşüyorlar. Bizim temaslarımız, asker arkadaşlarımızın temasları var. Dolayısıyla en üst düzeyde alınan karar çerçevesinde, siyasi çerçevede bunun içi doldurulacak. Çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor. Herhangi bir sorun yok. Takvim belirlenecek, belirlendiği zaman sizlere açıklanacak.” diye konuştu.

ABD’deki istifalara yönelik değerlendirmesi sorulan Akar, “Kendi kararları, kendi içişleri.” yanıtını verdi. Uzman erbaşların özlük haklarına ilişkin soru üzerine Akar, “Personelimizin geleceği, özlük hakları bizim temel konularımızdan biri. Biz bu konuları gece gündüz çalışmak ve takip etmek durumundayız. Uzman kardeşlerimizin, evlatlarımızın özlük hakları ile ilgili konuları yoğun bir şekilde çalışıyoruz. İnşallah en kısa zamanda onlara da iyi haberler vereceğiz.” diye konuştu.

Tek tip askerlik konusunda Hulusi Akar, şöyle konuştu: “Çalışıyoruz. Tek tip askerlik konusu herhangi bir şekilde geçici bir konu olmayacak. Eğer yapabilirsek ona çalışıyoruz, elimizden gelen her türlü gayreti gösteriyoruz. Bakanlıklarımızla, ilgili kurum ve kuruluşlarımızla konuşmak, görüşmek suretiyle kalıcı bir çözüm bulmaya çalışıyoruz. Bu bakımdan çalışma dikkatli ve hassas bir şekilde ilerliyor. Öyle bir şey yapalım ki bir daha tekrar tekrar gündeme gelmesin, herkes çalışmalarını, faaliyetlerini ön görebilsin, planlayabilsin şeklinde.”

Bir gazetecinin “S-400’lerin alımıyla ilgili bir sıkıntı yok değil mi” sözlerine Milli Savunma Bakanı Akar, “Planlandığı şekilde devam ediyor.” yanıtını verdi.

1 YORUM

 1. Oğlum bedelliden faydalanıyordu ama askerlik yapmak istedi.
  Boğaziçi ingilizce öğretmenliğinden onur derecesi ile mezun oldu.
  Kısa dönem askerlik yapıyor.
  İzin kullanmadı 5.5 ayda bitecek az kaldı.
  Acemilik dönemini saymazsak 5 ay da eğitimli bu insandan faydalanmak mümkün değilmiydi.
  5 ay gibi bir zaman da eğitiminden yararlanılamazmıydı.
  Ülke olarak insan kaynakları rantabl kullanılamazmı.
  Tek tip askerlik deniyor yıllarca okumuş lisans yüksek lisans yapmış insanlarla ilk okulu bitirmiş insanları tek tip askerlik de bir araya getirmek.
  Bu iyi planlanırsa eğitimli insanlar şu veya bu sebeple eğitim alamamış yarım bırakmış gençlere deneyimlerini aktarıp faydalı olmak imkanına sahip olurlar.
  Hem ülke hem insanlarımız kazanıt.

CEVAP VER