385 milyon çocuk aşırı yoksulluk içinde yaşıyor..

0

Birleşmiş Milletler Çocuklara Yardım Fonu (UNICEF) ile Uluslararası Çalışma Örgütü (ILO) tarafından hazırlanan ortak rapora göre çocukların Avrupa ve Orta Asya’da yüzde 87’si, Afrika’da ise sadece yüzde 16’sı sosyal koruma altı.

“Çocuklar için evrensel düzeyde sosyal korumaya doğru” başlıklı rapora göre çocukların Amerika’da yüzde 66’sı, Asya’da yüzde 28’i sosyal koruma altında bulunuyor. Bu sonuç, dünya genelinde çocukların yalnızca yüzde 35’inin sosyal korumadan yararlandığını ortaya koyuyor.

Yine raporun ortaya koyduğu çarpıcı sonuç, dünyada her 5 çocuktan 1’inin aşırı yoksulluk içinde yaşadığını, bunun da sayısal olarak 385 milyon çocuğa denk geldiğini tespit etti. Rapora göre çocukların yarısı ise orta yoksulluk sınırında yaşıyor.

Dünyada her 5 çocuktan 1’inin aşırı yoksulluk içinde ve günlük 1,90 doların altına yaşadığına işaret edilen raporda, sayıları 689 milyonu bulan dünya genelindeki çocukların yarısının ise “orta” yoksulluk içinde ve günlük 3,10 doların altında yaşadığı kaydedildi.

Kaynak: Euronews

CEVAP VER