Irak’ta feribot battı.. 71 ölü

0

Irak İçişleri Bakanlığı, Musul’da Dicle Nehri açıklarında bir feribotun batması sonucu şu ana kadar 71 kişinin cesedine ulaşıldığını açıkladı. Arama kurtarma çalışmaları kapsamında 19’u çocuk 55 kişinin kurtarıldığı aktarılırken, feribotta kapasitesinden daha fazla kişi bulunduğu ifade edildi.

Açıklamada ayrıca arama kurtarma faaliyetlerinin devam ettiği kaydedildi. Irak Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise Musul’daki Adli Tıp Kurumu’na 30 kişinin getirildiğini duyurdu. Yerel kaynaklar, feribotun kapasitesinin 50 kişilik olduğunu iddia ediyor.

Irak Başbakanı Adil Abdulmehdi, Musul’daki feribot kazasına ilişkin acil soruşturma açılması talimatı verdi. Başbakanlık Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamada, Abdulmehdi’nin Musul’da bir feribotun batması sonucu sivillerin hayatını kaybettiği olayı yakından takip ettiği ve derhal soruşturma açılması talimatı verdiği belirtildi.

Dışişleri Bakanlığı ise taziye mesajı yayınladı: “21 Mart 2019 tarihinde, Irak’ta Dicle Nehri’nde bir teknenin batması sonucunda çok sayıda Iraklı kardeşimizin hayatlarını kaybetmiş olmasından derin üzüntü duyuyoruz. Merhumlara Allah’tan rahmet, aileleri başta olmak üzere, dost ve kardeş Irak halkına başsağlığı, yaralılara acil şifa diliyoruz.”

CEVAP VER