Temel Karamollaoğlu: Sorunlarımız, taban tabana zıt insanların bir araya gelerek çalışmasıyla çözülür

0

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, haftalık basın toplantısında gündemi değerlendirdi. TBMM’nin kurulduğu dönemde toplumun farklı kesimlerinden temsilcilerin aynı çatı altında toplanabildiğine dikkat çeken Karamollaoğlu, şunları söyledi:

“Sağcısından solcusuna, muhafazakarından liberaline her düşünceden kişiler bu mecliste yer almıştır. Milli Mücadele’nin başarılı olmasında belkide en büyük etken bu yapı olmuştur. Toplumsal uzlaşma başka bir şekilde sağlanamaz. Taban tabana zıt insanların bir araya gelerek müşterek bir davayı, özellikle ülkenin bütünlüğünü ve bağımsızlığını hedef alan çalışmalarda ittifak sağlayarak bütün güçlüklerin üstesinden gelinebileceğine inanıyorum. Sorunlarımız ancak böyle çözülür. Bu durumun oluşturduğu handikaplar bugün açık bir şekilde görülmektedir. Özellikle yeni sistemle gelen partili cumhurbaşkanlığının zararlarını hep birlikte yaşıyoruz. Bizim 16 Nisan referandumundan önce yaptığımız uyarılar ortadadır. Bugün bu uyarıları AK Parti içinde önemli isimlerde dillendirmeye başlamışlardır. Biz hatanın nereden dönülürse kar olacağına inanıyor bu konuda yapılan açıklamaları samimi buluyoruz. Umarız ki bu hatalardan biran önce dönülür, partili cumhurbaşkanlığı uygulaması kalkar. TBMM hak ettiği değeri görmeye başlar.

Biz eğer problemlerimizin farkına varmak, doğru yorumlamak, doğru fikirler üretmek istiyorsak bizim karşımıza farklı fikir ve projelerle gelenleri sakin bir şekilde dinlemeli ve kararı ondan sonra almalıyız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hemen seçimler ardından söylemiş olduğu sıcak demiri soğutmalı ve Türkiye İttifakını sağlanmalıdır. Despotluk kimseye fayda sağlamaz. Kemal Kılıçdaroğlu, şehit cenazesine katıldığı sırada saldırıya uğradı. Ben kendisine bizzat geçmiş olsun dileklerimi ilettim, bir kere daha geçmiş olsun dileklerimi buradan iletiyorum. Bu yaşanan saldırı ne yazık ki siyasette kullanılan üslubun bir sonucudur.

Türkiye’de muhalefetin tamamının medya algısı ile şeytanlaştırılmaya çalışılmasının bir sonucudur. Fakat bu tür bir hadisenin bir daha yaşanmaması için herkes üzerine düşeni yapmalıdır. İktidar kullandığı dili muhakkak değiştirmeli, yumuşatmalıdır bir siyasi partiye yakışır tavır takınmalıdırlar. Sayın Cumhurbaşkanı bütün siyasi parti liderlerini bir masa etrafında toplamalıdır. Ülkemizde el birliği ile bir konsensus oluşturulmalıdır. Bu memleketi sadece ben seviyorum demek kimsenin haddine değildir. Bu memleket bizimdir, hepimizindir. Bu memlekette birileri halkı vatan sever ve vatan haini olarak nitelendirir ise, insanlar da şehit cenazesinde saldırı gerçekleştirir. Ülkedeki huzursuzluğun sebebi kullanılan bu çirkin dildir.

Dün TBMM’nin açılışının sene-i devriyesiydi. 23 Nisan 1920’de ülkemizin işgal altında olduğu bir atmosferde, her şeye rağmen iman varsa imkanda vardır diyen bir grup vatanseverin büyük emeklerinin sonucudur TBMM yani TBMM milli ve manevi değerlerimiz üzerinde yükselmiş bu milletin iradesinin yegane tecelligahıdır. Güçlü bir Türkiye’nin en önemli güvencesi güçlü bir Meclis’tir. Güçlü bir Meclis’in en önemli şartı ise, kuvvetler ayrımı ilkesinin tesisi ve temsilde adaletin sağlanmasıdır. Güçlü bir meclis bunun neticesinde ise adil bir yönetim çocuklarımıza bırakacağımız en önemli mirastır. Çocuklarımıza yaşanılabilir bir Türkiye’yi miras bırakmak ise hepimizin öncelikli görevidir.

Bugün ne yazık ki 16 Nisan Referandumunda geçilen Başkanlık sistemi ile TBMM gücünü eskiye nazaran kaybetmiştir. Bu durumun oluşturduğu handikaplar bugün açık bir şekilde görülmektedir. Özellikle yeni sistemle gelen partili cumhurbaşkanlığının zararlarını hep birlikte yaşıyoruz. Bizim 16 Nisan referandumundan önce yaptığımız uyarılar ortadadır. Bugün bu uyarıları AK Parti içinde önemli isimlerde dillendirmeye başlamışlardır. Biz hatanın nereden dönülürse kar olacağına inanıyor bu konuda yapılan açıklamaları samimi buluyoruz. Umarız ki bu hatalardan biran önce dönülür, partili cumhurbaşkanlığı uygulaması kalkar. TBMM hak ettiği değeri görmeye başlar.

Biz eğer problemlerimizin farkına varmak, doğru yorumlamak, doğru fikirler üretmek istiyorsak bizim karşımıza farklı fikir ve projelerle gelenleri sakin bir şekilde dinlemeli ve kararı ondan sonra almalıyız. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hemen seçimler ardından söylemiş olduğu sıcak demiri soğutmalı ve Türkiye İttifakını sağlanmalıdır. Despotluk kimseye fayda sağlamaz.

CHP Genel Başkanı Sayın Kemal Kılıçdaroğlu, şehit cenazesine katıldığı sırada saldırıya uğradı. Ben kendisine bizzat geçmiş olsun dileklerimi ilettim, bir kere daha geçmiş olsun dileklerimi buradan iletiyorum. Bu yaşanan saldırı ne yazık ki siyasette kullanılan üslubun bir sonucudur. Türkiye’de muhalefetin tamamının medya algısı ile şeytanlaştırılmaya çalışılmasının bir sonucudur. Fakat bu tür bir hadisenin bir daha yaşanmaması için herkes üzerine düşeni yapmalıdır.

İktidar kullandığı dili muhakkak değiştirmeli, yumuşatmalıdır bir siyasi partiye yakışır tavır takınmalıdırlar. Sayın Cumhurbaşkanı bütün siyasi parti liderlerini bir masa etrafında toplamalıdır. Ülkemizde el birliği ile bir konsensus oluşturulmalıdır. Ekonomik kriz derinleşiyor. Varlıklarınızı ipotek ederseniz yarın Türkiye’ye el koyarlar. Gaz sıkışmasını iktidar düzeltecek.”

CEVAP VER