Erdoğan: Dünyanın 13. büyük ekonomisi haline geldik

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MÜSİAD Ankara Vefa Gecesi’nde konuştu. Geçen yıl ihracatta önemli başarılara imza atıldığını dile getiren Erdoğan, şunları söyledi:

“Geçtiğimiz yıl ihracatı 168,1 milyar dolarla kapattık, sadece bununla kalmadık dış ticaret açığımızı da 55 milyar dolara gerileterek, önemli bir başarıya imza attık. Türkiye uluslararası yatırımlar açısından cazibesini korumayı sürdürüyor. Herkesin üzerindeki yükleri azaltacak tedbirleri hayata geçiriyoruz.

Geçtiğimiz 16 yılda ülkemize gelen uluslararası yatırım tutarı 201 milyar doları geride bıraktı. Satınalma paritesine göre bugün dünyanın 13. büyük ekonomisi haline gelmiş durumdayız. İnşallah yıl sonunda bir üst sıraya çıkmış olacağız. Bizden önceki 14 yılın enflasyon oranı 70.3, bizim iktidarımızda ise bu oran 9.54. Ben resmi rakamları açıklıyorum. Çıksınlar sıkıysa bunlar da bu resmi rakamları yalanlasınlar.

Kasım ayında açılan şirket sayısı 7 bin 110, kapanan şirket sayısı bin 112. Bu rakamlar daha önceki aylardan daha olumlu seyri ifade ediyor.”

CEVAP VER