Erdoğan: CHP çöp, hava kirliliği, susuzluk, çile demektir

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti İstanbul İl Başkanlığı Teşkilat Toplantısı’nda konuştu. “‘Bir gece ansızın gelebiliriz’ dedik. Sözümüzde durduk, teröristleri inlerinde bastık ve imha ettik, imha ediyoruz.” diyen Erdoğan, şunları söyledi:

“Bugünlere kolay gelmedik. Milletimizle el ele vererek her şeyin üstesinden gelmeyi çalıştık. Tüm bunları kuruluşumuzdan buguğne dava arkadaşlarımızla ve sizlerle başardık. Sayın Sözen’in açıklaması çok ilgimi çekti. İstanbul’un benden önceki CHP’li belediye başkanı Nurettin Sözen, Ümraniye çöplüğünün patlamasıyla ilgili dikkat çekici değerlendirme yaptı, çok üzüldüm

Hem profesör olacaksın hem doktor olacaksın hem de böyle açıklama yapacaksın. Çöpe yol açacaksa da grevi, toplu sözleşmesi olan ülkede yaşamayı tercih ederim demiş. Ümraniye’de vahşi çöp toplama merkezine nasıl izin verdin? Ama CHP çöp demektir, hava kirliliği demektir, susuzluk demektir, çile demektir. Biz geldik çöp ortadan kalktı, grev ortadan kalktı.

Grev olmuyorsa demek ki işçinin hakkını veriyorsun, hukukunu gözetiyorsun, öyleyse de toplumun genelinde grevler minimize oluyor, grevsiz bir toplum meydana getirdik ama bak şimdi İzmir’de, İZBAN’da grev yar. Hadi buyrun niye çözmüyorsunuz? CHP mantığında grev var. CHP çiledir. Ama biz bu çileyi çektirmedik, susuzluğu, hava kirliliğini yaşatmadık. Her seçim yaptıklarımızın imtihanıdır, şimdi yeni bir imtihan karşısındayız.

Biz İstanbul Belediye Başkanı olarak Meclis Başkanı Binali Yıldırım’ı aday gösterdik. CHP bir ilçe belediye başkanını, vizyonları bu kadar, CHP, ilçe belediye başkanını aday seçmiş. Bizden randevu istemiş, ‘Buyursun gelsin’ dedim. Hemen özel kalemime talimatı verdim. Biz hoşgörü sahibiyiz.

Gurur bize yakışmaz. Gurur Allah’a aittir, tevazu Allah’a aittir. Kim ki bundan uzaksa bizden uzaktır. Söylediğimiz her sözün milletimizin irfan terazisinde tartılacağının bilincinde çalıştık. Bizden öncekilerin yanlışı milletten uzaklaşmaları ve millete tepeden bakmalarıydı. Suçu millete atmak sadece züğürt tesellisidir.

Biz hep kendimizi sorguladık. Partimizde bir metal yorgunluğundan bahsetmiştim. 24 Haziran seçimlerinde bunun belirtilerini gördük. Hemen gerekeni yaptık. Türk siyasi hayatının en uzun süre iktidarda kalan partisi olmamızı bu samimi tavrımıza borçluyuz.

Seçim kaybeden, oyu düşen, halkla arasındaki iletişimi bozulan her arkadaşımız dönüp kendini sorgulamalı. ‘Nerede yanlış yaptım?’ Suçu başkalarına atmak, hele hele millete atmak sadece züğürt tesellisidir. Her ilçede, her ilde eksiğimizi, fazlamızı görüp ona göre yola devam edeceğiz.

Dünya değişirken bizim yerimizde saymamız işin tabiatına aykırıdır. 18-35 yaş arası kuşağa kendimizi daha iyi anlatmamız lazım. Bu davanın sonunda mal, mülk, şan, şöhret bekleyen yanılır. Gönül kırıklığı diye bir şeyi asla düşünmüyorum. Çünkü siz değerli arkadaşlarım görevi ilk devraldığınız gün hangi heyecandaysanız, bugün de yine görevi devrederken aynı heyecanda koşmaya, desteğinizi vermeye devam edeceğinize inanıyorum.”

CEVAP VER