Adalet Bakanı Gül: Türkiye bu cinayetin örtbas edilmesini önledi

0

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu’nu ziyaret etti.

Birleşmiş Milletler (BM) Özel Raportörü Agnes Callamard’ın gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklamalarının hatırlatılması üzerine Gül, şunları söyledi:

Türkiye, bu cinayetin örtbas edilmesini önlemiştir. Türkiye hem adli hem idari kapasitesini sonuna kadar kullanarak bir insan ihlali, yaşam hakkı ihlaline karşı gerçeğin ortaya çıkması için büyük bir gayret göstermiş, büyük bir başarı ortaya koymuştur. Bu cinayetin üstünün örtülmesi ya da bu cinayetin bir başkalarının üzerine belki atılması amaçlanıyordu ama Türkiye tüm bu çabaları, tüm bu niyetleri açık etmiştir, ortaya çıkarmıştır.

Bugün bir ön rapor anlamında, esasen bu ifadeleri görmek de gerçekten önemlidir. Burada şunu ifade etmek lazım; Suudi Arabistan’ın bu soruşturmaya kapalı olması, iş birliğine açık olmaması elbette olayın tüm yönleriyle aydınlatılmasını önlemektedir. Umarım bu rapor, uluslararası kamuoyunun daha da farkındalığını artıracaktır ve tüm faillerinin, azmettirenlerin ortaya çıkmasına da katkı sağlayacaktır. Türkiye olarak biz, tüm uluslararası topluma, soruşturmacılara elimizdeki tüm bilgileri elbette vermeye, paylaşmaya hazır olduğumuzu, devam edeceğimizi bu vesileyle ifade etmek isterim.”

İstanbul Kartal’da bina çökmesiyle ilgili ise Gül, şöyle konuştu: “Başsavcımızın görevlendirdiği bir başsavcı vekili koordinasyonunda soruşturma titizlikle sürdürülmektedir. Olay anından itibaren ilgili numunelerin alınması, bilirkişilerin tayin edilmesi ve olayın ne şekilde, hangi sebeple gerçekleştiğine ilişkin tüm çalışmalar yapılıyor. Bu arada enkaz kaldırma çalışmaları da sürüyor. Hem o çalışmaları da engellememek adına hem de soruşturmanın nihayi olarak gerçek anlamda ortaya çıkması için büyük bir çaba ortaya konuyor. Elbette İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığımız bu konularla ilgili açıklama yapmaya ihtiyaç duyulduğunda kamuoyunu da mutlaka bilgilendirecektir. Ama şunu açıkça söylemek lazım; orada hiçbir şekilde enkaz bu işin üstünü örtmeyecektir. Kim sorumluysa, bu olayın ortaya çıkmasına kim sebebiyet vermişse, milletimiz müsterih olsun savcılığımız titizlikle bu soruşturmayı sürdürmektedir ve ihmali olan, kusuru olan varsa, ne şekildeyse, kimlerse bunları da elbette soruşturma sonucunda ortaya çıkacaktır ve kamuoyuyla paylaşılacaktır. Bizler de bu süreci takip edeceğiz.”

Türkiye Barolar Birliği (TBB) Başkanı Metin Feyzioğlu ise bazılarının kendilerine “devletçi” eleştirmesinde bulunduğunu hatırlatarak “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni başımızın üstünde taşımak, bu devletin içinde yer alan her kurum gibi bizim de vazifemizdir.” dedi.

TBB’nin, Anayasa’da temel özellikleri tanımlanmış devletin dimdik arkasında olduğunu vurgulayan Feyzioğlu, “Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni, siyasi iktidardan ayırmayı bilmeyenlerin ya da kasıtlı olarak bu ayrımı yapmak istemeyenlerin her türlü saldırısına karşı devletimize göğsümüzü siper etmeye devam edeceğiz.” diye konuştu.

TBB’nin tartışmasız milli bir yapı olduğuna işaret eden Feyzioğlu, “Bundan rahatsızlık duyan varsa rahatsızlık duymaya devam edebilir. Kavgadan ve düşmanlıktan beslenen terör örgütleri, milletimizin kucaklaşması ve gücünü hukuktan alan devletimizin kararlılığı sayesinde kahredilecektir.” değerlendirmesinde bulundu.

CEVAP VER