Çavuşoğlu’ndan Cemal Kaşıkçı açıklaması.. Parayı görünce örtbas etmeye çalışıyorlar

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) Gençlik Meclisi’ni ziyaret etti.

Dünyadaki sorunların objektif yaklaşımla çözülebileceğini vurgulayan Çavuşoğlu, Türkiye’nin, Suriye ve gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti başta olmak üzere dış politikadaki bazı konularda ortaya koyduğu tavırlar hakkında gençlere bilgi verdi.

ABD’nin, Suriye’den çekilme kararı almasından sonra herkesin farklı tepkiler göstererek gündeme gelmeye çalıştığını belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi: “Suriye politikamız son derece net. Gizli bir gündemimiz yok. Suriye’de barış, huzur, istikrar ve siyasi çözüm istiyoruz. Çok aktör var. Herkesin farklı gündemi var. Olabilir. ABD çekilme kararından sonra gerçek gündemini ortaya koymaya başladı. Ama biz hep aynı şeyi söylüyoruz. Yanı başımızdaki komşumuzda kalıcı barışın sağlanma arayışını sürdürüyoruz. Dünyada bir karmaşa var. Ancak Türkiye olarak çok etkin, çok taraflılığı destekliyoruz. Bunun da gereğini yerine getiriyoruz.

Fakat diğer taraftan terör ve terörle mücadeledeki çifte standart ve iki yüzlülük var. Bugün kapalı kapılar ardından ‘YPG’ye niye bu kadar sahip çıkıyorsunuz?’ denildiğinde ‘çok rahatlıkla kullanabildiğimiz bir örgüt olduğu için destekliyoruz’ diyorlar. İşte biz geçmişten beri diyoruz: Bunlar onun bunun maşası diye. Nerede kullanabilecekleri bir örgüt olursa destek veriyorlar. Bugün batılıların YPG ve PKK’ya desteğinin sebebi budur. Kime karşı kullanacaklar? Bugün bize, yarın başkasına karşı kullanacaklar.

Kim olursa olsun, fark olmaz. Bazı komşu ülkelere karşı yerine göre de bunları kullanıyorlar. Geçmişte gördük. Yakın zamanda Irak’ta gördük. PKK’yı oradaki yönetimlere karşı kullananlar oldu. Terörle mücadele bugün tüm dünyanın karşı karşıya kaldığı ciddi bir sınamadır. Sadece ülkelerin içinden geçtiği bir test değil. Bu sorunu çözmemiz lazım. Diğer taraftan en az terör kadar tehlikeli olan yabancı düşmanlığı ve ırkçılık var. Kendi milletinden, dininden, ırkından olmayan herkesten nefret. Bu ciddi bir hastalıktır. Bugün, hedef Müslümanlardır. Yarın başkası olabilir.”

Suudi Arabistan’ın İstanbul Başkonsolosluğu’nda öldürülen Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetine de değinen Çavuşoğlu, şöyle konuştu: “Kaşıkçı davasında ilkeli davrandık. İlkeli olduğu kadar akıllı ve stratejik davrandık. Çünkü bu cinayetin aydınlatılmasıyla ilgili zorlukları biliyoruz. Biz bir taraftan elimizdeki bilgileri, belgeleri, delilleri herkesle paylaşırken diğer taraftan ne olduğunu bilemediğimiz, göremediğimiz ve hiç bilgi paylaşımının yapılmadığı bir Suudi Arabistan’ı gördük. Cinayeti işleyenler orada. Çok açık ve net söylüyorum. Bu olayı kapatmaya çalışan batılı ülkeleri var. Ben sebeplerini biliyorum. Hangi konuda ne tür anlaşmalar yapılıyor, biliyoruz ve görüyoruz. Dünyada basın özgürlüğü diyenleri şimdi parayı görünce bu işi nasıl örtbas ettiklerini görüyoruz. Ama biz sonuna kadar gidiyoruz. Şimdi önümüzdeki günlerde uluslararası soruşturma için hazırlıklarımızı yaptık, gerekli adımları atacağız. Bizim stratejimiz sayesinde Suudi Arabistan cinayeti itiraf etmek zorunda kaldı.”

CEVAP VER