HDP Eş Genel Başkanı Temelli: Ayasofya’yı cami yapacağız diyor; 17 yıldır iktidardasın yapsana

0

HDP Eş Genel Başkanı Sezai Temelli, partisinin seçim çalışmaları kapsamında Adana Seyhan’da konuştu. “Bugün Türkiye’de zulüm var, şiddet var, adaletsizlik var, hukuksuzluk var.” diyen Temelli, şunları söyledi:

“Bu adaletsizliğin arkasında tecrit var. Bu mutlak tecrit devam ettikçe, Kürt meselesi çözümsüz kaldıkça, bu hukuksuzluk adaletsizlik dalga dalga bütün ülkeyi kapladı. Bu hukuksuzluğun üzerinden bir şiddet iktidarı yükseldi. Bu iktidar bu zulmü dayatarak yoluna devam etmeye çalışıyor.

Defolun gidin diyor 20 milyon Kürde. Ayrımcılığa bakın. Sonra hızını alamıyor; HDP’ye bu ülkede 7,5 milyon oy almış, 15 milyon insanın gönlünde yerini bulmuş, bu ülkede herkesin saygı duyduğu HDP’ye ‘terörist’ diyor. O da yetmedi, baktı bu tutmadı, kalktı biz HDP’lilere ‘dinsiz, imansız’ dedi. Her seçimde olduğu gibi yine dini siyasete alet etme peşinde.

Bakın Yeni Zelanda’da 50 masum insan ibadetlerini yaparken katledildi. Bu ırkçılığa, düşmanlığa karşı çıkmak, dünyanın her yerinde bu nefreti söndürmek için ses çıkarmak yerine, bu saldırıyı sinevizyonlarda göstererek dini siyasete alet etme peşindeler. Buna izin vermeyeceğiz. Tüm Türkiye’de, tüm dünyada, nerede bir ırkçılık varsa onun karşısına çıkacağız, ayrımcılığa, bölücülüğe asla izin vermeyeceğiz.

Her seçim öncesi halkı aldatmak için dine dair sembolleri, vaatleri bol bol kullanıyorlar. Her seçim öncesi kalkıyorlar, Alevi toplumuna diyorlar ki cemevlerinin yasal statüsünü tanıyacağız diyorlar. Seçim bitiyor hiç bu sözleri hatırlamıyorlar. Bütün kanalları ele geçirmiş, ipotek koymuş, sabah akşam günde dört kez televizyonda. O denli yalan söylüyor ki halk artık bu yalanlardan bıkmış.

Dün akşam bir televizyon kanalında diyor ki Ayasofya’yı cami yapacağız. E yapsana. 17 yıldır iktidardasın. Ama mesele o değil, mesele 3-5 oy için insanların duygularıyla oynamak, insanları yanıltmak, halkı aldatmak. Bu ayrımcılığa son verme zamanı, bu yalanlarınla kimseyi kandıramazsın. Ancak kendini ve küçük ortağını kandırabilirsin, başka da kimse bu yalanlarını dinlemez.

Dış güçler varmış, bankalar şunu yapıyormuş, bunu yapıyormuş. Bankalar senin dediğin gibi manipülasyon yapıyorsa, buna kim fırsat verdi, onun hesabını sor. 17 yıldır iktidardasın, kim bu kadar borçlandı? Bak senin adayların, partililerin bile söylüyor, geri ödeme yapamıyoruz diye. Köprü geçişleri dolarla, şehir hastaneleri dolarla, 3. Havalimanı’nı yaptılar, daha açmadan dünyanın borcuna ülke battı ülke. Çünkü plansız, programsız bütün bu yatırımların bedelini halka ödetme peşindeler. İnsanlar soruyor, bu yoksulluk, bu işsizlik neden? İşte nedeni, bu iktidar ülkenin kaynaklarını çarçur ediyor.”

Bunlarınki Beyaz Toros ittifakı

HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan ise partisinin seçim çalışmaları kapsamında Bingöl’de konuştu. “80 milyon insan, Saray’a çalışıyor. Saray’ın bir günlük harcaması kısılsa, Bingöl’de ne iş sorunu kalır ne aş sorunu kalır.” diyen Buldan, şöyle konuştu:

“Onların derdi Saray derdi. 80 milyon insan sadece ve sadece Saray’a çalışıyor. İşte biz bütün bunları dile getirdiğimiz için şimdi bize dinsiz, imansız diyorlar, bölücü, terörist diyorlar. Yahu sizin ağzınızdan, bir güne bir gün bu halka güzel bir söz, sevgi dolu bir söz, güven duyan bir söz çıktığını kimse gördü mü?

Bir tutturmuşlar Cumhur İttifakı. Yenikapı’da yanlarına aldıklarını gördük. Cumhur İttifakı yanına Ağarları, Çillerleri alarak sahneye çıktı. Demek ki sizin ittifakınız, Susurluk ittifakı, sizin ittifakınız ‘Beyaz Toros ittifakı.’ Dün sahneye çıkardığınız insanların geçmişini bilmiyor musunuz? Çiller dönemini, Ağar dönemini bilmiyor musunuz? Madem bu kadar çok seviyorsunuz Çiller’i, Ağar’ı neden belediye başkan adayı yapmadınız? Birini İstanbul’dan, birini de Ankara’dan gösterseydiniz; o zaman dersinizi alsaydınız. Onların ittifakının çatırdadığını da görüyoruz. 31 Mart’tan sonra öyle bir dağılacaklar ki ittifakın ‘i’si bile kalmayacak. Tuzla buz olacaklar.”

CEVAP VER