Erdoğan: Sandıktan çıkana saygı duyacaksınız; duymuyorsanız bunun adı demokrasi değil

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Malta Cumhurbaşkanı Marie-Louise Coleiro Preca ile ortak basın toplantısı düzenledi.

“Avrupa Birliği’nin (AB) Türkiye’ye göç sorunu noktasında vermiş olduğu söz yerine gelmiyor.” diyen Erdoğan, “Daha önce bizlere 3 artı 3, 6 milyar avro olarak verilmiş olan sözün ne yazık ki şu anda adeta bir çeyreği verilmiş durumda.” dedi.

Venezuela’daki duruma ilişkin ise Erdoğan, şöyle konuştu: “Sandıktan çıkana saygı duyacaksınız. Sandıktan çıkana eğer saygı duymuyorsanız bunun adı demokrasi değildir. Demokrasinin mücadelesini verenlerin, dünyada demokrasi mücadelesi verenlerin ve sandıkta çıkanların yanında yer alması gerekir. 15 Temmuz’dan sonra Avrupa Birliği bizi aramadı.

Maduro inandığı yolda dik durur, devam ederse Venezuela halkının desteklediği, sandıktan çıkardığı liderinin arkasında duracağına inanıyorum. Milli iradeye aykırı yollarla bazı yöntemlerin denenmesini doğru bulmuyorum. Madoru sandıktan çıkmıştır. Sayın Trump’ın bu tür bir açıklaması demokrasiye inanmış bir insan açısından beni de şoke etti.”

Malta Cumhurbaşkanı Preca ise “Malta olarak Türkiye’nin AB’ye katılımını desteklemeye devam edeceğiz. Müreffeh bir Avrupa ve bölge için bu gerekli.” diye konuştu.

CEVAP VER