YouTube’tan para kapma devri.. 12 gencin YouTube kazancı bu yıl tam 70 milyon Dolar… Cem Yılmaz neden duruyor ki..

0
YouTube zenginleri..

YouTube deyip de geçmeyin..

Çoğumuzun gülüp geçecek espirili görüntüler veya dizi ve filmler izlemek için, ya da çocuklarımız istediğinde çizgi film izlesinler diye başvurduğumuz YouTube, bazıları için büyük zenginlik kapısı..

Sadece YouTube’tan ulaşılabilen programlarıyla şöhret olmuş 12 kişinin son 12 ayda elde ettiği gelirin yaklaşık 70 milyon Dolar olduğunu herhalde bilmiyorsunuz.

Bizden öğrenin o zaman.

Bir önceki yıl o kişiler yine büyük paralar kazanmışlardı YouTube’tan; ama yüzde 23 daha azdı kazançları..

Her yıl kazançlarını da artırarak büyüyor şöhretleri..

Bir bölümü basit bir kamerayla, hatta bazen güçlü kamerası olan cep telefonuyla başlıyorlar işe; yaptıkları, çeşitli oyunlar, şakalar, komedi, sağlık öğütleri gibi şeyler… Ancak her birinin her yaptıklarını izlemeye hazır milyonlarca takipçisi var.

Forbes dergisinin ‘en çok kazananlar’ olarak belirlediği 12 kişi arasında, ABD’den, Fransa’dan, İsveç’ten, Hindistan’dan, hatta Şili’den yüzler de var..

Bu gencin ismi PewDiePie .. İsveçli.. 27 yaşında.. bu yıl YouTube’dan 15 milyon Dolar kazandı..

İsveçli Felix Arvid Ulf Kjellberg, YouTube’daki adıyla PewDiePie, henüz 27 yaşında; YouTube’dan ulaşılan ve şimdiye kadar toplam 11 MİLYAR kez izlenmiş video kanalının 50 milyon kadar takipçisi bulunuyor.

Yaptığı? Video oyunları oynarken komik bir şeyler anlatıyor PewDiePie…

PewDiePie geçen yıl reklâmlardan ve kaleme aldığı ‘Bu Kitap Sizi Seviyor’ isimli kitabının 112 bin adet satışından.. tam 15 milyon Dolar gelir elde etmiş…

Amerikalı Roman Atwood sokakta kaba saba şakalar yaparak ve bunları YouTube’dan yayınlayarak 8 milyon Dolar kazanmış; onun da 10 milyondan fazla takipçisi varmış..

Biz bunları önce Forbes dergisinden, sonra aynı konuya eğilen gazetelerden öğrendiğimizde bir konu dikkatimizi çekti: Takipçi sayıları…

Türkiye’de galiba insanlar birilerini sosyal medyada –ve tabii YouTube’ta da– takip etme konusunda fazla iştahlı davranmıyor.

Hani sosyal medya fenomenleri var, ama…

Neyse o konuya hiç girmeyelim.

Cem Yılmaz acaba, İngilizcesi ile, kendisini YouTube üzerinde dünyaya açsa, takipçi sayısıyla PewdiePie’ya veya hiç değilse Roman’a ulaşabilir mi?

Kaynak: Guardian

CEVAP VER