Erdoğan, çöken binanın enkazında incelemelerde bulundu..

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dört gün önce Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi sonucu 14 kişinin yaralandığı, 17 kişinin hayatını kaybettiği Kartal Orhantepe Mahallesi Bankalar Caddesi Sema Sokak’a geldi.

İstanbul Kartal’da çöken binanın enkaz alanında incelemelerde bulunan Erdoğan, şunları söyledi: “Buradan almamız gereken dersler var. Bütün bu çalışmalardan sonra kararlı bir şekilde adımlarımızı atacağız. Hastanede bir ziyaret yapacağız. Ondan sonra cenaze törenine katılacağız. Ama tabii buradan almamız gereken birçok dersler var. Buna göre de şu anda gerek Başsavcımız, gerek savcılar, gerek bilirkişi heyetleri, bütün Bakan arkadaşlarım, AFAD… Hepsi çalışmalarını sürdürüyor. Ondan sonra bizler de oturacağız, değerlendirmelerimizi yapacağız. Bütün bu çalışmalardan sonra kararlı bir şekilde adımlarımızı atacağız.” dedi.

Daha sonra yaralıların tedavi gördüğü Kartal Doktor Lütfi Kırdar Eğitim ve Araştırma Hastanesine geçen Erdoğan, yaralılara “geçmiş olsun” dileklerini iletti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kartal ilçemizde meydana gelen, buna artık ben afet demiyeceğim çünkü bu bir afet değil. Bu aslında ne yazık ki yıllardır konuştuğumuz, söylediğimiz, özellikle bu bina yapımlarında kullanılması gereken malzemeler konusu, binaların yapıldığı yerle ilgili olarak atılması gereken adımlarda zemin etütleri ve bu etütlere dikkat edilmeden maalesef yapılan inşaatlarda zaman zaman yaşadığımız çok ciddi sıkıntılar var.” ifadelerini kullandı.

Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, şunları kaydetti: “Tabii bunları deprem afetlerinde, dikey mimari, yatay mimari ve bütün bunların yanında, mesela kumu kalkıp da deniz kumuyla, vesaire ile yapmak suretiyle, kullanılan demirlerde hurda inşaat demirlerinin kullanılmasıyla maalesef atılan adımlar… Bütün bunlarla beraber de tabii inşaat ruhsatları olmadan yapılan bu inşaatlarla burada olduğu gibi, iskan olmadan maalesef yerleşimler… İşte bunların neticesinde şimdi bakıyoruz üç kata müsaade edildiği halde 8-10 kat gibi bir inşaatın yapılmış olması. Yani ranta yönelik, daha çok para kazanmaya yönelik kaçak yapılan bu işlerle şu anda tabii bu bölgede çok ciddi bir sıkıntı yaşadık. Ne yazık ki burada şu an itibarıyla 17 kaybımız var ve 14 yaralımız ki bu yaralılarımızın içerisinde şu anda yoğun bakımda olan vatandaşlarımız var ama ziyaretlerini yaptık. Durumlarının iyi olduğunu gördüm.”

“Bunları görmemiz gerekiyor”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yoğun bakımda olan iki vatandaşı da ziyaret edeceğini dile getirerek, ziyaretlerin ardından hayatını kaybedenler için düzenlenecek cenaze törenine katılacağını aktardı.

