HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Madem yalan haber yapıyorsunuz, teşhir olduğunda haberinizi düzeltmeyi, özür dilemeyi bilin

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Siirt’in Eruh ilçesinde konuştu. Yarın başlayacak Nevruz kutlamalarının 31 Mart’a kadar süreceğini dile getiren Temelli, şunları söyledi:

“10 gün boyunca Nevruz ruhuyla 7/24 çalışacağız ve halkların beklediği o demokrasi ve barış mücadelesini mutlaka başarıya ulaştıracağız. 31 Mart’ta sandıklarımızdan demokrasi çıkacak, barış çıkacak, HDP çıkacak. Çıkmış bizlere diyor ki defolun gidin, biz de ona diyoruz ki hiçbir yere gitmiyoruz, burası bizim ortak vatanımız. 31 Mart’ta sandığa gidiyoruz. Hep birlikte sandıkta oyumuza, geleceğimize, irademize sahip çıkıyoruz ve ondan sonra siz gidiyorsunuz yavaş yavaş toplanmaya başlayın. Süpürgeler hazır mı? Herkes süpürgelerini hazırlasın çünkü 31 Mart’ta çöpünü, çamurunu, hırsızlığını, kayyımını hep birlikte faşizmin çöplüğüne süpürüp atacağız! Sokaklarımızda kırıntıları bile kalmayacak. Bakın her yerde bariyerler, her yerde şiddet, zulüm… Biz 31 Mart’ta bu zulmü de bu şiddeti de süpürüp atacağız.

Madem yalan haber yapıyorsunuz, teşhir olduğunda haberinizi düzeltmeyi bilin, özür dilemeyi bilin. Ne diyorlar, ‘Sezai Temelli düzeltsin.’ Ben ne düzelteceğim sizin yalan haberinizi. Kim yalan haber yapıyorsa o düzeltecek. Kim yalan siyaset yapıyorsa o düzeltecek. Bu yalanlardan hep birlikte kurtulacağız. Yalanlarıyla, yalan siyasetleriyle, yalan medyalarıyla bu ülkeye bir şeyi dayatıyorlar. Kendilerini, kendi çarpık iktidarlarını dayatıyorlar. Ve bu yalanlarla bu toplumu, bu ülkeyi bölmeye çalışıyorlar. Hep söyledik burası bizim vatanımız. Ortak vatanımızda bir aradayız. Kürdüyle, Türküyle, farklı inançlarımızla yan yanayız. Gücümüzü bu farklılıklardan alıyoruz.

Bu ülkeye kötülük yapmaya son verin. Bu ülkeyi bölmeye, ayrıştırmaya son verin. Bu ülkenin insanlarına düşmanca yaklaşmaya, insanlara uyguladığınız şiddete, zulme son verin. Şiddetten, zulümden beslenen, bununla ayakta kalmaya çalışan iktidar sabah akşam Kürtlere nefret söylemine devam ediyor. Yapmayın! Bu zulümdür, ayıptır, günahtır. 20 milyon Kürdü bu ülkeden kovuyorlar. Yetmiyor, dönüyor ‘HDP teröristtir’ diyor. Yetmiyor, bunu bütün halka yayıyor. Çiftçiler, manavlar esnaf terörist oluyor. Hızını alamıyor, neredeyse bütün memleket terörist. Yetmedi, kalkıp bu partiye oy veren 7 buçuk milyon insana – sandıklardan 6 buçuk milyon çıkıyor ama oyumuzun 1 milyonunu çalıyorlar – kalkıp dinsizsiniz, imansızsınız diyor. Bu kabul edilemez.

Nerede görülmüş bir cumhurbaşkanı kendi halkına defolun gidin desin. Nerede görülmüş bir cumhurbaşkanı kendi halkına dinsiz, imansız desin. Nerede görülmüş bir cumhurbaşkanı kendi toplumuna terörist desin. Hiçbir yerde görülmemiş, görülmez de. Bir ülkenin cumhurbaşkanı, bütün vatandaşlarına eşit mesafede yaklaşmalıdır, herkesi kucaklamalıdır. Siz böyle bir cumhurbaşkanı görüyor musunuz? Bu Cumhurbaşkanı, kendinden olmayan herkese ayrımcılık yapıyor. Toplumu bölüyor. Bir ülkeyi, önce toplumu ayrıştırarak bölersiniz. Buna izin vermeyeceğiz.

Bu toplum bir arada, yan yana bu ayrımcı anlayışa karşı en güzel cevabı 31 Mart’ta sandıklarda verecek. Dini siyasete alet edenlere en güzel cevabı, tertemiz dini duygulara sahip bu ülkenin insanları sandıklarda verecek. Çünkü bu ülkede, kim dini siyasete alet ettiyse, bu ülkenin vicdanlı insanları bunu kabul etmedi. Geçmişte de böyle oldu, yarın da böyle olacak. Kimsenin temiz duygularıyla oynamayacaksınız. Kimsenin dini duygularını, inancını siyasete alet etmeyeceksiniz. Dünyanın her yerinde, kim ki insanlara böyle yaklaşıyor bu ırkçılığı yapıyor onun karşısına çıkacağız.

50 kişinin katledilmesi seçime malzeme yapılabilir mi? İşte Yeni Zelanda örneği. Orada masum 50 insan katledildi. Hem de ibadetlerini yaptıkları sırada. Bu seçime malzeme yapılabilir mi? Bunun karşısına hep birlikte çıkacağız, lanetleyeceğiz ve bir daha olmaması için, böyle bir acıyı insanlığın yaşamaması için üzerimize düşeni yapacağız. Ama bugün dini siyasete alet edenler, o katliamı sinevizyonlarda gösterip düşmanlığı, ayrımcılığı körüklüyorlar.”

CEVAP VER