CHP Genel Başkan Yardımcısı Öztrak: IMF ile söz kesmişsiniz, nikahı 31 Mart’tan sonra yapacaksınız

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, düzenlediği basın toplantısında gündemi değerlendirdi. 2018 yılının Tükiye’de risk ve belirsizliklerin arttığı bir yıl olduğunu savunan Öztrak, sarayın IMF ile anlaşma için çoktan düğmeye bastığını iddia ederek şunları söyledi:

“Her şeye cevap yetiştirmeye yatışan saray bir tek buna cevap vermedi. Konuyla ilgili tık yok. Tekrarlıyoruz siz IMF ile söz kesmişsiniz, nikahı 31 Mart’tan sonra yapacaksınız. Yanlış politikalarıyla ülkeyi dolarkolik hale getiren bu iktidar, suçu önce dış güçlere yıktı, sonra pansuman tedavileriyle bu işi geçiştirmeye çalıştı, görmezden gelmeye çalıştı. Şimdi bu sorunlarını çözmeden seçim ekonomisine başvuruyor.

Ülkemiz IMF kapısına düşmesin, ekonomiyi borçla şişirme stratejisini terk edelim, üretim stratejisine geçelim dedik. Merkez Bankası’nın işlerine karışmayın, Türkiye’yi sıcak paracıların insafına bırakmayın, kamu ihalelerinde türk lirasına dönün, yandaşa ve adrese teslim ihale düzenini sonlandırın, sayıştayın elini kolunu bağlamayın, dış politikayı iç politikanın malzemesi yapmayın, vergi cenneti listelerini bir an önce yayınlayın, kamuda israfa artık son verin, araba filolarını daraltın, sarayları azaltın dedik. Reçete mi istiyorsunuz? İşte size reçete! Üstelik yerli ve milli. Bunları yapmazsanız vatandaş IMF’nin yazacağı acı ilacı içmek zorunda kalır.

Türkiye’nin çok büyük bir ekonomik potansiyele sahip olduğunu bilelim. Bu ülke iyi yönetildiği zaman başaramayacağı hiçbir şey yok. Bu ülke hepimize iş verebilir, ama bu hukuk tanımayan iktidarın elinde her gün savruluyor. Yaklaşan sandık kibir abidesine dönen saraya bir uyarı niteliğindedir. Ben halkımızın bu cevabı vermek için sabırsızlandığını görüyorum.”

Bu yılın evine ekmek götürmekte zorlanan, doğal gaz yakmamak için kazak üstüne kazak giyen, sofrasına et girmeyen, evlenemeyen, hayal kuramayan, gelecek umudunu yitiren yüz binlerce vatandaş için gerçekten çok zor bir yıl olduğunu iddia eden Öztrak, şöyle konuştu:

“2018’i değerlendirirken şunu bilmemiz gerekiyor. Bir kere kriz bitmedi. Türkiye 2018’den devraldığı derin bir travmayla 2019’a giriyor. 2018 risk ve belirsizlelerin arttığı bir yıl oldu. Türk lirası dolar ve avro karşısında tarihi düşüşler yaşadı. Faizler sıçradı, Türkiye’nin risk primi olağanüstü seviyelere çıktı. 2017 sonunda vatandaşımız elindeki bin lirayla 265 dolar alabiliyordu. Şimdi aynı bin Türk lirası ile 188 dolar alabiliyor. Yani Türk lirası, dolar karşısında yüzde 29 değer yitirmiş. Hani diyor ya ekim ayından itibaren rahibi serbest bıraktın sonra ‘şöyle değerlendi, böyle değerlendi’… Yılın tamamına bakınca Türk lirası yüzde 29 değer yitirmiş. Böyle baktığımızda Türk lirası bugün IMF ile anlaşma yapmak zorunda kalan Arjantin’den sonra kendi liginde en fazla değer kaybeden para. 2018’de ekonomiye duyulan güven de çakıldı. Ticari kredi faizleri sene başında yüzde 18 idi, şimdi yüzde 28 seviyesine geldi. Merkez Bankası politika faizi yüzde 8’den yüzde 24’e çıktı. Politika faizleri açısından bakıldığında dünyada en yüksek üçüncü ülkeyiz. Bizim önümüzde Arjantin ve Surinam var.

2018 yılı ekonomide risk ve belirsizliğin arttığı, hukukun tepelendiği, can ve mal güvenliği endişelerinin arttığı, güvenin kaybolduğu bir yıl oldu. Artan risk ve belirsizlik yatırım iştahının kaybolması demektir. Ekonominin küçülmesi demektir.”

Ekonomik daralmaya ek olarak ortada yüksek bir enflasyon olduğunun da altını çizen Öztrak, Türkiye’nin dünyada en yüksek enflasyona sahip 10 ülkeden biri olduğunu söyledi.

Başkanlık sistemi bize yaramıyor

Faik Öztrak, milli gelirde de önemli oranda erime olduğuna dikkati çekerek, “2014’te 935 milyar dolar olan milli gelir, 4 yılda 172 milyar dolar geriliyor. Yani bu başkanlık sistemi bize yaramıyor.” dedi.

Yanlış politikalar sonucunda Türkiye’nin ilk 10 ekonomiye girme imkanının kalmadığını savunan Öztrak, iktidarın vaatlerini artık satın alma paritesine göre değiştirdiğini belirtti.

İşsizlik rakamlarına da değinen Faik Öztrak, işsiz sayısının geçen yılın sonundan bu yana yarım milyon kişi arttığını söyledi.

Açıklanan asgari ücrete de atıfta bulunan Öztrak, “İktidar, CHP’nin açıkladığı 2 bin 200 lirayı veremeyince sıfırla ikiyi yer değiştirip algı yönetimi yapıyor. Saray halkı Beştepe’den milletimize dürbünü ters tutarak bakıyorlar. Olanı biteni göremiyorlar. Onların sesini mesafe uzak olduğu için duyamıyorlar. Millet bağırıyor ama bu ses saraya ulaşmıyor.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER