Netanyahu’nun Fas Dışişleri Bakanı ile ‘gizli görüştüğü’ iddiası..

0

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun geçen yıl Fas Dışişleri Bakanı Nasır Burita’yla ABD’de gizli bir görüşme yaptığı iddia edildi.

İsrail’in Kanal 13 televizyonun haberinde, Netanyahu ile Burita’nın Eylül 2018’de Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na katılmak için gittikleri New York’ta gizlice görüştüğü öne sürüldü. Üst düzey bir İsrailli yetkiliye dayandırılan haberde, Netanyahu ile Burita’nın, aralarında diplomatik ilişki bulunmayan Tel Aviv ile Rabat’ın ilişkilerinin normalleşmesi, İran’a karşı mücadale gibi konuları ele aldığı ileri sürüldü.

Görüşmede Netanyahu’nun ülkesinin Fas ile ilişkilerini normalleştirmekten yana olduğunu ve kendisinin de Fas’a resmi ziyaret gerçekleştirmek istediğini Burita’ya ilettiği iddiasına yer verildi. Bunun yanı sıra haberde, Netanyahu’nun Fas’a İran’a karşı mücadelede yardım önerdiği belirtildi.

İsrail Başbakanlık Ofisinden Kanal 13’e yapılan açıklamada, iddia edilen görüşmenin olup olmadığına ilişkin değerlendirme yapılmazken, “Diplomatik ilişkiye sahip olmadığımız ülkelerle temasları değerlendirmiyoruz.” ifadesi kullanıldı.

İsrail Dışişleri Bakanı Sözcüsü Emmanuel Nahshon ise böyle bir görüşmeden kendisinin haberdar olmadığını kaydetti.

Yakın zamanda İsrail basınında Netanyahu’nun mart veya nisanda Fas’ı ziyaret edeceğine dair iddialar yer almış, bu iddialarla alakalı Fas makamlarından “Söylentilerle uğraşmıyoruz.” açıklaması gelmişti.

138 milyon dolar kesinti

İsrail hükümeti, Filistin hükümeti adına topladığı vergilerden 138 milyon dolar kesinti yapacağını açıkladı. Tel Aviv, kararına gerekçe olarak Filistin yönetiminin İsrail karşıtı suçlardan hüküm giyenlerin ailelerine aylık vermesini gösterdi.

İsrail ve en yakın müttefiki Amerika Birleşik Devletleri, söz konusu aylıkların Filistinlilerin düzenlediği saldırılara yatırım olduğunu iddia ederken, Filistinliler ise sosyal yardım olduğunu söylüyor. Yeni düzenlemeye tepki gösteren İsrailli güvenlik yetkilileri ise Filistin yönetimine ayrılan bütçede kesintiye gitmenin güvenlik alanındaki iş birliğini sarsacağını ve Batı Şeria’da gerilime neden olabileceğini söylüyor.

Öte yandan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu’nun geçen hafta Polonya ziyareti sırasında “Polonyalılardan bazıları soykırımda Nazilerle işbirliği yaptı.” demesinin ardından, Polonya Başbakanı Mateusz Morawiecki, 19 Şubat’ta yapılması planlanan İsrail seyahatini iptal etti.

CEVAP VER