Erdoğan’dan Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili açıklama.. Elimizdeki belgelerin tümünü vermiş değiliz

0

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, gazeteci Cemal Kaşıkçı cinayetiyle ilgili konuştu. “Elimizdeki belgelerin tümünü vermiş değiliz.” diyen Erdoğan, “CIA, daha bütün ağırlığını buna koymuş değil, ABD’nin ağırlığını koyması lazım.” ifadelerini kullandı.

Soçi Zirvesinin çok çok verimli ve faydalı olduğunu belirten Erdoğa, “İkinci turunda tekrar Soçi’den başlayıp beşincisini de inşallah Türkiye’de yapacağız. Türkiye’de artık, Suriye’de düzenin kurulacağı izlenimi oluşmaya başladı.” dedi.

ABD Başkanı Trump’ın beklenen açıklamasıyla ilgili ise Erdoğan, “Şunu kesinlikle söyleyecektir; ‘DEAŞ’a karşı zaferi kazandık’ Yani bir zafer ilanı olabilir. Trump yönetimi kendi içinde uzlaşıdan uzak bir görünüm sergiliyor.” şeklinde konuştu.

ATV-A Haber ortak canlı yayınında konuşan Erdoğan, Fethullah Gülen’in iadesiyle ilgili de “Maalesef ABD hala samimi davranmıyor. Biz iade sürecinin şu anda takipçisiyiz. Bir kısmını paketledik, yeni paketler de gelecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Millet İttifakı’nın MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ifadesiyle “zillet” kendisinin söylemiyle “illet” ittifakı olduğunu söyledi. Bu ittifakın, AK Parti ve Erdoğan karşıtlığı üzerinden kendilerine göre bir yapılanmada olduklarını ifade ederek, şöyle konuştu:

“94’ten bu yana AK Parti’yi çökertememenin, 94’ten bu yana yerel yönetimde AK Partiyi alt edememenin bu bir neticesidir. Çok daha farklı bir şey mi olacak. Ben inanıyorum ki halkım Cumhur İttifakı’na sahip çıkacak. Tıpkı 15 Temmuz darbe girişiminden sonra 7 Ağustos’ta Yenikapı ruhu inşa edelim dedik. Yenikapı ruhu inşa edelim derken cuma akşamına kadar Bay Kemal gelmeyeceğini bildirdi. Öyle baskılar yapıldı ki kendisine içeriden ve dışarıdan Yenikapıya katılmayı son anda kabul etti. Bir müddet geçti, Yenikapı ruhu artık yoktur demeye başladı. Çok fazla geçmedi. Ama biz Cumhur İttifakı’nın temellerini o gün atmış olduk. O günden sonra ilişkilerimiz parlamento, parlamento dışı çok daha farklı bir şekilde gelişti. Böylece MHP ile girdiğimiz bu süreçte, 24 Haziran olsun, ondan sonraki süreç olsun bunu devam ettiriyoruz. Pazara kadar değil mezara kadar, temennim odur ki bu Cumhur İttifakı’nı inşallah devam ettiririz diyoruz.”

Erdoğan, Bahçeli ile ikili ilişkileri olsun, görevlendirilenlerin bu noktadaki çalışmalarının Cumhur İttifakı’nı güçlü kılmada önemli imkanlar sunduğunu belirterek, “İlk etapta Sayın Bahçeli ile ortak mitingler de inşallah yapacağız. Çok sayıda belki olmayacak ama çok çok önemli bazı illerde bunu inşallah yapacağız. Bunlar da bizim bu konudaki yan yana samimiyetimizi ileriye taşıması bakımından çok önemli.” dedi.

“MHP ile azami müştereklerimiz var”

AK Parti’yle MHP’nin azami müşterekleri olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti: “Yani bizim müşterek yanlarımız aramızda çok farklıdır. Geçmişten bugüne ve geleceğe. Ben şimdi soruyorum. Ey benim sevgili milletim, acaba bu CHP, HDP, İYİ Parti, Saadet Partisi, bu dörtlünün bırakın azami müştereğini acaba asgari müşterekleri var mı? Yani en az şu konuda müşterek yanları vardır diyebileceğiniz var mı? Örneğin Saadet Partisi ile HDP arasında böyle bir birliktelik olabilir mi? Veya İYİ Parti ile HDP arasında olabilir mi? CHP ile HDP arasında müşterekler olabilir, orada da İYİ Parti ile onların arasında böyle bir müşterek yanların fazla olduğuna ihtimal vermiyorum fakat bunlar basit menfaatler uğruna terör örgütünün başındakileri bile savunur hale geldiler. Örneğin Edirne’deki yatan kişiyle ilgili. Bu kişi bir defa terörist başını savunan, bunun yanında Diyarbakır’da 53 vatandaşımızın ölümüne neden olan kişidir. Bu kişi adeta suça davet çıkarmıştır. Bunun neticesinde de şu andaki konumdadır. İki de bir bakıyorsunuz İmralı’nın anıtını dikmekten bahsediyor. Neyin anıtını dikiyorsun ya. Bu bölücü terör örgütünün başı, bu ülkede her tarafı bunlar kan gölüne çevirmişler. Sözcüleri utanmadan, sıkılmadan konuşuyor. Dediği ne? Domates, biber, patlıcanla ilgili olarak ben bir benzetme yaptım. Ben mermi domatestir demedim, öbür tarafta patlıcandır, demedim. Ya bizim imkanlarımız var. Biz bu imkanları nerede kullanıyoruz, teröriste karşı kullanıyoruz. Onların tabii bu ağrına gidiyor.”

