Veysi Dündar’dan Haftasonu Ocakbaşı (26 Kasım – 2 Aralık 2018)

0

HAFTANIN HÜCUM OCAĞI

Cumartesi annelerini derdest eden Türk Polisi, bu defa kadınların hücumunu bertaraf etmiş. Polise hücum eden kadınları ben tahayyül edemedim. Dışişleri sözcüsü orantısız güç uyarısı ile Fransa’nın dikkatini çekmişti malum. Belli ki Türk kadını techizatlı polislere hücum edecek güçte. Bu da feminizmin yeni versiyonu. Not ettik efendim.

HAFTANIN ÇIKIŞ OCAĞI

Türk basının bir kesimi için yurtdışına çıktı şeklinde sanki Avrupa’ya turistik seyahate gitti tadında lanse edilen habere dair yorum yapsak ne olur yapmasak ne olur.

HAFTANIN ÇARK OCAĞI

Mahallenin güzel kızına hallenen kaytan bıyık baklayı çıkardı. Meğer kızı kendisi alacakmış. Da almayacakmış de kendini verecekmiş. Çırpındıkça batmak buna denir. İzmir biz tanıyorsak bu olgun AKP’liye verse verse boyoz ve kumru verir.

HAFTANIN ISRAR OCAĞI

Biri Demirörencilere hayrına ayna hediye etsin. Ciddi bir kişilik bölünmesi yaşıyorlar belli ki. Sen havuzsun evladım. Havuz problemisin. Çözümü de matematik değil basbayağı etik.

HAFTANIN ACI VE ANI OCAĞI

Tahir Elçi göz göre göre yok edileli 3 yıl oldu. Tahir olmak hiç bu kadar ayıpsız olmamıştı. Zühreler öksüz tam 3×365 gündür. Bir insanın göz önünde katline dahi engel olamayan ülkenin katilleri bulamayan hali için ne denir ki? Nazım’ın dediği gibi elmayı yani ülkeyi seven Tahir elmanın onu sevmesini beklemedi ya ülke? O ne zaman sevecek peki?

HAFTANIN ABECELİ OCAĞI

3 Ç yani çöp, çamur ve çukuru Akparti ile hayatımızdan çıkardık. İnsan ister istemez aynı ülkede ve şehirde mi yaşıyoruz Mahir bey diye sormak istiyor. Ve alfabenin diğer harfleri ile mukabele edesi geliyor. A harfi ile yani AVM’lerle başlayalım. Z ile yani zengin olma hayali ile yola çıkıp devletten bir çare bekleyen müteahhitlerle bitirelim. A’dan Z’ye AkParti hemen de yenebilir, eve paket de yapılır.

HAFTANIN İKRAH OCAĞI

Gazeteye dokunmak ikrah ettiriyor, yüzünü görmek de öyle ama dijital olarak dahi aynı duyguyu veriyor. Ocak Medyayı da kirleteceğini bilerek ibret için paylaştım. Islahı mümkünatsız çarpıklığın arzıhali.

HAFTANIN KOMİKLİK OCAĞI

Açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı bizimle eğleniyor. Vize serbestisi deyip AİHM kararı eleştiren Dışişleri Bakanlığı bir tek bizde var. Şakacı bir bakanlık.

HAFTANIN MEBZULLUK OCAĞI

“Yağ satarım bal satarım ustam öldü ben satarım.” Beton yaptık olmadı. Vize koyalım olur. Birisi Kemal Öztürk’e yakın tarih okutsun. Belli ki 2002’de dondurup 2018’de uyandırmışlar.

HAFTANIN OCAĞI SÖNENİ

Hangi birini yazalım. Helikopterde ölenleri mi? Beton blok altında ezilenleri mi? Kamyonet kasası altında yok olanı mı? Madende yok olan, çukurda kaybolan, dağda donan, bozuk cephane ile havaya uçan. Bu ülkede bedava mı yaşıyoruz ki yaşam bu kadar ucuz? Plazalarda İş Sağlığı için tırnak kontrolü yapılan ülke belli ki kümesteki kazların dışında hükümsüz. Ölüm envai çeşit. Yayın yasağı tek çeşit.
Derdim çok hangisine yanayım.

OCAKTA HAFTANIN KİTABI

Mahir Ünal çöp dedi ya aklımıza Latife Tekin ve Berci Kristin Çöp Masalları geldi. Mahir Ünal’a tevafuk eden bu kitabın liberal okumaları çokça yapıldı. Latife Tekin de olgunlaştı ve yazmayı kesmedi. Sürüklenme en az Çöp Masalları kadar sahici. Mahir Ünal’a anımsattığımız hikayenin bu günkü hali resmedilmiş. AKP’nin keseri hep kendine yontar. Biz rendelikten vazgeçemeyiz. Latife Tekin de…

OCAKTA HAFTANIN FİLMİ

Tahir Elçi’nin ölümünden bu yana 3 yıl Z’den bu yana 49 yıl geçti. Biz 49 yılı hep baştan yaşıyoruz sanki. Hrant’ın katilini bulduk. Katillerini bulamadık. Tahir’in katilini bulsak katilleri yine aramızda kalacak. Z filmi bu ülke için dün çekilmiş gibi. Seyretmekten başka elimizden de bir şey gelmiyor

Ense kararsa da …

OCAKTA HAFTANIN BEYOĞLU MEKANI

2 Haftadır Mardindeyim ama kuralı bozamam. Beyoğlu’ndan bu hafta size tanıtmak istediğim mekan bir pizzacı: 49 Çukurcuma. Öğlene kadar kahvaltı pizzaları ve gün boyu lezzetli gerçek İtalyan pizzası. Özgünlüğün ve istikrarın ödüllendiği bu mekan sizi de boş çevirmez.

OCAKTA HAFTANIN İSTANBUL KÖŞESİ

Sonbahar yapraklarını süpürmek gittikçe zorlaşıyor. Bir süre sonra yaprak da kalmayacak. Fenerbahçe demiştik geçen hafta. Üstüne Erdoğan’ın pastalı-kaymaklı analizi geldi. O zaman Beşiktaş çarşıya bekleyelim sizi. Hem bu akşam güzel de derrbi maçı var. Daha iyi şarkı söyleyebiliyorsanız bekleriz. Yoksa aklınızdan bile geçirmeyin. Malum Gezi Parkına Çarşının girişi diye bir şey var. Unutmak mümkün değil. Hepimiz için…

OCAKTA HAFTANIN MÜZİĞİ

Batı-Doğu Divanının 21 Ağustos 2015’de Ramallah’daki konserini ağlamadan dinlerseniz kendinizde bir eksiklik arayın. Ve o eksiklik emin olun sizin hayatınızı da eksik bırakandır.

CEVAP VER