Almanlar.. 2016’da.. 70 yıl aradan sonra.. Hitler’in ‘Mein Kampf’ kitabını okudu..

0

Bir zamanlar Batı gazeteleri “Hitler’in Kavgam’ı Türkiye’de best-seller” diye yayın yaparlardı.

Bir-iki kitapçı raflarında karşılaştığımızı hatırlıyoruz, ama kimsenin elinde görmediğimiz gibi üzerinde konuşulduğunu-yazıldığını da duymadık.

Buna karşılık, Almanya’da uzun bir aradan sonra bu yıl piyasaya çıktı Adolf Hitler’in ‘Mein Kampf’ kitabı, 2016 yılının en çok satan kitapları listesine girmeyi başardı.

Bunu da İsrail gazetesi Ha’aretz’de okuduk.

Kitabın telif hakkı 2. Dünya Savaşı sonrasında Baverya eyaletine bırakılmış; eyaleti yöneten politikacılar da basımına izin vermemişler…

Yasak değilmiş kitap, ikinci el kitapçılarda bulunuyor, online erişilebiliyormuş..

Alman yasaları her kitabın yazarının ölümünden 70 yıl sonra serbestçe basılabilmesine izin veriyor.

Mein Kampf’ın yeni baskısı..

Münih’teki Çağdaş Tarih Enstitüsü (IfZ) 2015 yılı sonunda yayın listesine almış kitabı ve deneme mahiyetinde 4 bin adet bastırmış; talep arttıkça sayıyı da artırarak tam altı baskı yapmış kitap.

Eleştirel notlarla yayınlandığı için 1948 sayfa ve iki kocaman cilt halinde. Fiyatı: 59 Euro..

Şimdiye kadar 85 bin adet satılmış…

Bu öyle hacimli kitaplar açısından bayağı yüksek bir rakam…

‘Kavgam’ Hitler’in Yahudi düşmanlığını yaygınlaştıran fikirlerini de içerdiği için kolay ulaşılabilir olduğunda sorunlara sebep olabilir diye endişeye sebep olmuş. Ancak, yayıncılar, “Bunun tam tersi oldu” iddiasındalar.

Enstitü müdürü Andreas Wirsching kitap üzerine başlayan tartışmaların, Hitler döneminin ne büyük acılara mal olduğunu hatırlatması bakımından, özellikle hala o döneme olumlu yaklaşan gençlerin bulunduğu bir ortamda, tam tersi bir bilinç hali uyandırdığı görüşünde.

Kaynak: Ha’aretz ve Independent

 

CEVAP VER