Bahçeli: Kürtçe konuşan kardeşlerimizin alayının oyuna talibiz

1

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Habertürk TV, Show TV ve Bloomberg HT ortak yayınında soruları cevapladı. Türkiye’de son günlerde beka tanımayan unsurların ve siyasilerin çıktığını ifade eden Bahçeli, “Bekasız bir ülke olur mu? Bekanın yok farz edildiği bir yer olabilir mi?” diye sordu.

“Eğer bu hedeflediğiniz yüzde 52 olmaz, yüzde 50’nin altına düşerse erken seçim Türkiye’nin gündemine gelir mi?” sorusuna Bahçeli, “Gelmemesi lazım. Bizim açımızdan da gelmez. Cumhur İttifakı’nın mahalli idareler seçimleri sonrasında benim inancım odur ki daha yüksek oranda olacaktır. Yüzde 52’nin üzerinde olacaktır.” karşılığını verdi.

“Beka tartışması seçmende bir karşılık buldu mu?” sorusu üzerine de Bahçeli, “Kesinlikle. Bu milletin ana yapısında bu vardır tarihi süreçten bugüne kadar. Bu devlete, bu millete zarar verecek her konuyu beka meselesi olarak algılar. Şimdi de bu anlatılıyor, yaşıyor, görüyor. Birtakım olaylar yaşanıyor. Bütün bunların hepsini dikkate aldığınız vakit bu millet saf değil, bu millet bilgisiz değil. Bu millet yüksek bir sağduyuya sahip. Hissediş gücü vardır bu milletin.” ifadelerini kullandı.

Terör konusuna değinen Bahçeli, dağda erimiş olan bir PKK’yı şehirde güçlü hale getirebilecek ifadelerin yanlış olduğunu vurgulayarak, beka meselesinin şakasının olmayacağını söyledi. Kamuoyunda “Efendim HDP’den vazgeçemeyiz. Bunlar şu kadar oya sahip olan Kürtlerin partisidir.” yönündeki ifadeleri anımsatan Bahçeli, “Kürtlerin partisiyse MHP’de Kürtçe konuşan kardeşlerimi nereye koyacaksınız?” diye sordu.

“Siz o oylara talip misiniz?” sorusu üzerine Bahçeli, “Tabi efendim, Kürtçe konuşan kardeşlerimizin alayının oyuna talibiz. Çünkü onlar bizim kardeşimiz. Onların içerisinde HDP’li çok az sayıda insan vardır. Meclis’teki yapıyı görüyorsunuz? Kürt kökenli milletvekilleriyle diğerlerini mukayese ettiğinizde her partide var.” dedi.

“Seçimde Doğu ve Güneydoğu’da kayyum öncesi oylar alınırsa nasıl bir durum söz konusu olacak?” sorusu üzerine Bahçeli, şunları söyledi: “Kayyum öncesindeki oy alınırsa ve kayyum öncesindeki gibi belediyecilik yapılır, hendekler, tüneller kazılır, imkanlar PKK’ya aktarılırsa yeniden kayyum tayin edilmesi lazımdır. Bunun tavizi olmaz Bu kadar açık söylüyorum. Bunun demokrasiyle de alakası yok, oylarla da alakası yok. Oyların Güneydoğu Anadolu’da hangi şartlarda, nasıl verildiği de bellidir. Bütün bunları dikkate aldığınız takdirde tekrar onların da bu hataya düşmemeleri lazım.”

Bahçeli, Cumhur İttifakı’nın içeriğine de değinerek, 30 büyükşehirde bir uzlaşma, 51 ilde ise partilerin tamamen kendi adayları ile çıkma prensibi konusunda anlaşıldığını, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Osmaniye’de aday çıkarmayacakları yönündeki açıklamasının ardından kendilerinin de Rize’de aday çıkarmama kararı aldıklarını aktardı.

“AK Parti ve MHP arasında bir alınganlık oluyor mu?” şeklindeki soru üzerine Bahçeli, tabanda ve partiler arasında bazen de milletvekilleri arasında anlaşmazlık olabileceğini ancak bunların diyalogla çözülebildiğini belirtti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ittifak kapsamında yaptıkları görüşmelere ilişkin de bilgi veren Bahçeli, şöyle devam etti:

“Çok sık da görüşmüyoruz…Çok nadir bazen tebrikler sebebiyle oluyor. Esasen karşılıklı bir randevu talebi doğuyor. Bizden ziyade Sayın Cumhurbaşkanı görüşme isteğini bildiriyor. Biz de ‘görüşebiliriz’ diyoruz. Bugüne kadar 5 defa bir araya geldik. Saat 16.00’da 40 ya da 50 dakika ama bazı konularda kararlar alındıktan sonra bizden uygulamada hata olmaz. Sayın Cumhurbaşkanından da…Cumhurbaşkanı ile bizler arasındaki bu 5 diyalog dahi yaklaşmayı ve kanka olmayı gerektirdi. Şu an kanka halindeyiz.”

