‘Vatan hainliği ve terörizm’ suçlamasıyla hüküm giyen 13 bin kişiye af..

0

Etiyopya’da ‘vatan hainliği ve terörizm’ suçlamasıyla hüküm giyen 13 bin kişi, yeni göreve gelen hükümet tarafından affedildi.

Bir önceki hükümet döneminde aralarında öğrenciler, muhalefet liderleri, gazeteciler ve blog yazarlarının da bulunduğu yaklaşık 30 bin kişiyi terörist ve vatan hainliği ile suçlamıştı. Söz konusu suçlamalar ve akabinde yaşanan toplu yargılamalar, 2015 yılındaki hükümet karşıtı protestoların ardından başlamış ve muhaliflerin çoğu ‘terörizm ve vatan hainliğinden’ gözaltına alınarak cezaevine konulmuştu.

Euronews’in aktardığına göre eleştirmenler, bir önceki hükümeti, muhaliflerini susturmak için ‘Terörle mücadele yasası’nı siyasi amaçlarla kullanmakla suçluyor. Etiyopya medyası, Etiyopya Başsavcılığı’na dayandırarak verdiği haberde, nisan ayında iktidara gelen Başbakan Abiy Ahmet liderliğindeki hükümetin son 6 ayda 13 bin 200 kişiyi affettiğini ve aftan yararlananlara da sertifika verildiğini aktardı.

Siyasi mahkumların serbest kalmasının yanı sıra Etiyopya Parlamentosu, daha önce ‘ayrılıkçı, terörist örgüt’ olarak tanımlanan iki grubu da yasal grup olarak tanıdı. Ayrıca sürgündeki Ginbot 7 isimli bir başka örgüt de terörist tanımından çıkarıldı.

Etiyopya hükümeti terörle mücadele yasasında değişiklik yapmak için muhalif partiler ve sivil toplum örgütleriyle görüşmeler gerçekleştiriyor.

CEVAP VER