Birleşmiş Milletler’den Cemal Kaşıkçı raporu.. Suudi Arabistan devlet yetkilileri tarafından planlı şekilde vahşice öldürüldü

0

Gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayeti soruşturmasını yürüten Birleşmiş Milletler (BM) Yargısız İnfazlar Özel Raportörü Agnes Callamard, “Gazeteci Cemal Kaşıkçı önceden planlı bir şekilde vahşice öldürüldü. Kaşıkçı cinayeti Suudi Arabistan devlet yetkilileri tarafından gerçekleştirildi.” dedi.

Kendisiyle çalışan ekibin, Türk istihbarat servisi tarafından elde edilen ‘ürpertici ve korkunç’ ses kayıtlarının bir kısmına erişim sağladığını da belirten Callamard, “Suudi Arabistan, İstanbul’daki kendi konsolosluğunda işlenen cinayetin araştırılması konusundaki Türkiye’nin çabalarını da ciddi şekilde baltaladı.” ifadelerini kullandı.

Cinayetle ilgili herhangi bir bilgisi olan varsa kendileriyle iletişime geçmesini istediklerini de dile getiren Agnes Callamard, bu bilgilerin haziran ayında yayınlanacak nihai rapor öncesi ellerini güçlendireceğini ve sorumluların cezalandırılmasına katkı sağlayacağını kaydetti.

BM Özel Raportörü, “Kaşıkçı’nın öldürülmesi uluslararası hukukun ve uluslararası ilişkilerin ihlalidir.” dedi.

Washinton Post yazarı Cemal Kaşıkçı, 2 Ekim 2018 tarihinde Suudi Arabistan’ın İstanbul Boşkonsolosluğu’nda öldürülmüştü.

Kaynak: Euronews

CEVAP VER