Soylu: PKK’yı söktük, psikolojik olarak da perişan ettik

0

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Kastamonulular Buluşuyor” programında konuştu. Yıllardır PKK terörüyle mücadele ettiklerini belirten Soylu, şunları söyledi:

“Bunun bir de siyasi kolu var. Kimse kusura bakmasın ben ona bir parti demem, kim ne derse desin. Parti dediğinin memlekete has, özellikli işleri olur. Onlar PKK’nın siyasi koludur. Ben onlara milletvekili de demem. Kendime de hakaret milletime de hakaret sayarım. Onlar terörün vekili. Onlar terör örgütlerinin, PKK’nın vekili. Bu milletin asaletine uygun değil, onların milletvekili sıfatıyla sıfatlandırılmaları. Bunların yönettiği belediyelerde PKK’nın birer elemanı belediye binasında neredeyse gizli yönetici gibi çalışıyordu. Hani bize kızıyorlar şimdi ‘kayyum verdiler’ diye. Siz o belediyeler seçildiği gün Kandil’den kayyum atadınız oraya. Oradakiler kukla. Bunların il ve ilçe başkanlıkları, Kandil’e servis çekiyor, eleman temin ediyor.

Bunların güya milletvekillerinin şahsi araçlarının bagajından Kandil’e götürülen silahlar çıkıyor. Hatta polis tarafından aranan yaralı teröristler, bu vekillerin evlerinde saklanıyor, belediyenin araçları bombalı eylemlerde kullanılıyor. Terörist cenazelerine gönderiliyor. Ama o eskidendi tabii. Hadi şimdi o vekiller terörist cenazelerine gitsinler de göreyim. Bugün Cumhurbaşkanımız Diyarbakır’a gidecek diye kendi parti binalarında Apo’nun çıkması için güya açlık grevi yapacaklardı, buna da müsaade etmedim. PKK bayrakları donatacaklar ve en önemlisi bu partinin yöneticileri de zaten PKK’nın emrinde olduklarını inkar etmiyor. Geçen 24 Haziran seçimlerinde, CHP tuttu her evden bu parti için bir oy istedi.

Eski Türkiye’de değiliz. Ne oldu? ‘Afrin’e girme’ dedi, Amerika. Biz girdik. PKK’yı oradan kazıyıp söküp attık. Ne yapabilirler? Hiçbir şey yapamazlar. Çünkü burası eski Türkiye değil. Memleketimizle, ülkemizle, devletimizle, milletimizle ne kadar gurur duysak azdır. Doğu ve Güneydoğu’nun dağlarında kuş uçurtmuyoruz. Doğu ve Güneydoğu’nun her yerinde bugün 24 saat huzur var. Hadi bakalım PKK orada haraç kessin. Hadi bakalım 13-14 yaşındaki kızları dağa götürüp o hayvan Murat Karayılan’la, Cemil Bayık’ın masasına meze yapsın da görelim. Burunlarından fitil fitil getireceğiz. Hiç merak etmeyin.

Biz çocuklarımızı o dağlara neden gönderiyoruz? Ezanımıza, özgürlüğümüze, hürriyetimize sahip çıksınlar diye gönderiyoruz. Teröre destek olan belediyeleri neden görevden aldık? Teröre destek veren vekilleri bir gece yarısı niye aldık da dört duvar arasına koyduk. Bu adımları atmamızın sebebi şu, Esenyurt’u biliyorsunuz. Son 30 yılın teröre katılımdaki en düşük sayı şu andaki sayı. İflahlarını kestik, kesmeye de devam edeceğiz. O 30 yılın en düşük sayısında 2018 de Esenyurt HDP binasından gidiyor insanlar dağa. Pay en çok onda biliyor musunuz. Doğu ve Güneydoğu’daki bu yapıyı kestiğimiz için. Biz onların dağa kazandırdıklarından üç katı fazla her yıl teslim alıyoruz. Aynı zamanda aileleriyle beraber irtibata girip ikna ettirip adalete teslim ettiriyoruz. PKK’yı söktük, psikolojik olarak da perişan ettik. Kendi içlerindeki her konuşmalarında gözyaşları var, ‘yandık, bittik, çıkamıyoruz.’ Bu iyi günleriniz fitil fitil burnunuzdan getireceğiz.”

CEVAP VER