Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: Suriye’nin büyük bölümünde bile yollar buradan daha iyi

0

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Hatay’da Cumhur İttifakı’nın Defne ilçesindeki seçim ofisinin açılışını yaptı. Hatay’ın yerel yönetim bakımından bu kadar geri olmaması gerektiğini belirten Çavuşoğlu, şunları söyledi:

“Suriye’nin büyük bölümünde bile yollar buradan daha iyidir. Afrin bölgesini teröristlerden temizledik. Şimdi oradaki yollara bakın, çok güzel yollar yapıyoruz. Devletimiz de yollar yapıyor. Bu Hatay’a yakışmıyor. Hatay daha iyisini hak ediyor. Mevcut Büyükşehir Belediye Başkanına bakıyoruz. ‘Oy vermediniz diye size hizmet vermem.’ diyor. Defne, Harbiye vermiş, buraya da hizmet getirmemiş. Oy verene de hizmet getirmemiş ama bu sefer Defneliler haddini bildirecek. Vatandaşımız, halkımız enayi değil. Hizmet edene ve saygı duyana oyunu verir.

Suriye’de savaşın bitmesi için çok çalışıyoruz. Astana, Soçi ve Cenevre süreçleriyle Rusya ve İran gibi diğer ülkelerle Suriye’ye siyasi bir çözüm getirmek için çalışıyoruz. Rejim ile muhalefeti bir araya getirerek yeni bir anayasa komisyonu kurmaya çalışıyoruz. İnşallah az kaldı. Rejim listesini verdi. En kısa zamanda sahada yıllardır karşılıklı savaşanlar oturup, Suriye’nin geleceği için birlikte anayasa yazacaklar. Bunu kim başarıyor; Türkiye Cumhuriyeti başarıyor ve inşallah orada da savaş bitecek, huzur, istikrar, barış gelecek. Suriye halkı kazanacak, biz de Türkiye olarak bundan büyük bir mutluluk duyacağız.

DEAŞ, PKK, YPG gibi ne kadar terör örgütü varsa, görüşü, ideolojisi ne olursa olsun DEAŞ da terör örgütüdür, PKK da terör örgütüdür. İkisi de birbirinden lanetlidir. Dolayısıyla her türlü terör örgütünden kurtulmamız lazım, huzurumuz için. Sadece Afrin ve Fırat Kalkanı bölgesine bugüne kadar 320 binden fazla Suriyeli döndü. Elektrik, su, sağlık hizmetleri yine eğitimle ilgili her türlü desteği veriyoruz ve dünya kamuoyuna diyoruz ki ‘Dönen insanları da unutmayın, onlara da yardım edin.”

İran’a yönelik yaptırımlara karşı en güçlü dik duran ülke Türkiye Cumhuriyeti. Biz yanlışın karşısındayız. Kim olursa olsun kim yaparsa yapsın, kime yapılırsa yapılsın yanlışın karşısındayız, ilkeli davranıyoruz. Kardeşlerimizi yalnız bırakamayız. ABD böyle istemiş, İsrail böyle istemiş, yok. Bu tür yanlış politikaların bundan sonra da karşısında olmaya devam edeceğiz. Tüm komşularımızla ilişkilerimizi düzeltmek için çaba sarf ettik. Komşu ülkelerin huzuru, barışı, bölgemizin ateş çemberi değil, huzur, istikrar, kalkınma çemberi olması için çaba sarf ediyoruz.”

CEVAP VER