Erdoğan, “Temennimiz o dur ki bütün bu olaylardan bir ders çıkarmamız lazım. Özellikle buralarda tabii yerel yönetimlerin üzerinde çok büyük sorumluluklar var. Şimdide bir yerel seçime gidiyoruz bütün bunlarda hep söylediğim yatay mimari ve aman dikey mimari değil ve zemin etütlerine dikkat edilmesi, zemin etütleri yapmadan yapılan inşaatların getireceği netice bu olacaktır.” diyerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bunları görmemiz gerekiyor. İnanıyorum ki bundan sonraki süreçte iktidarımızın kentsel dönüşüm, değişim diye ortaya koyduğu teze milletçe de sahip çıkmamız lazım. Her şeyi yönetimlerden beklememek gerekiyor. Burada medyaya da çok büyük görevler düşüyor. Yani kentsel dönüşüm, değişime eğer destek verilirse, bu kentsel dönüşüm-değişimle birlikte gönüllük esasına dayalı olarak buralarda yapılacak inşaatlar bütün bu hassasiyetler, teknik olarak söylüyorum, dikkate alınarak bu adımlar atılacaktır. İnşallah bu yerel seçimlerle birlikte de bu adamlara daha çok dikkat edip, en azından insan olarak üzerimize düşen görev yapmış oluruz ve bütün bu kazaların minimize edilmesine de bizler fırsat hazırlamış oluruz. Vatandaşlarımız daha güvenle, daha bu tür şeylerden uzak olarak yaşama imkanını da yakalamış olurlar.”

“Bizzat bu işi takip edeceğim”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, binanın çökmesine ilişkin Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturmaya ilişkin soru üzerine, Başsavcılığın bilirkişi heyetlerinin vereceği raporlar esas alınmak üzere çalışmalarını başlattığını söyledi.

Enkaz bölgesindeyken başsavcıyla da görüştüğünü anlatan Erdoğan, bundan sonraki süreçte bizzat kendisinin de bu işi takip edeceğini söyledi. İçişleri, Sağlık, Çevre ve Şehircilik ile Milli Savunma bakanlarıyla beraber bu süreci yürüttüklerini ve buna devam edeceklerini dile getiren Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bütün o bölgeyi şu anda incelemeye almış durumdayız. Çevre ve Şehircilik Bakanlığımız hepsini, oradaki binaları tek tek incelemiş vaziyette, incelemeye devam ediyor ve hangi binada durum nedir, bunlara bakıyoruz. Açık söylüyorum, net söylüyorum; buralarda oturulması uygun değildir kanaati oluştuğu takdirde biz burada, ‘Acaba müsaade eder misiniz filan’ demeyeceğiz, kentsel dönüşüm değişimi kesinlikle uygulayacağız. Mecburuz. Ondan sonra da ne biz ağlayalım ne halkım ağlasın, kimse ağlamasın. Onlara fırsat vermeyelim. Üzerimize düşeni hep beraber yapalım. Bu işi de başaralım.”

Daha sonra 15 Temmuz Şehitler Camisi’ne gelen Erdoğan, cenaze töreni öncesinde Yeşilyurt Apartmanı’nın çökmesi sonucu hayatını kaybeden Gökay Alemdar (22), Mustafa Alemdar (48), Saime Alemdar (89), Ecrin Naz Alemdar (11), Erdoğan Alemdar (52), Eslem Alemdar (19), Safiye Alemdar (70), Safiye Alemdar (45), Ayşe Alemdar’ın (46) yakınlarına taziyelerini iletti.

Erdoğan, cenaze namazının ardından yaptığı konuşmada, şehadete ulaşan meyyit ve meyyitelere Allah’tan rahmet diledi. Buradan çıkarılması gereken birçok ders olduğunu vurgulayan Erdoğan, “Şu an musallada bize bir va’z u nasihatte bulunuyorlar. Buradan bizim de nasibimizi almamız lazım. Adımlarımızı da buna göre atmamız lazım. Temenni ediyorum ki biz buradan va’z u nasihati alıp, geleceğimizi de buna göre inşallah tayin ederiz, belirleriz. Diyanet İşleri Başkanımız sizlerden zaten helallikleri aldı. Hakkımızı helal ettik. Rabb’im inşallah sevgili Habibinin Liva-ül hamd ismiyle müsemma sancağı altında bizleri buluştursun. Rabb’im yar ve yardımcımız olsun. Sırat-ı müstakimden bizleri ayırmasın. Allah cümlemizden razı olsun.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının ardından bir tabuta omuz verdi. Alemdar ailesinin fertlerinin cenazeleri, defnedilmek üzere Pendik Yeni Şeyhli Mezarlığına götürüldü.

CEVAP VER