MHP Genel Başkanı Bahçeli, teşkilatlara gönderdiği provokasyon uyarısının da hatırlatılması üzerine şunları kaydetti: “AK Parti ve MHP, Cumhur İttifakı’na dayalı mahalli idareler seçimlerini oluştururken her iki partiden de bir yetkili görevlendirmek suretiyle bu çalışmaları düzenlediler. Sonunda Cumhur İttifakı ana prensipleri itibarıyla kabul edilince o zaman bu ittifakın ne olduğu, nasıl davranılması gerektiği, mitingler olursa nasıl olması gerektiği, bütün bunlar bir prensibe bağlandı. Şimdi bu prensibi aşmamak lazım. İzmir’de ben konuşma için kürsüye çıktığımda bozkurt işareti yapmadım. Elimi salladım. Orada bir tane MHP’li bayrak göremezsiniz çünkü o protokolde bunlar yok. Arkadaşlarımıza diyoruz ki bazen hırslanıp, heveslenip, havaya girip birtakım şeyleri bozmayın. Bu bizim için önemlidir. Cumhur İttifakı içerisinde dayanışma içerisinde olalım ve beraber sonuç alalım.

Cumhur İttifakı’nda mutlak surette mahalli idareler seçimlerinde, 24 Haziran seçimlerinde alınmış olan oyun üzerinde bir sonuçla başarı sağlamak durumundayız. Bu mecburiyettir. Şimdi seçimlerde yüzde 52’nin altına düşmemek lazım. Onun üzerinde bir değere ulaşmanın çabası içerisinde olmalıyız. Ne kadar yüzde 52’nin üzerinde tutarsak o zaman Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin daha meşruiyeti üzerinde herhangi bir tartışmanın söz konusu olmayacağı bir ortam doğar. Türkiye rahatlar.”

31 Mart’tan sonra yeni partilerin kurulacağı iddialarının hatırlatılması üzerine ise Bahçeli, “Bir yeni parti oluşumuyla ilgili yine sözler dolaşıyor. Bunların bazıları da işte partiler arasında konuşuluyor. Ben bu hataya düşmemelerini tavsiye ediyorum. Yazık etmesinler. Kendi partilerine, orada belli görevler üstlenmiş, sorumluluklar taşımış ve artık dava insanı kavramı içerisinde beraber olan insanların bir kırgınlığı, küskünlüğü sebebiyle bir başka olayın içerisine girmemesi lazım.” açıklamasını yaptı.

“Davutoğlu, Gül, Babacan’ın ya da solda başka isimlerin parti kuracağını düşünüyor musunuz?” sorusuna Bahçeli, şu yanıtı verdi: “Böyle bir faaliyetin olduğu çok sık konuşuluyor. Bize de ulaşıyor bunlar. ‘Toplantılar yapılıyor’ deniliyor. ‘Seçim öncesi olsa daha mı iyi olur, seçim sonrası olsa daha mı iyi olur’ gibi tartışılıyor. Şimdi böyle bir tartışmaya vesile olan insanlar hele hele o partide bakanlık yapmış, parti yönetiminde bulunmuş, genel başkanlı yardımcılığı yapmış veya Cumhurbaşkanlığı yapmış olan insanların, seçime giren ve iktidarda olan ve Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ni hayata geçirmede belli bir adım atan bir partiye herhangi bir soru işareti bırakmayacak tarzda bir değerlendirmede bulunmaları lazım. Diyecekler ki, ‘bizim böyle bir niyetimiz yok. Biz AKP ile beraberiz, biz MHP ile beraberiz, biz CHP ile beraberiz.’ Hangi partide kim varsa demeleri lazım.

Seçime 8 gün kala oy sapması yapacak, birtakım gölgeler bırakacak, siyaseti lekeleyecek davranışlara gerek yoktur düşüncesindeyim. Onun için vazgeçsinler. Bunlar AKP içerisindeyse tabi bize düşmez ama ben Recep Tayyip Erdoğan Beyi yalnız bırakabilecek bir hataya düşmemelerini tavsiye ederim.”

“Af ile ilgili ihtiyaç kalktı mı?” sorusu üzerine Bahçeli, MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız’ın bu konuda Meclis’e sunduğu teklife işaret ederek, “Bugünkü şartlar içerisinde Meclis’ten nasıl çıkar onu bilemiyoruz.” dedi. Aftan ziyade “ceza indirimi” diye nitelendirdiklerini belirten Bahçeli, çıkartmak için gayret gösterdiklerini dile getirdi. Bahçeli, büyük beklenti oluştuğunun belirtilmesi üzerine de, “Tabi. Cezaevi şartları çok iyi değil. Ama bizde rafta bir şey beklemez.” karşılığını verdi.

1 YORUM

CEVAP VER