Provokasyonların İdlib mutabakatını aşındırmasına izin vermeyeceğiz..

0

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, provokasyonların İdlib mutabakatını aşındırmasına izin vermeyeceklerini söyledi.

“ABD’nin Suriye’den çekilme süreci PYD/YPG’nin bölücü gündemine hizmet etmemeli. Sahada oldu bittiler yaşanmamalı.” diyen Aksoy, şunları söyledi: “Kararlı duruşumuz ABD’ye çekilme kararı aldırdı. ABD Bürokrasisi’nde Trump’a karşı bir direnç oluştu. YPG’nin Suriye rejimini Münbiç’e sokma çabasına izin verilmemeli. ABD’nin Suriye’den çekilme süreci PYD/YPG’nin bölücü gündemine hizmet etmemeli. Sahada oldu bittiler yaşanmamalı.

İdlib muhtırası ile sağlanan ateşkesin kalıcı olmasına gayret gösteriyoruz. Rejimin son dönemde İdlib’e yönelik bazı kışkırtıcı eylemlerini gözlemledik. Amaç bu muhtırayı aşındırmak. Provokasyonlara karşı gerekli önlemleri alıyoruz. Bu provokasyonların muhtırayı aşındırmasına izin vermeyeceğiz.”

Bugün Türkiye’ye gelecek olan ABD’li senatör Graham ile Suriye konusunun ele alınacağını dile getiren Aksoy, S-400 alımı konusunda “Acil ihtiyacımız için aldık, o iş kapandı.” ifadelerini kullandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun 6 Şubat’ta DEAŞ ile mücadele koalisyonunun toplantısı için ABD’yi ziyaret edeceğini kaydetti.

CEVAP VER