Veysi Dündar’dan Haftasonu Ocakbaşı (19 – 25 Kasım 2018)

0

OCAKTA HAFTANIN DEVLET DERSİ

Bakan bey bize devlet dersi verdi; devlet baba ya o ne derse inanacağız dersi. Kadir-i Mutlak Kerameti kendinden menkul. Neyse bakan beye siyaset sosyoloji ağır gelir bu kafa ile. Biz kendisine Ece Ayhan’dan bir şiirle anlatalım…

OCAKTA HAFTANIN AKADEMİSYENİ

Ka-der ile başladığımız haftada kaderimiz Mehmet Karalı isimli bir dekan/profesörün varlığına muttali olmak oldu. Hoca bu güne kadar uçak yapamamış daha ziyade Çan Bölgesinin dağını tepesini tez olarak yazıp uçak fakültesine dekan olmuş. Lakin o Kibele ile uğraşmayacaktı. Laf edeyim derken koltuk da gitti. Kibele adamı ağır çarptı.

OCAKTA HAFTANIN VİCDAN AĞRISI

Kimsenin canı kimse hapse gitti diye geri gelmez ya insanın vicdanı da kanar. Diş değil tırnak değil mendil niye kanar. Güzel bir gülüşün eksik kalmasına dair vicdan ağrısı devam etti. Arttı azalmadı.

OCAKTA HAFTANIN EYTCİSİ

MHP’nin Arzu Erdem ile başlayan, Cemal Enginyurt ile devam eden komedi kıvamındaki EYT hikayesinde rol iyice figüran seviyesine düştü. İdamı getiremeyen Destici EYT’cilere kucak açtı. Türk Sağının birbirinden naciz bireyleri bir vakitler sigara paketine yazılan halk taleplerine dair seleflerinden aldığı bayrağı gayet tutarlı bir şekilde sallamaya devam ediyor. EYTciler değil ama Kadir buna inanıyor.

OCAKTA HAFTANIN TARİH DERSİ

İnsan kulaklarına gözüne inanamıyor. Anti-Sovyet kampının en halis varisi MHP’nin lideri NATO’yu beğenmiyor. NATO’ya karşı çıkan Deniz Gezmiş ve arkadaşları mıydı, yoksa 12 Eylül darbesini biz içerdeyiz ama fikirlerimiz iktidarda diyen Başbuğ Türkeş miydi? Bahçeli bildiğim kadarı ile akademisyen. Ama tarih konusunda oldukça zayıf. Bence Üniversite hocası ona bayağı iltimas etmiş.

OCAKTA HAFTANIN ZİHNİ SİNİR PROJESİ

Havuz medyasında hayatını idame eden bir TV’nin müdürü tuhaf bir çıkış yaptı. Aslında benim hoşuma gitti. Mesela tüm havuz kanallarını izlemek için 10 kuruş ödenecek dense günde, AKP sizce kaç gün iktidar kalabilir? 18 kanalda aynı anda aynı mitingi izlemek için 10 kuruş değil 1 kuruşunu verecek vatandaş bulacağını sanan bu CEO bence kendi tvlerini izlemekten bayağı bir bunalmış. Kendisine açık hava tavsiye ediyoruz.

OCAKTA HAFTANIN AĞLATAN ENFLASYONLA MÜCADELE TAKTİĞİ

“Tarlaya ektim soğan / Yetmedi yedi doğan” demiş atalarımız. Soğanı doğan yemiyor. Soğanı biz yiyoruz. Türk mutfağının iç yüzü diye kitap yazılsa, Türk Kadının Türk erkeğini çiçek yağının içine soğan kıyma koyup sebze ile karıştırmaya yemek süsü verdiği bir gün anlaşılacak. Bence soğan zaten kötü bir şey. Depoda soğan tutanların soğanları zorla satılmalı, satılmazsa atılmalı. Aynı uygulama depoda ev tutanlara da yapılsa iyi olur. 1 milyona ev satmaya çalışıyorlar. Sat 100 bine bak soğan ekmek gibi satılmıyor mu? Buna ekonomi denir.

OCAKTA HAFTANIN YATAY MİMARİSİ

Dikey binalardan sıkılan AKP bir 16 yıl daha yatay mimari ile bize hizmete kararlı. 32 yıl edecek. 16 yıl sonra yataydan sıkılınca bu sefer diagonal ile bir 16 sene daha devam ederiz. Ondan sonra zaten Keynes’in uzun dönem vecizesi geçerli olacak: Uzun dönem analizine gerek yok. Uzun dönemde hepimiz öleceğiz. Ölene kadar mimari. Yatay dikey diagonal. Yetmez ama evet.

