22 ilde okullar tatil..

0

Ülke genelinde etkisini sürdüren kar yağışı sebebiyle 22 illde 7 Ocak Pazartesi günü okullar tatil edildi. Eğitime ara verilen iller şunlar: Kastamonu, Samsun, Konya, Çorum, Kırıkkale, Çankırı, Bolu, Uşak, Bingöl, Sivas, Karaman, Karabük, Düzce, Kırşehir, Amasya, Bitlis, Elazığ, Yozgat, Ordu, Nevşehir, Tokat ve Kahramanmaraş.

Öte yandan Meteoroloji Genel Müdürlüğü, Hakkari ve Bitlis çevreleri ile Siirt’in ve Şırnak’ın Doğusunda mevcut kar örtüsünün üzerine yağması beklenen kar yağışlarının bu akşam saatlerinden yarın sabah saatlerine kadar yoğun kar şeklinde (20-50 cm.) olacağının tahmin edildiğini açıkladı. Başta çığ tehlikesi olmak üzere buzlanma ve don olayı ile ulaşımda aksamalar gibi olumsuzluklara karşı yetkililerin ve vatandaşların dikkatli ve tedbirli olmasını istedi.

İstanbul’da kar

Meteoroloji, şu bilgileri de paylaştı: “Doğu Karadeniz’de bugün (06.01.2019) akşam saatlerinden sonra batı ve kuzeybatı yönlerden etkisini artıracak rüzgarın; 6 ila 8 (50-75 km/sa) kuvvetinde fırtına şeklinde eseceği tahmin edilmektedir. Fırtınanın; yarın (07.01.2019) öğle saatlerinde etkisini kaybetmesi beklenmektedir.

İstanbul’da 07.01.2019 pazartesi günü sabah ilk saatlerden itibaren meydana gelecek yağışların, 08.01.2019 salı günü akşam saatlerine kadar kuzey ve doğu kesimleri ağırlıklı olmak üzere aralıklarla kar sağanakları şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Güney kıyılarında 1-3 cm. kuzey ve iç kesimlerde 5-10 cm. arasında kar yüksekliği beklendiğinden vatandaşlarımızın ve ilgililerin buzlanma ve don olayı ile birlikte ulaşımda meydana gelebilecek olumsuzluklara karşı dikkatli ve tedbirli olmaları gerekmektedir.”

CEVAP VER