Yeşilyurt Apartmanı’nın yerine 5 katlı bina yapacağız..

0

Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Anadolu Ajansı Editör Masası’nda konuştu. “Kartal’da çöken Yeşilyurt Apartmanı’nın yerine 5 katlı bina yapacağız. Haftaya temel atıyoruz.” diyen Kurum, şunları söyledi:

“(İmar barışı) Buradan çok önemli bir veri elde edeceğiz, yapı stoğuna ilişkin tespitleri yapacağız. Şu an ülkemizde 55 bin kilometrekare korunan alanımız var, biz bunu 2023’e kadar 2,5 kat artırmayı hedefliyoruz. OECD verilerine göre yüzde 17’ye çıkarmayı hedefliyoruz.

Ben vatandaşımızın 31 Mart seçimlerinde de güvenden, istikrardan yana olacağına eminim.”

391 milyon metrekare tarım arazisinin çiftçiye kiralandığını, en çok kiralamanın Adana, Hatay, Konya, İzmir ve Muğla’da yapıldığını söyleyen Kurum, “218 bin vatandaşımızı ilgilendiren süreçte yaklaşık 180 bin çiftçimiz bu düzenlemeden faydalandı.” şeklinde konuştu.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “10,5 milyon vatandaşımız imar barışından istifade etti.” dedi. Bakan Kurum, peribacaları çevresinde 100’ün üzerinde kaçak yapıyı yıktıklarını, kalan 195 kaçak yapının etaplar halinde yıkılacağını açıkladı.

Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, “Tarihimize, kültürümüze, doğal sit alanlarımıza kimsenin zarar vermesine müsaade etmeyeceğiz.” diye konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, Ankara AKM Millet Bahçesi’nin 2020 yılında hizmete açılacağını belirtti.

İlk etapta yapılacak 50 bin sosyal konuta şu ana kadar 250 bin başvuru geldiğini bildiren Kurum, şunları kaydetti: “İstanbul, Bursa, Konya, İzmir, Erzurum ve Adana illerinde çok fazla talep var. Bu illere yoğunlaşacağız gözüküyor. 250 binin üzerinde talep olması durumunda da karşılayacağız, devlet olarak sorumluluğumuz, görevimiz budur.”

LPG’li araçların kapalı alanlara girmesine ilişkin yönetmelikle yapılacak düzenlemelerin, nisandan itibaren hayata geçeceğini bildiren Kurum, tedbirlerin alınmasının ardından LPG’li araçlar için AVM, otel ve konutların otoparklarına giriş izni vermeyi düşündüklerini açıkladı.

Kurum, kentsel dönüşüme girecek konutlara ilişkin, “Tespitlerimize göre 2023’e kadar dönüştürülmesi gereken 6,7 milyon bağımsız bölüm var, riskli gördüğümüz. Bunların yaklaşık 1,5 milyonu da daha fazla riskli diyebiliriz.” dedi.

Emlak Katılım Bankası’nın 21 Mart itibarıyla bankacılık faaliyetlerine başlayacağını açıklayan Bakan Kurum, “İnşallah bu banka hem gayrimenkul sektörüne hem kentsel dönüşüm projelerine katkı sağlayacak.” diye konuştu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Kurum, QR kodlu sistemle bugüne kadar 200 bin tapu işlemi yapıldığını bildirdi.

CEVAP VER