HDP Eş Genel Başkanı Buldan: AKP, Yeni Zelanda’da camiye yapılan saldırıyı oy için kullanıyor

0

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, seçim çalışmaları kapsamında Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesinde partisi tarafından düzenlenen mitingde konuştu. “Yaptığı tek şey sinevizyonda bizleri göstermek.” diyen Buldan, şunları söyledi:

“Bizlere terörist, bölücü diyor. Bundan başka bir şey demiyor. Bir gelsin baksın, Doğubeyazıt’ı görsün, bir sonraki sinevizyonda ‘HDP halktır, halk burada’ sloganlarını göstersin. Ama bunu göstermeye ve yapmaya ne cesaretleri var ne de bunu yapmak için bir siyasi iradeleri var. Onlar şimdi sinevizyonlarda, yaptıkları mitinglerde hani bizleri gösteriyorlar ya. Buna iki gündür ara vermişler. İki gündür Yeni Zelanda’da, iki camide yapılan katliamın görüntüsünü gösteriyorlar. Orada 50 insan çok acı bir şekilde hayatlarını kaybetti. Bunu oy almak için kendilerine çevirmek istiyorlar, kullanıyorlar. Ayıptır, günahtır, yazıktır!

Hani Tayyip Bey diyor ya ‘Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz.’ Ancak kendisinden olmayanı, kendisi gibi düşünmeyeni terörist olarak gören, özellikle HDP’yi terörist olarak gören bir anlayışa buradan cevap vermek istiyoruz. O yaradan sizi de bizi de yarattı. Aynı yaradan Hakkari’deki halkımı da Edirne’deki halkımı da Doğubeyazıt’taki halkımı da yarattı. Onun için sizin bu ülkedeki insanlar arasına halklar arasına bölücülükle, ayrımcılıkla, kutuplaşmayla, nifak tohumu sokmanıza asla izin vermeyeceğiz. Bu ülkede barış içinde özgürce yaşayacağız ve size inat bu ülkeyi terk etmeyeceğiz.

Bizler açısından 31 Mart tarihi önemli bir tarihtir. Bu kadar yok saymaya, baskıya bu kadar inkara; değerlerimizin, kadınlarımızın, gençlerimizin yaşadıklarının son bulmasına 31 Mart’ta cevap olacağız. Bu cevabımızı, kullanacağımız oylarımızla, göstereceğimiz irademizle, ellerimizi vicdanlarımıza koyarak, bizlere yapılanı, atanan kayyımların kültürümüz ve değerlerimize yaptıklarını hatırlayarak vereceğiz. Doğubeyazıt halkı da bir kez daha tarih yazacak. Bir kez daha bu başarının altına imza atacak.”

CEVAP VER