BBC Dünyanın En Güzel Kitapçılarını Seçti

0

Burada dünyanın farklı yerlerinde bulunan sıra dışı kitap dükkanları ve kütüphanelerinden bir seçki bulacaksınız.

Bir kısmı tarihi binaları sebebiyle, bir kısmı olmadık mekanlarda farklı çözümleriyle, bir kısmı geçmişten günümüze gelen hikayeleriyle kitap severler ve yazarlar tarafından sevilen mekanlara dönüşmüşlerdir.

Bu mekanlar bazı kitapseverlerin ve yazarların hayatlarının bir parçası, ilham aldıkları yerler olmuşlardır. Bizim gibiler ise turistik olarak görebileceğimiz özel mekanlardır.

10. Polare, Maastricht

Polare Hollanda ve Belçika menşeli bir kitap dükkanı zinciridir. Hollanda, Maastricht’teki Polare dükkanını sıra dışı yapan ise, 1294 yılında kurulmuş olan Domenican Kilisesi’nin Polare kitap dükkanına dönüştürülmüş olmasıdır.

9. El Ateneo Grand Splendid, Buenos Aires

Bu kitap dükkanı çoğu otorite tarafından dünyanın en güzel kitapçıları arasında gösterilmektedir.

Kitapçının binası, yapımı 1860’da başlanmış ve 1919’da faaliyete geçmiş olan Teatro Gran Splendid adlı tiyatro binasıdır. Binanın tasarımı, bina tavanındaki freskler ve içindeki heykeller, dönemin en meşhur mimar ve sanatçıları tarafından gerçekleştirilmiştir.

Detaylı bilgi için ilgili Wikipedia sayfası

8. Libreria Acqua Alta, Venedik

Acqua Alta (yüksek su), Adriyatik Denizi’nde periyodik olarak gerçekleşen su seviyesinin yükselmesi olayını temsil eden İtalyanca kelimedir. Acqua Alta nedeniyle sık sık sel olayları gerçekleşmekte ve dükkanları su basmaktadır.

Bu durum, bir kitapçı için ciddi bir tehlike olmasına karşın, bu kitapçıdaki kitaplar sandalın içine yerleştirilmiştir. Ve su baskını olduğu zaman bu sandal yüzdüğü için, kitaplara bir şey olmamaktadır.

Venedik’te bulunan bu kitapçı, bit pazarı ve ciddi bir kütüphanenin karışımı şeklindedir. Yoğunlukla ikinci el kitapların bulunduğu bu dükkan; tozlu, eskimiş kitapları seven kitap tutkunları için mükemmel bir adrestir.

Detaylı bilgiler için bir blog yazısı

7. Librairie Avant-Garde, Nanjing

Çin Cumhuriyeti’ndeki Nanjing şehirinde bulunan bu kütüphane, orijinalinde 4000 metrekarelik dev bir yer altı otoparkıdır. 1999 yılında bu otopark Qian Xiaohua tarafından satın alınarak kütüphaneye çevirilmiştir. Genellikle Nanjing Üniversitesi öğrencileri ve turistler tarafından ziyaret edilmektedir.

Bu kütüphanede gezerken karşılaşılan, yerdeki asfalt çizgileri, duvarlardaki trafik yönlendirme işaretleri, kütüphaneyi ziyaretçileri için sıradışı bir hale getirmektedir.

Detayli bilgi için CNN’den bir yazı

6. El Péndulo, Mexico City

El Péndulo Meksika’da bulunan bir kitap zinciridir. Mexico City’deki ise sadece kitapçı değil, aynı zamanda içinde kafeler ve canlı müzik performansları bulunan tam bir sosyalleşme alanıdır.

Kafeleri o kadar beğeniliyor ki, kitapla ilgilenmeyen insanlar bile bu kitapçıda sosyalleşmek amacıyla gidiyorlar.

Kitapçıyı sıradışı yapan ise kütüphanesinde bulunan geniş kitap arşivi ve bunların yoğun şekilde dizilmiş olması ile ortaya çıkan renk cümbüşüdür. Kitapçı kuruluşunun 20. yılını kutlamak için 1000 adet bedava kitap basmış ve kapağına “Bu kitap bedavadır. Lütfen, okuduktan sonra herhangi bir kamusal alana bırakınız.” diye not düşmüştür.

5. Livraria Lello, Porto

Portekiz Porto’da bulunan bu kütüphanenin binası 1849’da kurulmuştur. Köklü bir tarihi olan bu kütüphane, çoğu otorite tarafından dünyanın en iyi kütüphaneleri arasında gösterilmiştir. Çok şık iç ve dış mimariye sahiptir.

Harry Potter serisinin yazarı J. K. Rowling, Porto’da yaşadığı süre boyunca, bu mekan için kendisinin en büyük ilham kaynağı olduğunu belirtmiştir.

Detaylı bilgi için Wikipedia sayfası

4. Bart’s Books, Kaliforniya

Richard Bartinsdale çok geniş bir kitap koleksiyonuna sahipken, kitaplarla başa çıkamaz hale gelince, kitaplarını satma kararı alır. California’nın Ojai şehrine bir açık hava kitaplığı kurar ve satmak istediği kitapları bu kütüphaneye dizer. Kitaplıkların önüne ise kahve kutuları koymuştur. Kitabı alan kişiler bu kahve kutularına gönüllerinden kopan bozuk paraları atarak kitapları almaya başlarlar.

Şu an profesyonel bir kitapçı olan bu mekan, hala ilk günkü salaş ruhunu taşımakta ve ödemeler kahve kutularına atılan paralarla yapılmaktadır. Gece dükkan kapalı olduğu saatlerde bile müşteriler gelip istediği kitabı satın alabilmektedirler.

3. Shakespeare & Company, Paris

Shakespare and Company, Sen Nehri’nin kenarında, Notre Dame kilisesi manzaralı; dükkanın içi, dışı ve sokağı buram buram yaşanmışlık kokan çok gözde bir bağımsız kitap dükkanıdır. Dükkanı özel kılan bu özel atmosferidir.

Paris’te mutlaka yapılması gerekenler listelerinin çoğunda, “Shakespeare and Company’de kitap okumak” maddesine rastlayabilirsiniz.

Bu kitapçıyı, Gün Batmadan (Before Sunset) ve Paris’te Gece Yarısı (Midnight in Paris) filmlerinin sahnelerinde görebilirsiniz.

2. Corso Como, Milan

Corso Como içinde kitapçısı ve sanat galerileri bulunan bir komplekstir. Minimalist tasarımı ile Corso Como kitap dükkanının iç tasarımı birçok kişi tarafından beğenilmektedir.

İçerisinde bulunan kitapların çoğunluğu sanat, fotoğrafçılık, sanat tarihi, heykelcilik ve benzer konuları içeren kitaplardır.

1. Honesty Bookshop, Hay-on-Wye

Hay-on-Wye Galler’de bulunan küçük bir kasabanın adıdır. İçinde birçok kitapçı bulunması sebebiyle “kitapların kasabası” olarak anılmaktadır.

Bu kasabada her yıl kitap festivali (literary festival) düzenlenmektedir ve dünyanın her tarafından gelen kitaplar bu festivalde sergilenmektedir. Haziran ayının ilk on gününde gerçekleşen festivale, her sene yaklaşık 80.000 kişi katılmaktadır.

Bu kasabadaki kitapçılar arasında ise en gözdelerinden bir tanesi, Hay Kalesi’nin bahçesinde kurulmuş olan Honesty Bookshop’tır.

Detaylı bilgi için Wikipedia sayfası

CEVAP VER