HDP Grup Başkanvekili Kurtulan, İstanbul seçimlerinde Kürtlerin ne yapacağını açıkladı..

0

HDP Grup Başkanvekili Fatma Kurtulan, Mecliste basın toplantısı düzenledi. Açlık grevleri ile İstanbul seçimi hakkında konuşan Kurtulan, şunları söyledi:

“3 bini aşkın tutuklu açlık grevini sürdürüyor, bunların 30’u ölüm orucunda 15’inin ölüm orucunun 21’inci günü. Ölüm orucunun 21 gününü geride bırakanların durumu çok kritik. Kan kusmakta, yürüme zorluğu çekmekte, duyu kaybı yaşamakta, kol ve bacaklarını hissetmeme durumu yaşanmaktadır. 3 milletvekilimizin açlık grevi de devam ediyor. Bu Meclis’in 4 milletvekili açlık grevinde ama bu Meclis sessizliğini ve duyarsızlığını devam ettiriyor. Leyla Güven 194’üncü gününde, Leyla Güven artık kritik aşamayı çoktan geçti. Bir an önce çözüm bulunması gerekiyor.

Her daim Türkiye eğitim sistemi tartışılır, özellikle bakanlar ve hükümetler değiştikten sonra bu tartışılır şimdi yine bu sistem tartışılıyor. Sayın Ziya Selçuk AKP iktidarları döneminin 7’inci bakanı. Her bakan geldiğinde bir öncekinden çok farklı sistem değişikliği yapıyormuş. Bakanların bunu niye gündemine aldığını toplum anlamıyor. Herkes çocuğunun geleceğini düşünüyor. Bütün toplum çocuklarının bilimsel eğitim sisteminden geçerek geleceğe aktarmak ve topluma yararlı hale getirmek ister. Ama AKP toplumdan ve çocuklardan ne istiyor bu anlaşılır değil.

Şimdi yeniden sistem değişikliği ile tümüyle bilimsel eğitimin bertaraf edildiği, bir kenara atıldığı, matematik, biyoloji, tarih, sosyoloji, fizik, kimya gibi derslerin önemsiz ve görünmez hale getirildiği bir düzenleme haline getiriliyor. AKP, inancı malzeme yaparak okulları İmam Hatiplere dönüştürme gibi bir niyet görünüyor. Toplum çocuklarının geleceği üzerinde bu kadar oyun oynanmasını kabul etmeyecek etmemelidir de.

Çocuklarımızı koruyamıyor bu devlet, her gün dere kenarlarında, ormanlık alanlarda, terk edilmiş binalarda, çocuklarımızın cansız bedenleri bulunuyor. Çocuklarına sahip çıkamayan bir iktidarın, çocukların güvenli bir ortamda büyümesini sağlayamayan bir hükümetin utancından sokağa çıkmaması lazım. Ama bunu AKP’den beklemek nafile. Bunu değiştiren biz kadınların örgütlü gücü olacaktır. Nevin kendisini korumak için bir cinayet işledi. Kadınların defalarca şiddete, tacize uğradığı bir durumda çok nadiren başvurdukları bir yöntem. Nevin’in davasının takipçisi olacağımızı belirtmek isteriz.

İstanbul seçimlerini tartışıyor ülkemiz. YSK’nın gerekçeli kararının açıklanmadığı söyleniyor, bunu bekleyenlere de merak edenlere ve neden gecikti diyenlere şaşıyorum. Türkiye’de adalet sistemi hep böyle işler, biz Kürtler buna çok tanıklık ettik. Önce birey hedef gösteriyor, bireyi tutukluyor, toplu tutuklamalar yapılıyor, çok sonra kılıf uydurarak gerekçesi oluşturuluyor. Önce tutuklama yapılıyor sonra gerekçesi iddianamesi ve suçlaması yapılıyor. YSK’nın yaptığı da budur; önce iptal ödevi önüne konuldu, bunun gereğini yaptı, gerekçeli kararı daha sonra açıklanacaktır.

