Önce tahliye sonra yakalama kararı..

0

CHP eski Milletvekili Eren Erdem’in adli kontrolle tahliyesine karar verildi. Ardından ise kapanan Karşı gazetesine yönelik ‘FETÖ’ davasında yargılanan Eren Erdem hakkında tahliye kararına yapılan itiraz üzerine yakalama kararı çıkarıldı. Tutuklamaya yönelik yakalama kararı, oy birliğiyle alındı.

İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmaya, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla cezaevinden bağlanan tutuklu sanık Eren Erdem ile bazı tutuksuz sanıklar ve avukatları katıldı.

Tanık beyanlarının ardından esasa ilişkin görüşü sorulan İstanbul Cumhuriyet Savcısı Aydın Boztaş, mütalaasını hazırladığını belirterek, sonuç bölümünü okudu. FETÖ’nün kuruluşu, yapılanması, amacı ve medya organlarındaki organizasyonunun anlatıldığı mütalaada, sanıklardan Eren Erdem’in, “FETÖ’ye dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etmek” suçundan 7,5 yıldan 15 yıla ve “gizli tanığı deşifre etmek suretiyle gizliliğin ihlali” suçundan da 1 yıldan 4 yıla olmak üzere toplam 8,5 yıldan 19 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Eren Erdem’in, “soruşturmanın gizliliğini ihlal etmek” suçundan, suçun unsurları oluşmadığı için beraatine karar verilmesi istenen mütalaada, bu sanığın verilebilecek ceza miktarına göre tutukluluk halinin devamına karar verilmesi talep edildi.

Mütalaada, diğer sanıklardan Emre Erciş hakkında, etkin pişmanlık hükmü nedeniyle “silahlı terör örgütüne yardım” suçundan verilecek 15 yıla kadar hapis cezasında indirim uygulanması istenirken, tutuklu sanık Onur Kala’nın, “silahlı terör örgütüne üye olma” ve “zincirleme şekilde terörle mücadelede görev almış kişileri hedef gösterme” suçlarından toplam 9 yıldan 19,5 yıla kadar hapisle cezalandırılması, tutukluluğunun devamı talep edildi.

Sanıklar Turan Ababey, Mehmet Bozkurt ve Kutlu Esendemir hakkında, “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçunu işledikleri sabit olmadığı gerekçesiyle beraat hükmü kurulması istenen mütalaada, firari sanıklar Değer Özergün, Ufuk Emin Köroğlu, Mehmet Aydoğmuş, Murat Kazancı ve Emrah Direk’in dava dosyalarının, sorgularının yapılmamış olması nedeniyle ayrılarak başka bir esasa kaydedilmesi talep edildi.

Mütalaaya karşı beyanların alınmasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, tutuklu sanıklardan Eren Erdem’in, delil durumu, yargılamanın geldiği aşama, tutuklulukta geçen süre ve karartılma ihtimali bulunan bir delilin kalmaması gerekçesiyle tahliye edilmesine hükmetti.

Bu sanık hakkında “haftada bir gün evine en yakın güvenlik birimine imza verme” ve “yurt dışına çıkış yasağı”ndan oluşan adli kontrol tedbirlerinin uygulanmasını karara bağlayan heyet, tutuklu sanık Onur Kala’nın bu durumunun ise devamını öngördü. Mütalaaya karşı beyanda bulunmak üzere sanık ve avukatlarına süre veren heyet, duruşmayı 1 Mart’a erteledi.

CEVAP VER