Erdoğan, Cudi’de, Gabar’da, Tendürek’te, Kandil’de teröristlerle çok ciddi bir mücadele yürütüldüğünü vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Ama bunların yarası var gocunuyorlar. F16’larımız, helikopterlerimiz, tank, top bunlar şeyler atıyor. Benim askerimin her türlü ihtiyacını en modern şartlarda biz yerine getiriyoruz. Böyle bir harcamanın ekonomik olarak yapıldığı bir dönemde, biz bir adım atıyoruz. Bu adımı atarken de bu ülkede bizi ekonomik olarak terbiye etmeye çalışanlar var. Basit şeylerle. Şunu bilmeleri lazım. Bu 4 tane parti bir araya gelmiş olabilir. 20 çürük yumurtadan bir tane sağlam yumurta olmaz. Şu anda da biz vatanseverlikte, milliyetperverlikte, özellikle azami müşterek olarak tek millet, tek vatan, tek bayrak, tek devlet anlayışıyla zaten bizim MHP ile farklı bir yanımız yok. HDP denilen sözde partinin bizim bayrağımızla yakından, uzaktan bir alakası var mı? Bunların bizim İstiklal Marşımız ile yakından, uzaktan bir alakası var mı? Bunlar kongrelerine bizim bayrağımızı bugüne kadar hiç asmadılar. Zar zor ufak bir bayrağımızı oraya koymaya yeni yeni başladılar. İstiklal Marşı’nı zaten okumadılar. Okumazlar, çünkü onların istiklali bizim İstiklal Marşımıza bağlı değil. Bizim İstiklal Marşımızla biz o terör örgütlerini çökerttik, çökertmeye de devam edeceğiz.”

“Bütün devletten alınan paraları onlar dağa gönderdiler”

HDP’nin birçok ilde aday göstermeme kararının sorulması üzerine Erdoğan, “AK Parti’yi nasıl Batı’da kaybettiririz, Doğu, Güneydoğu’yu da nasıl kazanırız?” düşüncesiyle hareket edildiğini belirtti.

Erdoğan, şöyle devam etti: “Ben tabii, özellikle teröre mesafe koymayan bu dörtlü çeteye, şunu hatırlatıyorum, er veya geç eriyeceksiniz, biteceksiniz. Bu millet, sizin bu yaptıklarınızı affetmeyecek. Kürt kardeşlerimiz şu kayyumlar sayesinde huzur ve belediye hizmeti gördü. Şu Güneydoğu’ya gidip oraları gezdiğiniz zaman şu kayyumlar neler yaptı? Diyarbakır’da bunu göreceksiniz. Her taraf pırıl pırıl oldu. Batıda ne varsa orada da o var. Şırnak gibi yerde, aynı şekilde. Daha önce buralarda HDP belediyeleri vardı. Bütün devletten alınan paraları onlar dağa gönderdiler. Kandil’e gönderdiler. Hizmet yapmadılar. Siirt’te bunu yaptılar, Hakkari’de bunu yaptılar, kayyumlarla bütün bunları şu anda aştık.”

Bu kentlerin hizmet almadığını vurgulayan Erdoğan, “Buralar bir aydınlatma görmezdi. Şimdi bunların hepsi buralarda var. Ben vatandaşıma sesleniyorum, ‘Ey benim Kürt kardeşim, yine bu oyuna gelecek misin? Bütün bu hizmetler size boşuna verilmedi. Bütün bu hizmetler marifet iltifata tabidir anlayışıyla bunu ortaya koyanları herhalde yalnız bırakmayacaksın ki bu yolculuk 31 Mart’tan sonra da aynı şekilde devam etsin. Şunu da söyleyeyim, biz bu seçilenler içerisinde veya seçilirse bu tür teröre bulaşmış olanlara asla göz açtırmayız. Çünkü biz bu devletin, bu milletin parasını, vergisini bu terör örgütlerinin siyasete sızmış temsilcilerine bundan sonra yedirtmeyeceğiz. Bu konuda kararlılığımız var. Bunu da herkesin bilmesini istiyorum.” diye konuştu.

