Komorlar Devlet Başkanı Assoumani: Cemal Kaşıkçı’nın öldürülmesinde ne var ki? Her gün dünyada yüzlerce insan ölüyor ve hiç kimse bunu kınamıyor

0

Komorlar Devlet Başkanı Azali Assoumani’nin gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetini, Suudi Arabistan’ın bir iç meselesi olarak gördüğünü söylemesi tepkilere sebep oldu.

Suudi Arabistan tarafından inşa edilen bir yolun açılışında konuşan Assoumani, “Bir Suudi’nin, Suudi Arabistan konsolosluğunda öldürülmesinde ne var ki? Sizden bu meseleyi Kral Salman’a iletmenizi ve kendisine endişelenmemesini söylemenizi rica ediyorum. Çünkü her gün dünyada yüzlerce insan ölüyor ve hiç kimse bunu kınamıyor.” dedi.

Açılış programı sırasında Suudi Arabistan’ın Moroni Büyükelçisi Hamad Ben Muhammad el Hajiri de bulunuyordu. Suudi Büyükelçi söz konusu ifadelerle ilgili yorum yapmadı. Fransızca konuşan ülkeler basın birliğinin Komorlar şubesi, Azali Assoumani’nin sözlerinden dehşete düştüklerini bildiren bir kınama açıklaması yayınladı.

UPF-Comores’den yapılan açıklamada, “Komorlarlı gazeteciler, devlet başkanından sadece gazetecileri değil kamuoyunu da şoke eden bu sözlerini geri çekmesini talep ediyor. Başkanımız, ülkesinin rejimini eleştiren bir Suudi gazetecinin suikastını açıkça ciddiye almadığını gösteriyor. Bu durumda bizi kendi ülkemizde neyin beklediğini de merak ediyoruz.” ifadelerine yer verildi.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, basın özgürlüğü sıralamasında Komorlar’ı 180 ülke içerisinde 49’uncu sıraya koymuştu. Ancak Komorlarlı gazeteciler son yıllarda gazetecilere yönelik baskının arttığını ve kısıtlamalar altında çalıştıklarını belirtiyor.

Komorlar 2016’da İran’la 2017’de de Katar ile diplomatik ilişkilerini kesmişti. Komorlar’a en büyük finansal destek Suudi Arabistan’dan geliyor.

Suudi muhalif gazeteci Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018’de bir belge için Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu binasına girmiş ve burada Suudi Arabistan’dan geldiği belirlenen organize bir ekip tarafından öldürülmüştü.

Kaynak: Euronews

CEVAP VER