Trump’tan Suriye açıklaması.. Askerlerin çekilişinin çabuk olacağını söylemedim

0

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye’den Amerikan askerlerinin çekileceğini belirterek bunun çabuk olacağı yönünde bir açıklamayı asla yapmadığını söyledi.

Beyaz Saray’da basın mensuplarıyla bir araya gelen Trump, Amerikan askerlerinin Suriye’den çekilmesiyle ilgili soruları cevapladı. Trump, “Rusya IŞİD’den bizden daha fazla nefret ediyor, İran IŞİD’den bizden daha fazla nefret ediyor, Türkiye belki bizim kadar olmasa da IŞİD’den nefret ediyor.” ifadelerini kullandı.

Suriye’den Amerikan askerlerinin çekileceğini tekrarlayan Trump, bununla birlikte “Ben hiçbir zaman Suriye’den hızlıca çekileceklerini söylemedim.” dedi. Başkan olduğunda IŞİD’in Irak’ın ve Suriye’nin her yanında olduğunu da ifade eden Trump, ülkesinin IŞİD’i Irak’tan ve Suriye’den temizlediğini ve bunu yaparken başka ülkelere yardım ettiklerini de söyledi.

Euronews’in aktardığına göre ABD’de hükümetin kapanmasına neden olan Meksika ile yaşanan krizi de değinen Trump, bu ülkeyle ortak sınar duvar inşa edilmesi fikrinden vazgeçmediğini belirtti ve bunu bir ulusal güvenlik sorunu olarak gördüğünü ifade etti.

Trump, “Bu bir ulusal güvenlik sorunu ve bizim başka seçeneğimiz yok.” dedi. Trump, sınıra örülecek duvarın betondan değil çelikten yapılabileceğini belirtti. Çin ile ilişkilere de değinen Trump, ABD’nin bu ülkeyle yürüttüğü ticaret müzakerelerinin iyi gittiğini söyledi.

Trump, Çin ekonomisindeki kötü gidişin Pekin’i anlaşmaya varma konusunda mantıklı davranmaya sevk ettiğini ifade etti. Trump, “Ekonomilerindeki kötü gidiş onlara müzakere yolunda teşvik edici etki yaratıyor” dedi.

ABD Başkanı Kuzey Kore lideriyle yapacağı görüşmenin yeri konusunda çalışmaların sürdüğünü belirtirken, bu ülkeye yaptırımları kaldırılmasının şu an için mümkün olmadığını söyledi.

CEVAP VER