Elazığ’daki Batık Şehir için UNESCO’ya başvuru..

0

Türkiye, Doğu Anadolu’daki Batık Şehir tarihi yerleşim alanını, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kaydettirmek için hareket geçti.

Elazığ’ın Sivrice ilçesindeki Batık Şehir, Hazar Gölü’nün 1830’lu yıllardan itibaren yükselmesi sonucu sular altında kaldı, ancak gölün güneybatısındaki Kilise Adası adıyla bilinen noktadan şehrin kalıntılarını görebilmek mümkün.

Bölge halkı tarafından çeşitli efsanelere konu olan Batık Şehir, su altı arkeolojik kazı çalışmalarının sınırlı olması sebebiyle ilk yerleşim tarihi belirlenemediğinden gizemini korumaya devam ediyor.

Euronews’in aktardığına göre şimdiye kadar yapılan kazı çalışmalarında kentte 11. yüzyıla ait kalıntıların yoğunlukta olduğu görüldü, ancak bilim adamları şehri çevreleyen alanda 4 bin yıllık arkeolojik izlere rastladı.

Sivrice Belediye Başkanı Ebubekir Irmak, Hazar Gölü’nün tektonik çökme sonucu oluştuğunu ve gölün doğal güzelliklerinin yanı sıra tarihi zenginliklerinin de olduğunu söylüyor. Geçtiğimiz yıl mavi bayraklı gölde dalış yapan Irmak, suyun altında kilise, kale duvarı ve çanak çömlek gibi Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemine ait pek çok kalıntı gördüğünü ifade etti.

Sivrice Belediyesi, alanın Dünya Mirası Geçici Listesi’ne kabulü için geçen yıl UNESCO’ya yapılan başvurunun olumlu sonuçlanmasını bekliyor.

CEVAP VER