HDP Kocaeli Milletvekili Gergerlioğlu, cezaevlerindeki hak ihlallerini anlattı..

0

HDP Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu, Mecliste basın toplantısı düzenledi. Türkiye tarafından hakkındaki yakalama kararı sebebiyle Mısır’a gönderilen Muhammed Abdulhafız Hüseyin’in ülkesine iade edilmesine ilişkin soru önergesi verdiğini dile getiren Gergerlioğlu, şunları söyledi:

“İnsan Haklarını İnceleme Komisyonu’na gönderdiğim soru önergesine verilen cevaba göre 27. yasama döneminde komisyona bin 432 başvuru yapılmış. Bunların 831’inin cezaevleri, 161’i adil yargılanma hakkı, 110’u ise sağlık haklarına ilişkin. İlk 3 sırayı açık ara bu hak ihlalleri almış. 831 hak ihlal başvurusu, cezaevlerinde önemli sorunların olduğunu gösteriyor. Komisyonun üyesiyim ve aynı zamanda İnsan Hakları Komisyonu’na en çok başvuran milletvekiliyim. Bin 432 başvurunun sadece 600’ü, yani yüzde 40’ı benden gitmiş. Çünkü, yıllardır insan hakları savunucuyum ve bana çok insan hakkı başvurusu geliyor, anında bunları komisyona iletiyoruz.

Açlık grevlerinde birçok cezaevi idaresi tarafından eylemcilere B vitamini (saf B1 ve kompleks vitaminler dahil) ve karbonat verilmiyor. Kullanılan vitaminler daha önce revire çıkarken alınan vitaminler. Kimi cezaevlerinde ihtiyaç duyulan karbonatın bulunmadığı bildirilmiştir.”

Dilekçe Komisyonu’na da başvuruda bulunduğunu belirten Gergerlioğlu, 2011-2015 arasında komisyona çoğunlukla kültür ve eğitim alanında başvuru yapılırken, 2015 yılından sonra başvurularda, ilk sıraları milli savunma, adalet ve personel işlemlerinin aldığını ifade etti.

27. Dönem’de başvurularda ilk 3 sırayı, kişisel haklar, adalet ve güvenlik, OHAL ile KHK’lerin aldığını anlatan Gergerlioğlu, cezaevlerinde, hasta mahkum ve tutuklular ile hamilelerin, çocukların ve diğer mahkumların yaşadığı sorunlara ilişkin örnekler verdi ve yetkililerin bu konularda adım atmasını istedi.

“0-6 yaş arasında en az 743 çocuk anneleriyle beraber cezaevinde kalmaktadır.” diyen Gergerlioğlu, ” Bebekler ve çocuklar anne karnında da doğum sonrasında da cezaevi koşulları kendileri için hiç uygun olmayan şartlar sunmaktadır. Yaralanma, çocukların besinsiz kalması gibi vakalar sıkça rastlanmaktadır. Uzakta bir cezaevinde kalan insanlar görüş günlerinde aileleriyle görüşememektedir. Samsunda ikamet eden bir tutuklu Antalya cezaevinde kalmakta veya Van’da ikamet eden bir mahpus Edirne Cezaevinde kalmaktadır. Hem fiziki hem de maddi anlamda insanları yormaktadır.” değerlendirmesini yaptı.

CEVAP VER