Hapishanede isyan.. 3 gardiyan ile 29 mahkum öldü

0

Tacikistan’ın Vahdat şehrindeki bir hapishanede çıkan isyanda 3 gardiyan ile 29 mahkum hayatını kaybetti. Tacikistan Adalet Bakanlığı, başkent Duşanbe’nin 10 kilometre doğusundaki Vahdat kentinde dün isyan çıktığını bildirdi.

IŞİD militanları, bıçaklarla diğer mahkumların gözlerini korkutmak için üç gardiyan ve 5 mahkumu öldürdü. IŞİD’e yardım etmekten mahkum edilen 8 kişiyi hücrelerinden serbest bırakan militanlar, daha sonra hapishanenin hastanesini ateşe verdi, bazı mahkumları rehin aldı.

1500 kişilik hapishanede düzeni sağlamak isteyen güvenlik güçleri olay sırasında 24 militanı öldürdü. Olayda 25 kişi tutuklandı, rehineler serbest bırakıldı ve hapishanede yeniden düzen sağlandı.

Öldürülen mahkumlar arasında Tacikistan Devlet Başkanı İmamali Rahman’ın 2015’te yasakladığı Tacikistan İslami Yeniden Diriliş Partisi’nin iki üst düzey üyesi ile hükümetin devrilmesi çağrıları yapan Tacik bir rahip yer aldı. İsyanı başlatanlardan birinin 2015’te IŞİD’e katılıp örgütün ‘savaş bakanı’ olarak anılan ve Suriye’de öldürülen eski Tacik general Gülmurad Halimov’un 20 yaşındaki oğlu olduğu belirtildi. Bakanlık Halimov’un oğlunun isyan sırasında öldürülüp öldürülmediği yönünde bir bilgi vermedi.

Kasım 2018’de de Hucend kentinde IŞİD tarafından isyan çıkartılmış, 26 kişi ölmüştü. İsyanın eski bir IŞİD üyesinin toplu kaçış için başlatıldığı belirtilmişti.

Kaynak: Sputnik

CEVAP VER