Yazarımız Turan Çevik soruyor: “Barzani PKK’ya aslında ne demek istiyor?”

1

Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başbakanı Neçirvan Barzani terör örgütü PKK‘nın Sincar Bölgesinden çıkmaması halinde gerekirse güç kullanacaklarını açıkladı. “Peki ama neden?” sorusu ortada duruyor. Barzani’yi bu açıklamaya iten gerçek sebep ne olabilir.

Hiç şüphesiz bu sorunun cevap bulması gerekiyor.

Bu sorunun cevabı, dünyada neler oluyor, Ortadoğu’da neler oluyor sorusuna verilecek cevabın içerisinde gizli. Dünyada adı konulmamış bir üçüncü dünya savaşı yaşandığını artık herkes seslendirmeye başladı. Bu savaşın taraflarını daha önce birkaç kez yazdım. Bu yazımızın konusu daha çok PKK terör örgütüne büyük devletler tarafından verilen yeni role işaret etmek istiyorum.

Yeni ABD yönetiminin satır aralarından verdiği mesajlarda, Irak ve Suriye’nin parçalara bölünerek yeni devletçikler ortaya çıkması için çalışacaklarını okuyabiliyoruz. Genel olarak Irak’ta üç siyasi kesim görünüyor. Şiiler, Sünniler ve Kürtler. Bu üç siyasi kesime uygun olarak Irak’ın üç parçaya bölünebileceği artık açıktan söylenmeye başlandı. Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi uzun zamandır bir devlet gibi varlığını sürdürüyor. Belirsiz olan, kurulacak bu yeni Kürt devletinin egemenlik alanları ve hangi güçlerin yönetimde etkin olacağı meselesidir.

Barzani ve ABD, PKK’yı Kuzey Irak’ta ve Sincar bölgesinde istemiyor. Barzani, PKK’nın bu bölgede varlığını kendi siyasi çıkarları için bir tehdit olarak algılıyor. Aynı zamanda bu bölgede bir devlet kurması ve varlığını sürdürebilmesi için Türkiye’nin desteğine ihtiyacı olduğunu düşünüyor. Türkiye’ye ekonomi, enerji ve güvenlik açısından muhtaç olduğunu biliyor. Bunun için PKK’nın varlığını bütün bu çıkarlarına aykırı olduğunu düşünerek hareket ediyor. Bu anlamda Türkiye ile PKK arasındaki ihtilafı körükleyerek PKK’yı baskı altına almak istiyor. Baskı altına alınan PKK ya kendilerine sığınarak onların hizmetine girecek ya da ABD’nin istediği şekilde Suriye’de YPG saflarında savaşacaklar.

Barzani ile PKK terör örgütü arasındaki gerginliğin bana göre temel sebebi bu.

Tabii bölgede sadece ABD ve Kuzey Irak Bölgesel Yönetimi yok. İran, Bağdat ve başka aktörler de mevcut. Onlar da PKK terör örgütünü kendi çıkarları için kullanmak istiyorlar. Bugün Bağdat yönetimi o bölgede PKK tarafından Şengal Savunma Birlikleri (YBŞ) adı altında kurulan örgütün maaşlarını ödüyor ve bu bölgeden ayrılmalarını istemiyor.

Terör ve terörizm devletlerin siyasi enstrümanları haline hiç bu kadar gelmemişti.

Bütün bu oyunları bozabilecek yegâne gücün Türkiye olduğunu iyi biliyorlar. Küresel şer çetelerinin elinde PKK terör örgütü iki tarafı da keskin bir kılıç gibi ülkemize doğru kullanılıyor. Bir yanda DEAŞ ve PKK ile arkalarında sinsi güçler, diğer yanda kendi içimizdeki aymazlar eliyle ülkemiz büyük bir terör sarmalıyla baş başa bırakılmaya çalışılıyor.

Çok acılar yaşattılar, çok acılar çektik. Bu aziz millet nice badireler atlattı. Akıl ve bilginin gücüyle bunu da atlatacağız inşallah.

1 YORUM

CEVAP VER