HDP Eş Genel Başkanı Temelli: 3Y ile geldiler 3Y ile gidecekler

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, Hakkari’deki Nevruz kutlamalarına katıldı. “31 Mart’ta bu halka ‘defolun gidin’ diyenlere en güzel yanıtı sandıkta vereceğiz. Hiçbir yere gitmiyoruz.” diyen Temelli, şunları söyledi:

“Burası bizim vatanımız, yurdumuz. Ortak vatanımızda, demokratik cumhuriyet mücadelesini dün olduğu gibi bugün de kararlı bir şekilde sürdüreceğiz. O yüzden 31 Mart’ta biz sandığa gidiyoruz, onlar iktidardan gidiyorlar. Bakın bu ülke, bir adaletsizlik bir hukuksuzluk bir zulüm girdabına sıkışıp kaldı. Çok uzağa gitmeyelim; tam 4 yıldır her gün adaletsizlik arttı, her gün hukuksuzluk arttı, her gün şiddet arttı. Kürde şiddet, kadına şiddet, emekçiye şiddet arttı, zulüm arttı. Onlarca, yüzlerce, binlerce insanı, kadını, emekçiyi kaybettik. Evlatlarımızı, yoldaşlarımızı kaybettik. Kentlerimiz yıkıldı, bu savaş politikasından bu hukuksuzluktan beslenenler her gün halklarımıza zulmü ve şiddeti dayattılar. İktidarda kalmak için bu meşru olmayan, bu hakka hukuka sığmayan siyasetlerini bize dayatmaya çalıştılar. Ama biz tüm bu şiddete ve zulme rağmen, demokratik siyasetten asla vazgeçmedik. Barış mücadelemizden asla vazgeçmedik.

O yüzden de bütün Türkiye halklarına seslendik ve ‘2013-2014 Nevruz’una bakın’ dedik. O gün Türkiye halkları emekçiler kadınları nasıl bir Türkiye özlemi ile uyanıyordu hatırlıyor musunuz? Herkes, hatırlıyorsunuz 2013 Nevruz’unda, 2014-2015’te, Sayın Öcalan, herkes Türkiye’de demokratik çözüm üzerinde bir araya geliyordu. Bu herkes tarafından olumlanıyordu, onaylanıyordu. Fakat bunu içine sindiremeyenler, iktidarlarını kaybetme korkusu ile çöktürme planları hazırladılar. O planlar sonucunda bugün koca bir ülke çöktü. Masayı devirenler, Dolmabahçe Mutabakatı’nı yok sayanlar, yırtıp atanlar bugün bu ülkeyi içinden çıkılmaz hale getirdiler.

Kürtleri, Kürt halkını düşmanlaştırıyorlar. Kah diyorlar ki ‘Kürtler defolun gidin’, kah diyorlar ki HDP’liler, Kürtler -hatta hızlarını alamıyorlar- çiftçiler teröristtir. Bu da yetmiyor beni size şikayet ediyorlar. Şaşırmış bunlar şaşırmış! Diyor ki, Kürtlere sesleniyor, bakın diyor ‘Bu adam var ya Kürt bile değil.’ ‘Bile’, yani bu ülkede yaşayan 20 milyon Kürdü ikinci sınıf vatandaş yapıyor. Bu ülkede yaşayan 20 milyon Kürt, bu ülkenin birinci sınıf vatandaşıdır. Ve biz Kürtler hiçbir zaman kimliğinden, inancından dolayı kimseyi ikinci sınıf vatandaş kabul etmeyiz. 72 millete aynı nazarla bakarız. Eşitliği, bir arada yaşamı savunuruz. Dolayısıyla benim Kürt olmadığımı sizlere şikayet ederek 3-5 oyun peşinde koşanlara en güzel yanıtı hep birlikte vereceğiz. Ez Kurdim, Tirkim, Türkiyeliyim. Sürekli hakaret ediyor. Bir cumhurbaşkanı sürekli insanlara hakaret ediyor. Bunu kabul etmiyoruz. Bu hakaretleri, bu saldırgan dili, bu nefret söylemini kabul etmiyoruz. Bizden birine hakaret edersen bil ki hepimize hakaret etmişsindir. Herkes haddini bilecek. Edep yahu edep edep!

