Asırlık bir gelenek baston.. Motiflerle hayat buluyor

0

Yürümeyi kolaylaştırmak için dayanak olarak kullanılan, ağaç ve metal malzemelerden yapılan bir araç olan baston, çeşitli tekniklerle işlenerek ve süslenerek sanatsal bir nitelik kazanıyor. Tarihte silah, otorite veya iktidar sembolü olarak da kullanıldı.

Anadolu’da baston kullanımı 19. yüzyıl ortalarında başladı ve yayıldı. Daha önceleri baston yerine asa kullanılırdı. Asanın bastondan farkı ise daha uzun ve başının topuzlu olmasıydı. Bitlis’in Ahlat ilçesinde yapılan Selçuklu yıldızı, lale ve kilim motifi, ebru, rumi ve tezhipli bastonlar, büyük ilgi çekiyor.

Babadan kalma bastonculuk mesleğini yaklaşık 30 yıldır atölyesinde sürdüren baston ustası Refa Gökbulak, kasaplardan topladığı koç, sığır ve manda boynuzlarını bazı işlemlerden geçirdikten sonra bastona dönüştürüyor. Gökbulak, ürettiği bastonların üzerindeki her bir figürün anlamı olduğunu söyledi.

Satışa sunduğu bastonlardan en çok Selçuklu motifli olanlarının yoğun ilgi gördüğünü anlatan Gökbulak, “Selçuklu yıldızı, kilim motifi, lale motifleri ve tezhip işlemeli bastonlar en çok satış yaptığımız ve ürettiğimiz baston modelleridir.” dedi.

Gökbulak, Selçuklu motiflerini ilçedeki tarihi mekanlarda gördükten sonra bastona işlediğini belirterek, “Meslek hayatım boyunca baston gövdeleri üzerine işlediğimiz motif sayısı yüzün üzerinde. Motiflerimiz özellikle Selçuklu yıldızı, lale ve kilim motifi, ebru, rumi ve tezhip işleme ağırlıklı. Bunlar, bizi biz yapan değerlerimiz. Bin yıldır bu topraklarda her türlü objede kullanılan motifler. Bizler de bu kültürü yine bastonlarımızda yaşatmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

Baston fiyatlarının 120 liradan başladığını ifade eden Gökbulak, “Üç çeşit baston üretiyoruz. Birincisi, günlük yaşamda kullanıma yönelik. İkincisi, hediye amaçlı. Üçüncüsü de sanat değeri yüksek, önemli kişilere takdim edilen bastonlar. Bu ürünlerin fiyatları, işçilik ve motiflerine göre artmaktadır.” ifadelerini kullandı.

CEVAP VER