CHP Genel Başkan Yardımcısı Torun: Yerel seçimleri genel seçim havasına sokmak çaresizliktir

0

CHP Genel Başkan Yardımcısı Seyit Torun, partilerinin aday belirleme sürecini tamamladığını açıkladı. Adayların yarın tanıtılacağını belirten Torun, şunları söyledi:

“Yerel seçimleri genel seçim havasına sokmak yerel politikası olmayanların çaresizliğinden başka bir şey değil. Toplum bunun bir yerel seçim olduğunun farkında ve iki temel talep dile getiriyor. Birincisi, belediyeler kutuplaşmanın ve dışlayıcılığın değil, bir arada yaşamanın ve kapsayıcılığın adresi olsun. İkincisi ise içinde bulunduğumuz ekonomik krizden çıkışta çareler üretsin. Biz bunu başından beri söylüyoruz.

Ekonomi yönetimini eşe dosta damada bırakanlar şimdi tanzim satış mağazası ile bu sorunu çözmeye aday olduğunu açıkladı. Bunu da çok yeni bir buluş gibi sunuyorlar. AK Partinin büyük bir buluş gibi sunduğu Tanzim Satış Mağazalarını biz yıllar önce kurduk. Buralarda Narenciyeden patatese, sütten ekmeğe kadar temel besin maddelerinin halka ucuz ulaştırılması uygulamasını ilk biz başlattık. Ancak bizden sonra gelenler bu mağazaları kapattı.

AK Partinin bizi takip etmesi de çok önemli. Çünkü onlar buraları kapatan, buraları satan anlayışı takip ediyorlardı. Hele hele ülkemizin ‘devlet et üretir mi, devlet süt üretir mi, devlet şeker üretir mi’ mantığından bugüne gelindiğinin de iyi bilinmesi gerekiyor. AK Parti bu mantığın savunucusuydu, şimdi gelinen noktayı değerlendirmeyi sizlere bırakıyorum.

CHP seçmenin yenilenme beklentisine kulak verirken AK Parti yorgun isimleri sahaya yeniden sürüyor. Eski bakanları, başbakanları, meclis başkanını belediyelere aday yapmak seçmenle alay etmektir. Hayatın doğal akışına aykırıdır bu. Elinde malzeme kalmadığının, insan yetiştiremediğinin bir göstergesidir. Çaresizliğin işaretidir. Seçmen AK Parti adaylarının yorgunluğunun ve kendilerine adaylık dayatılmasından duydukları rahatsızlığın farkında. 31 Mart yorgun olanların değil, seçmenin yenilenme beklentisini duyan, hayatın doğal akışına uygun olarak bir üst basamağa çıkacak olanların seçildiği bir seçim olacaktır. AKP yerel seçimi genel seçim havasına çevirmek istiyor ve hatta ‘devletin bekası’ oylanıyormuş gibi bir hava yaratmaya çalışıyor. Genel seçime değil yerel seçime girdiğimizi tekrar etmek istiyorum.”

Muharrem İnce’nin “Genel Merkezin yaptığı yanlışlar Ağrı Dağı’nı aştı” eleştirisinin hatırlatılması üzerine Torun, “Sayın İnce kendi değerlendirmesini yapmıştır. Adaylaşma süreci birçok veriye, bilgiye dayanarak gerçekleşiyor.” dedi.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde, daha önce MHP’den aday adayı olan ancak aday gösterilmeyen Mehmet Fatih Bucak’ın aday gösterilmesine yönelik tepkilerin hatırlatılması üzerine Torun, “Şanlıurfa’da il başkanımız, milletvekilimiz ve oradaki arkadaşlarımızın belli değerlendirmeleri sonucunda aday yapılmasına karar verildi. Adaylaşma süreci bu bilgiler ışığında oluştu. Yapılan eleştiriler kendi değerlendirmeleridir.” ifadelerini kullandı.

Akif Hamzaçebi’nin Genel Sekreterlik görevinden istifasına ilişkin bir soruya Torun, “Kendi takdiridir, öyle uygun görmüştür. İlçe başkanlarımızın istifasının onun istifasıyla bir alakası yok.” cevabını verdi. Torun, CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin’in, “Süreçle ilgili pazartesi günü değerlendirme yapacağı” açıklamasına ilişkin de “Kişisel düşünceleridir. Kendisi çok değerli bir milletvekilimizdir. Pazartesi günü biz de izleyeceğiz, dinleyeceğiz.” dedi.

CEVAP VER