Temel Karamollaoğlu: Türkiye’de en büyük sıkıntı liderlerin üslubudur

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, 27 Ocak Pazar günü aday tanıtım toplantısı yapacaklarını açıkladı.

“Belki yüzde 100’ü gerçekleşmeyebilir ama iller, ilçeler ve beldelerde adaylarımızın kimler olduğunu halkımıza aktaracağız. Seçim konseptimizi de duyuracağız.” diyen Karamollaoğlu, basın toplantısında gündemi değerlendirdi.

Libya’dan hareket ettikten sonra batan göçmen botunda hayatını kaybeden 117 kişiye Allah’tan rahmet dileyerek Akdeniz’in adeta “Mülteci mezarlığı” haline geldiğini belirten Karamollaoğlu, Filipinler’in güneyinde yaşayan Morolara daha kapsamlı bir özerklik sağlanmasına imkan tanıyan ve “evet” sonucu çıkan referanduma ilişkin de “Bu netice bize sorunlarımızın çatışarak değil, diyalogla çözülebileceğini bir kez daha göstermiş oldu. Filipinleri ve Moro Müslümanlarını gönülden tebrik ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Ankara’da için de aday çıkaracaklarını dile getiren Karamollaoğlu, CHP ve İYİ Parti’nin Adıyaman’da Saadet Partisinin adayını destekleyeceğine yönelik iddiaların sorulması üzerine “Biz girdiğimiz birçok yerde başka partilerin bizim adayımızı desteklemesini arzu ediyoruz. Bu sadece Adıyaman için değil. Bugüne kadar bize oy vermemiş olan kesimler oy vermezse ve geçen seçimlerdeki tablo ortaya çıkarsa nasıl iddialı olabiliriz. Her kesimden destek bekliyoruz ve alacağımızı da ümit ediyorum.” karşılığını verdi.

Şuurlu Öğretmenler Derneği’nin (ÖĞDER) Kızılcahamam Eğitim Kampı’nda öğretmenler ve eğitimcilerle de bir araya gelen Temel Karamollaoğlu, şöyle konuştu: “Savunma sanayiine önem vermemiz gerekiyor. Lafta değil, icraatla yapmamız gerekiyor. Güçlenmeden kalkınmak boş laftır. Şu anda Türkiye güçlenmiyor. İnsanın hoşuna gidecek yatırımlar yapılıyor. Köprüler, modern binalar ve AVM’lerin hiçbiri güçlü olduğumuzu göstermiyor.

Eğitimde rol model alınacak insanların olması gerekiyor. Çocuklar, sevdiği öğretmenler gibi olmak ister. Öğretmen, hal ve hareketleriyle örnek olmalıdır. Önümüzde en güzel örnek Peygamber Efendimiz var. Öğretmenler ve büyükler nasıl davranırsa çocuklar da öyle davranır. Türkiye’de en büyük sıkıntı liderlerin üslubudur. Kendi taraflarını hayır, diğer tarafı şer ittifakı olarak gösteriyorlar. Bu, toplumu kutuplaştırır. Bu size bir üstünlük sağlayabilir ama toplumu ikiye böler.

Güçlü ülkeler kaos oluşturmak istiyor. İşte, ‘ABD, Suriye’de başarılı olmadı’ deniliyor. Hayır, tam anlamıyla başarılı oldu. Bölgede ciddi katliamlar oldu. Suriye’de 500 bin civarında insan öldü. Güçlü ülkelerin etkisinde kalarak dış politika yürütülemez. Şahsiyetli bir dış politika yürütülmelidir.

Dünyada en önemli sektör ilaç ve gıdadır. Türkiye bu konuda hammaddeyi üretebilir. Savunma sanayiine önem vermemiz gerekiyor. Lafta değil, icraatla yapmamız gerekiyor. Güçlenmeden kalkınmak boş laftır. Şu anda Türkiye güçlenmiyor. İnsanın hoşuna gidilecek yatırımlar yapılıyor. Köprüler, modern binalar ve AVM’lerin hiçbiri güçlü olduğumuzu göstermiyor.

Bir numaralı meselemiz ahlaki ve manevi yozlaşmadır. Kendisinden olan şerefli, olmayan şerefsiz! Böyle denilerek kutuplaştırma artırılıyor. Bir insanın ağzından çıkan kelime kendisini anlatıyor. Toplumsal kamplaşmayı önlemeliyiz. Farklı olmamız, bu bir zenginliktir. Adalet sistemimiz bozuldu. Adaletsiz bir toplum huzura kavuşamaz.

Rüşvet ve yolsuzluk sıradanlaşıyor. İşsizlik zirve yaptı. Dış ticaret açığı büyüyor. Borç ve faiz yükü artıyor. Bütçede 117 milyar faiz yükü var. Enflasyon aldı başını gidiyor. Bu politikalarla enflasyon önlenemez. Tarım Kanunu’na göre bütçenin yüzde 1’inin çiftçiye destek verilmesi gerekiyor. Bu rakam 45 milyara denk geliyor. Hükümet şimdi üreticiye 16 milyar destek veriyor. Bu böyle olursa çiftçi ekmez, ekemez.

Türkiye’de en büyük sıkıntı liderlerin üslubudur. Kendi taraflarını ‘hayır’, diğer tarafı ‘şer’ ittifakı olarak gösteriyorlar. Kendisinden olan ‘şerefli’, olmayan ‘şerefsiz!’ Böyle denilerek kutuplaştırma artırılıyor. Bir insanın ağzından çıkan kelime kendisini anlatıyor. Bu, toplumu kutuplaştırır. Bu size bir üstünlük sağlayabilir ama toplumu ikiye böler.”

CEVAP VER