Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın: Temel beklentimiz, bölgenin kontrolünün Türkiye’de olması

0

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, kabine toplantısı sonrası konuştu. “Münbiç ve Fırat’ın doğusunda da benzer bir modelin uygulanması için bizim temel beklentimiz, bölgenin kontrolünün Türkiye’de olması.” diyen Kalın, “Bu bölgeden Türkiye’ye dönük herhangi bir tehdidin, terör riskinin tekrar husule gelmesine asla müsade etmeyeceğiz. Kim tarafından gelirse gelsin özellikle Doğu Akdeniz’de bir oldubittiye Türkiye’nin göz yummayacağını herkesin bilmesi gerekir.” dedi.

Ocak ayı ihracat rakamlarını da değerlendiren Kalın, “Ocak ayı itibariyle ticaret hacmimiz yüzde 6,3’lük bir artış gösterdi ki bu Türk sanayicisinin ve üreticisinin dünya pazarlarına erişiminin ne kadar güçlendiğini, arttığını bir defa daha gösteriyor.” diye konuştu.

Türkiye’nin seçim sonrası için IMF ile anlaştığı iddiasının sorulması üzerine ise Kalın, “Bunlar tamamen Türk ekonomisiyle ilgili algıyı bulandırmaya dönük algı operasyonlarıdır. Bu operasyonların nereden yapıldığını da az çok tahmin ediyoruz ve nerelerden geldiğini de görüyoruz. Bunların izlediğimizi de bir kez daha ifade etmek istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras’ın Türkiye’yi ziyareti öncesi yaptığı açıklamalarla ilgili Kalın, “Yaklaşımlarının pozitif ve iyi niyetli olduğunu göstermektedir. Yarınki görüşmelerin bu çerçevede gerçekleşeceğine inanıyoruz.” şeklinde konuştu.

Münbiç Yol Haritasının çoktan hayata geçirilmiş olması gerektiğini belirten Kalın, oyalama taktiklerinin kimseye bir faydası olmayacağına dikkat çekti. Kalın, “İki müttefik olarak artık yol haritasının ivedilikle, daha fazla gecikme olmadan hayata geçirilmesi hem ikili ilişkilerimiz hem bölgenin güvenliği hem de Suriye’deki süreç açısından büyük önem arz ediyor. Amerikalılarla konuştuğumuz şekilde yol haritasının hayata geçirilmesi noktasında Ruslarla da mutabık kaldık.” dedi.

Akdeniz’deki doğal gaz arama çalışmalarına da değinen Kalın, şunları aktardı: “Türkiye’yi Antalya körfezine hapsetmeye çalışan yaklaşımların kabul edilebilir olmadığını ifade etmek istiyorum.”

Kalın, ABD ile “güvenli bölge” konusunda anlaşma olduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığını bu konuda müzakerelerin devam ettiğini bildirdi. Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, ABD ve Rusya’nın ‘INF’ olarak da bilinen orta menzilli nükleer kuvvetler anlaşmasından çekilmesinin Türkiye için de endişe verici bir gelişme olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın, “Bize göre Esad rejimi, meşruiyetini yitirmiş ve geleceği vadetmekten uzak olan bir rejimdir.” dedi.

CEVAP VER