Usulsüzlükler yapıldığı, haksız bir karar olduğunu gördüğümüz bu karar doğru bir karar olmamıştır. İstanbul seçimlerinde daha çok tartışılan Kürtlerin ne yapacağı meselesidir. Kürtlerin bir türlü seçimlere dair tutumu ya da Türkiye mücadele seyri anlaşılmıyor. Kürtler barış, özgürlük ve demokrasi mücadelesinin kararlı savunucularıdır. İktidarlara göre, duruma göre bu kararlılık değişkenlik arz etmez. Kürtler her daim demokrasiden yana katkı sunmuşlardır. Bazen siyasi partilere rağmen de bunu yapmışlardır.

Erdoğan’ın Kürtlere mi söyledi herkese mi söyledi bilemiyoruz, bir toplantıda, ‘Karınlarını doyuyoruz ama yine bize oy vermiyorlar’ gibi bir beyanı var. Bunu biz Kürtlere mi söyledi topluma mı söyledi bilemiyoruz. Şunu belirtmek isteriz ki bütün toplum sizin gözünüzü doyurmaya çalışıyor, kışlık yazlık saraylarınızla, şatafatlı, yaşamınızla, gözünüzü doyuramıyor. Adeta kefenin cebi varmış gibi 7 sülalenizi zengin etmenize rağmen vatandaşın ekmeğine, cebine göz dikmiş durumdasınız. Vatandaşın en çok tükettiği gıdalara bile zam üstüne zam getirerek aslında şatafatlı, çarçur eden sürekli israfa götüren yönetim sistemini doyurmakla meşgulsünüz.

İşsizlik her daim bizim uğraştığımız, toplumun uğraştığı bir durum. Türkiye’de bu oran her zaman artıyor. Şubat ayı işsizlik oranı 14,7 olarak belirlendi. Resmi işsiz sayısı 4.7 milyon. Genç işsizliğin, tarihin en yüksek oranını yaşadığı bir dönemdeyiz. Yüzde 26,1 oranla AKP hükümeti bu rekoru elinde taşıyor. İş bulma umudu olmayanları, aktif olarak iş aramayanları, iş bulamayacağını düşünenleri, mevsimlik işçileri de toparlarsak Türkiye de 7,5 milyondan fazla işsizin olduğu görülüyor. Bu işsizlik oranları geçici bir durum değil artık yapısal bir hal aldı. Toplum sadece işsizlikle değil geçim sıkıntısı ile de uğraşıyor. Gıda enflasyonu tarihin en yüksek seviyesinde ve insanların bundan feryat ettiğini, geçinemediğini görüyoruz. Bütçe açığı geçen yılın ilk 4 ayında 23.3 milyar lira iken, bu yılın ilk dört ayında bütçe açığa 54.5 milyar olarak gerçekleşti. Örtülü ödenek Nisan ayında 403 milyon liraya ulaştı. 4 ayda örtülü ödenekte yapılan toplam harcama ise 946 milyon lira. Bizim kayyımlarla yönetilen belediyelere baktığımızda da, kamuda da çarçur etme, talan etme, şatafatlı yaşamla nereye harcandığı belli olmayan bir durumla ülkeyi yönetme, yapısal bir sorun olarak karşımıza çıkıyor.

Türkiye toplumu bu durumu kabul etmeyecektir. Türkiye toplumunun bir bütün olarak bir an önce demokratik yönetim tarzıyla, eşitlikçi, katılımcı bir tarzla bunu aşacağına inanıyorum. AKP’nin bu tekçi ve rantçı zihniyetinden vazgeçerek, toplumu yönetmesi gerektiğini hatırlatıyoruz. Bugün dokunulmazlıkların yıl dönümü. Bizler bunu bir darbe girişimi ve haksız uygulama olarak değerlendirdik. Arkadaşlarımız cezaevlerinde. Bu hafta Kayıplara Karşı Mücadele Haftası. Cumartesi Anneleri kemiklerini aramaya devam ediyor. Bir dönem anneleri toplayarak söz verenler, bugün annelerin eylem yapmasına izin vermiyor. Bu mücadele bitmez, eninde sonunda Türkiye’ye demokrasi getirecektir.”

CEVAP VER