“Yeniden kayyum atanması söz konusu olabilir.” denilmesi üzerine Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü: “Aynı şekilde… Çünkü bu ülkede, 780 bin kilometrekarelik vatan topraklarında en ideal hizmetin verilmesini sağlayacağız. Bunun için de bizim vatanperver olanları bir defa bu noktada işbaşında tutacağız. Biz de hazırlıklarımızı buna göre de yapıyoruz ama ben istiyorum ki demokrasi ve demokratik ortamda biz bu adımları, özellikle Güneydoğu’da yaşayan vatandaşlarımla el ele birlikte atalım. Çok hassas davrandık aday tespitlerinde. Mümkün olduğunca bu hassasiyetimize olumlu cevap verecek arkadaşlarımızı seçtik, onlarla beraber de bu yola devam ediyoruz.”

CHP’nin durumuna da değinen Erdoğan, “Bakın şu anda CHP, FETÖ ve PKK’ya adeta teslim edildi. Yapılan atamalarda bunları görüyoruz, kendi içlerinde. Bu nereye varır ki? Bir eriyiş içerisinde. İstifalar birbirini takip ediyor. Böyle bir duruşun içerisinde. Fakat AK Parti olarak bizler güçlenerek yolumuza devam ediyoruz.” dedi.

Bugün Bursa’da miting yaptıklarını kaydeden Erdoğan, şöyle devam etti: “Bursa’da muhteşem bir miting yaptık. Orada Cumhur İttifakı olarak Yenişehir Belediyesi de Milliyetçi Hareket Partili bir arkadaşımızın aday olduğu bir ilçe oldu. Hatta hatta mevcut belediye başkanımız da oradan belediye meclis üyesi oldu. Böyle de bir dayanışma ruhu oluştu. Bu ruhu, bizler 94 ruhu olarak geleceğe taşıyoruz.”

İstihdam

“Bu yıl istihdam seferberliği olacak mı? şeklindeki soru üzerine Erdoğan, bu konuda TOBB ile bir toplantı yaptıklarını, kendilerinden 2,5 milyon civarında bir istihdam seferberliği sözü aldıklarını kaydetti.

Onlardan bu sözün yerine getirilmesini beklediklerini aktaran Erdoğan, şöyle konuştu: “Henüz onlardan atılmış ciddi bir adım yok ama Hazine ve Maliye Bakanımız da süreci takip ediyor, ben de süreci takip edeceğim. Çünkü bu adımların atılması olmazsa olmaz. Kaldı ki odalardan, borsalardan aldığımız rakamlar da öyle büyük rakamlar değil. Bugün bir tane normal bir fabrika veyahut da bir kuruluş, bir tane, iki tane, üç tane eleman yanına alamaz mı? Rahatlıkla alabilir. Bir de öyle bir şey var ki yokluk felsefesi oluşturulmuş, bunun üzerinden bazı adımlar atılıyor. O gün adeta bir rekabet halindeydiler, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğinde ve bu 2,5 milyona yakın rakamı da il il verdikleri rakamlarla o gün orada yakaladık. Şu anda bunun uygulamaya geçmesini bekliyoruz. Bilemiyorum onlar da seçimi mi bekliyor. Oradan gelecek netice bizim için çok önemli ama bir taraftan da şu anda yavaş yavaş turizm mevsimine doğru gidiyoruz. Turizm mevsimine doğru giderken de tabii bütün hizmet sektörü ciddi bir patlamayı oralarda yaşayacak. Hizmet sektöründeki patlamayla birlikte de aslında ciddi bir istihdam piyasası açılmış olacak diye düşünüyorum.”

Sanayide ve ihracatta güzel gelişmelerin olduğunu aktaran Erdoğan, “Bunları aşacağımıza inanıyorum. İstihdamda da öyle ciddi bir sıkıntıyı yaşamak diye bir durumumuz olmayacak. Öyle bir yarım puan, bir puan gibi oynamalar olabilir. Bunlar hep aşılacak olan sorunlardır.” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, vatandaşların kendisine ilişkin düşüncelerinin yer aldığı video görüntüleri de izledi. Duygusal mesajların da paylaşıldığı görüntülerin ardından Erdoğan, Mersinli küçük bir çocuğun çay davetinin kendisini çok etkilediğini belirtti. Erdoğan AK Parti’nin bez torba ve çay paketi hediyelerini de hatırlattı. Erdoğan, kenevirden tekstil ürünlerinin üretilmesinden duyduğu memnuniyeti de dile getirdi.

CEVAP VER