Yazarımız Dr. Levent Bilgi hatırlatıyor: BU TOPRAKLARIN ADINA ANADOLU DENİR

0

 

Ben Noel kutlayan bir aileden gelmiyorum. Akrabalarımız arasında içki içenler olduğu gibi içmeyenler çoğunlukta.

Şimdi siz, bu halimize bakarak Reina’da yılbaşında eğlenen, belki içki de içen insanları öldürmenize sevineceğimizi, hoş göreceğimizi, en azından sessiz kalacağımızı düşünüyorsanız, cani olduğunuz kadar aptalsınız da demektir.

Bu toprakların adına Anadolu denir.

Bilmiyorsanız bir daha hatırlatalım. Bu topraklarda yaşayan insanların farklı farklı düşünceleri, anlayışları, hayat algıları, farklı dinleri, dilleri, ırkları olabilir.

Ama bu topraklar, farklılıkları zenginlik gören, Rum ile Türk’ün, Ermeni ile Kürt’ün, Arap’ın beraber yaşadıkları, komşuluk yaptıkları, beraber yiyip içtikleri insanların vatanıdır.

Reina’daki insanlarla farklı düşünebiliriz, farklı hayat tarzlarımız olabilir. Biz sadece onlara insan oldukları, masum oldukları için kendi inancımıza göre dualar edecek, siz katil, cani, kudurmuşlara da beddular edeceğiz. O insanların hayat telakkileri, yaşama tarzları, dilleri, dinleri bizi hiç ilgilendirmiyor.  Biz mazlum olarak onların yanında, zalim olduğunuz için de sizlerin karşısında olacağız. Sizin dininiz, diliniz, ırkınız da bizi hiç ilgilendirmiyor. Ne olduğunuza, kim olduğunuza hiç mi hiç bakmadan, siz zalimleri lanetliyoruz.

Laik veya dindar veya ateist, alevi, sünni olabiliriz. Ama biz acılarla öğrendik herkesin düşüncelerine, yaşama şekline saygı duymayı. Birileri baş örtüsüne müdahale etmeye kalkışınca nasıl karşı çıkıp, insanların kıyafetleri sizi ilgilendirmez diyorsak; aynı şekilde de içki içen, başını örtmeyen veya yılbaşı kutlayan insanların yaşama şeklini, inançlarını korumayı da insanlık onuru biliyoruz.

Biz bize zulmedilmesine, hayatımıza karışılmasına razı olmadığımız gibi, başkalarına da zulmedilmesine, hayatlarına karışmaya, karışılmaya da razı olmuyoruz.

Siz karıştırdınız herhalde.

Burası Halep’te sivil halkın, çocukların üzerine bombalar yağdırıp insan geçinen Putin diyarı değil. Kızılderilileri, Aborjinleri katledip, Afrikalıları köleleştiren vahşibatı değil. Filistinlilere yaşama hakkı bile vermeyen, çoluk çocuk demeden katleden barbar İsrail değil.

Burası kardeşliğin, barışın, rengarenk beraber yaşamanın vatanı.

Burası Anadolu.

Burada kimse, iyi yaptınız da yılbaşı kutlayanları öldürdünüz demeyecek size. İyi yaptınız da bir ülkenin masum büyükelçisini sırtından vurdunuz demeyecek.

Biliyoruz siz öldürmeye devam edeceksiniz. Biz de sizi lanetlemeye devam edeceğiz. Bu topraklar nice zalimler, caniler gördü. Hepsi gelip geçti. Hepsi de Anadolu insanının beddualarında kahrolup gitti.

Biz Türkü, Kürtü, laiki,dindarı, dinsizi ile birbirimizin omuzunda ağlayabilen, acılarımızı ruhumuzda hissedebilen insanlarız. Bizim türkülerimiz, acılarımız, taziyelerimiz ortak. Kaderlerimiz ortak. Bizim cennetimiz birbirimize, ötekine sarıldığımız Anadolumuzdur.

Sizin elinizde zulüm var, silah, şiddet, ölüm varsa.

Bizim elimizde de dostluk, kardeşlik, sevgi ve merhamet var.

Şimdi sırada acılardan ders alarak, değdiğimiz her eli kardeş, vardığımız her yeri Anadolu yapmak var.

CEVAP VER