Bunlar hatırlayın gelirken ‘3Y’ ile gelmişlerdi. ‘Yolsuzluk’ ile mücadele edeceklerdi. Yolsuzluk yapmayan kalmadı. ‘Yoksulluk’ ile mücadele edeceklerdi, bütün ülkeyi yoksullaştırdılar. Türkiye halklarının yüzde 80’i yoksul. İşsizlik ortada, iş bulan emekçinin durumu da ortada. Çalışanlar da yoksul. ‘Yasaklar’ ile mücadele edeceklerdi, her şeyi yasakladılar. 3Y ile geldiler 3Y ile gidecekler. Yalan dünya, yalan haber, yalan siyaset.”

Pervin Buldan: 31 Mart’ta bu devran dönecek

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise partisinin Diyarbakır Çınar’da düzenlediği mitinge katıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “31 Mart’ta bu devranı değiştirelim.” dediğini aktaran Buldan, şunları söyledi:

“Doğru söylemiş, bu devran değişecek Tayyip Bey. 31 Mart’ta senin devranın bitecek, senin devranın değişecek. Bazen bilmeyerek de olsa doğru şeyler söylüyor, doğru laflar ediyor. Bu devranı değiştirelim diyor. 17 yıldır bu ülkeyi yönetiyorlar, yalanla dolanla, yolsuzlukla, hırsızlıkla yönetiyorlar. Ama dün çıkmış demiş ki bu devranı değiştirelim. Devran dönecek! Elbette ki devran dönecek. Halk senin çekini yazmış, 31 Mart’ta sana bu çeki verecek, bu çeki gösterecek.

31 Mart tarihi önemlidir, herkes çok önemsiyor. AKP çok önemsiyor, Tayyip Bey çok önemsiyor. Ama biz de önemsiyoruz. Çünkü yaptıkları her konuşmada, her mitingde tek hedefleri HDP. Türkiye’ye verecekleri, söyleyecekleri herhangi bir vaatleri yok. Tek bir vaatleri var. Her gittikleri yerde aynı şeyi söylüyorlar. HDP bölücüdür diyorlar, HDP’ye oy veren 6 milyon teröristtir diyorlar. Ve bununla birlikte milletvekillerimizi, belediye eşbaşkanlarımızı her gün sinevizyonlarda insanlara gösteriyorlar. Ellerinde kalan tek şey HDP’yi karalamak; hakaret etmek, yalan söylemek, iftira atmak.

Bugün Türkiye’de, Kürtlerle-Türkleri, Alevilerle-Sünnileri, Lazlarla-Çerkesleri, halkları birbirine düşman gösteren ve kutuplaştıran bir zihniyet var. İnanın ellerinden gelse Dicle nehrindeki balıkları bile birbirlerine düşman edecekler! Böyle bir zihniyetleri var. Ama biz HDP olarak bu ülkede herkesin kardeşçe, barış içerisinde, özgürce yaşaması için büyük bir çaba sarf ediyoruz. Elimizi her zaman taşın altına koyduk, bundan sonra da koymaya devam edeceğiz. Çünkü bu ülkenin geleceği bizim elimizde. Bu ülkenin demokratik bir siyasete kavuşması bizim elimizde. İşte bunun için hani diyorlar ya ’31 Mart ders verme zamanı değildir.’ Tam da AKP’ye ders verme, sandıkta hesap sorma zamanıdır. Sandıkta hesabımızı soracağız. Su uyur, AKP uyumaz. Bu yüzden de uyanık olmalıyız. Sandıklarımıza sahip çıkmalıyız ve seçim günü Çınar’da da belediye eşbaşkanlarımızı en yüksek oy oranıyla kazandırmalıyız, başarmalıyız.”

CEVAP VER