OCAKTA HAFTANIN SÖZÜ

Suudların lider olarak Erdoğan’ı neden gördüğünü de bileydik iyiydi. Murat K.oğlu bu bilgiye nereden ulaşmış onu da anlamadık. AKP S.Arabistan’da şube mi açacak onu da çözemedik. Havuza arada klor atmak şart. Neticede kirlenir o kadar kişi beraber yüzdükçe.

OCAKTA HAFTANIN YAKIŞIKLISI

İzmir mahallenin en güzel kızıymış. Yakışıklı kaytan bıyıklı Sn Zeybekçi’den gelen bu tespit için ne diyelim. Belki de 16 senedir AKP’den en uzak kaldığı için öyledir. Bırakın öyle kalsın diyeceğim ama seksist söyleme de katkı vermek istemem. AKP ilginç bir noktaya geldi. Aman İzmir kendine dikkat etsin. Niyeti bozanlar var.

OCAKTA HAFTANIN SÖNEN OCAĞI

Sönen ocak maden ocağından. 3 ya da 301. Fıtrat aynı. Tıpkı 19. yüzyıl İngilteresi gibi. Sanki zaman tüneli. Özgür Özel’in Soma için müthiş tespiti 30 kişi ölürse sıkıntı olmaz diye düşünüldüğü işçilerin ölü sayısının artması ile bozulduğu idi. Şimdi 3 kişi için toplumsal vicdanda 3 dakikayı geçmez unutma süresi. Ne diyelim. Yıkılsın böyle ocağın düzeni.

HAFTANIN HASRET OCAĞI

Bu haftaki Ocakbaşı’nı Mardin’de annemin dizinin dibinde kotardım. Ana duası almaya ata memleketine yol aldım. Bir kaç gün de olsa arınacağım. Mardin kadim dostlarımdan Hasip Kaplan’ın da liseyi bitirdiği şehir. Kendisi ile dün teknoloji nimeti whatsapptan yazıştık. Belli ki hasretin tespih tanelerinden biri de Mardin onun için. Aldırma Gönül türküsü kulağımda yazdıklarından aldığım notları paylaşmak istedim sizinle: 1968-71 yıllarında Mardin Lisesinde okur iken Seda diye duvar gazetesi ve Yankı diye aylık bir gazete çıkarmış Hasip Kaplan. Cehennem Deresi yazısını Mardinli bir sahaf yakın zamanda nasılsa bulup yayınlamış. İdil deyince Cehennem Deresi bir de Kırklar Kilisesinin Yusuf Sağ isimli çalışanı geliyor aklına Hasip Kaplan’ın. Tez zamanda görüşmek ve tüm hasretleri gidermek dileğiyle kapadık görüşme penceresini.

OCAKTA HAFTANIN KİTABI

68’li ve Gazeteci. Tuğrul Eryılmaz kitabı tam zamanında geldi. 68’liler ne dediyse çıktı. Baksanıza MHP bile kahrolsun NATO diyor. Hafızaya saygı duyan herkesin okuması için.

OCAKTA HAFTANIN FİLMİ

Bohemian Rhapsody’yi kaleme aldık. O zaten banko. Hem Müslüm hem Queen 70’lerin ortasından itibaren hayatımızda yer eder oldular. 70’lerin filmleri klasik ve unutulmazdır. Baba serisinin ilk filmi Guguk Kuşu da Woody Allen’ın Annie Hall’u da. Bu filmlerden dilediğiniz bu haftanın filmi olsun. 70’lerin bize armağanı bu iki müzisyeni filmlerin gölgesinde hayal edin.

OCAKTA HAFTANIN BEYOĞLU MEKANI

Beyoğlu’nda en güzel köfte Köfteci Hüseyin’de yenir. Yanında ufak bir salça ile ikram edilen köfte piyaz ile beraber servis edilir. Hüseyin’de köfte yemek Beyoğlu’nun en klasik sokaklarından birine yolculuk demek aynı zamanda.

OCAKTA HAFTANIN İSTANBUL KÖŞESİ

İstanbul’un dikey mimariden vareste kalmış her bölgesi hala kıymetli. 10 bin yıllık kadim şehrin ilk sakinleri Kadıköye yerleşmiş. Karşısı dururken oraya da yerleşilir mi diyenler de onlara Khalkedonlu yani Körler Ülkesi sakini demişler. İşte Kadıköy yakasında Fenerbahçe mevsimin yapraksız günlerinde daha az insan ve bol kedi sakini ile iyi bir seçenek. Biraz kedi maması alıp Fenerbahçe parkında gezmek herhalde sonbaharın en akılcı işlerinden olsa gerek.

OCAKTA HAFTANIN BESTECİSİ

Tabii ki bu haftanın müziği açık ara Queen. Peki en güzel şarkısı hangisi? Tabii ki Love of my Life. Kaç kere dinlenebilir? Sonsuzluk sayılır mı?

CEVAP VER