Veysi Dündar’dan Haftasonu Ocakbaşı (24 – 30 Aralık 2018)

0

HAFTANIN HUTBE OCAĞI

Minareye çıkmadan ezan okuyan müezzin mi yoksa yılbaşı mı? Tercih sizin!

HAFTANIN UMUT VEREN OCAĞI

Ne yaptı iseniz tersini yapın bakın. Yollar kolay olacak.

HAFTANIN YANLIŞ ANLADIN OCAĞI

Vergi toplamak için daha iyi bir fikrin var mı? İmam maaşları nasıl ödeniyor hiç düşündün mü? Hiç düşündün mü?

HAFTANIN AVRUPAİ OCAĞI

Avusturya’da hangi partiye oy verdiğini merak etmiyorum. İyi biliyorum. Solculara tabii ki.

HAFTANIN MİLLİYETÇİLER OCAĞI

Etiyopyalı hanımefendi/MHP/Ziya Gökalp/Kadir Mısıroğlu/Türkçülük konulu aşuremizden tatmak isteyen var mı?

HAFTANIN EMİRERİ OCAĞI

Tabii senatör vardı eskiden. Sofuoğlu da bence tabii senatör. Tabii tabii. Aynen. Aynen.

HAFTANIN TEVAFUK OCAĞI

Asgari ücret 2 sene önce 600 dolardı şimdi 400 dolar. Piyango biletine bakmadım. Piyango biletini enflasyona ezdirmeyen iktidarın MÜSİAD’ı da aynı kareye böyle resim verir.

HAFTANIN DIŞ MİKRAK OCAĞI

5 lira pahalı olsun yabancı menşeli olsun. Değil mi ama? Herkesin var.

HAFTANIN ESPRİ OCAĞI

Hani istifa tek taraflı müessese idi? AKP’nin en şakacı isminden şaka takılan demeçler.

HAFTANIN SIRALAMA OCAĞI

Plaka 74. Karabük olmuş. Mutluluk nedir hem. Öpünce geçer. Öpüldünüz.

HAFTANIN KİBRİAZAM OCAĞI

Havuzun içinden kafasını kaldırdı. Sonra yüzmeye devam etti.

HAFTANIN “ORDA KİMSE VAR MI?” OCAĞI

İlber Hoca yine 12’den vurmuş. Orda kimse var mı?

HAFTANIN OCAĞI SÖNENİ

301 kişi değil de 1er 1 er olunca haber değeri de yok. Biz not düşelim de yarının hak divanında boynumuzu eğmeyelim. İş cinayetleri tam gaz. Başımda bir mengene.

OCAKTA HAFTANIN KELİMESİ : BÜYÜK RESMİ GÖRMEK

Büyük resmi gördün mü? Duvarda asılı. Küçük resim aynanın altında. Tanıl Bora’nın kitabından bu haftaki kelimemiz tabii ki Sn. Erdoğan’ın da yeni fatihler (portakal olmayan ama) yetiştirmek için zikrettiği meşhur lafı azam.

Çok da eski olmayan Mart 2016’dan kalan yazıda büyük resim tarifi şöyle başlıyor:

“Ne söylense, “büyük resmi” gösteriyorlar. Başbakan Davutoğlu, 25 Ocak’ta, ABD Başkan Yardımcısı Biden’ın Türkiye ziyaretine muhaliflerle görüşerek başlamasına gücendiklerini anlatırken, “resmi bütün olarak görmek, sadece tek bir boyutuyla değil, bütün boyutlarıyla bu resmi görmek” lâzım geldiğini telkin etti mesela. Bir sene evvel, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut, TL’nin değer kaybına dair endişeleri, “dünyadaki büyük resmi görmek lazım” diye yatıştırıyordu. Eski Adalet Bakanı Sadullah Ergin, çözüm süreci günlerinde, “teröre” veya “Kürtlere” fazla taviz verildiğini düşünenlere, şu sözlerle mukabele ettiğini anlatır: “Çok canlar yandı, çok kanlar aktı, her insanın yüreğine ateş düşüren bir süreç yaşadık. Ama büyük resmi görelim.”

OCAKTA HAFTANI KİTABI

Bu haftanın portresi üzerinde çalışırken rast geldiğim bir seçkiyi paylaşmak istedim. Sn. Tayyar Altıkulaç’ın da katkı verdiği cazibeli bir çalışma. Hürriyetin eski hür günlerine selam eden bir ortak seçki. Doğan Hızlan, İlber Ortaylı, Nevzat Yalçıntaş’ın da seçimleri ile bize yön verecek bir ışık ummanı.

 

 

OCAKTA HAFTANIN FİLMİ

Havuz müellifleri kibir ile ağızlarına alsa da Zeki ve Metin bu ülkenin Lorel Hardisi Kavuklu Pişekarıdır. Miletin gönlünde taht kurmuştur. Filmlerine laf edilenin de çarpıldığına şüphe yoktur. Daha iyisi yapılana kadar onlar en iyisidir. Kamu reklamlarına dayanıp tarih bükmeye benzemez. “Köyden İndim Şehire”den daha iyisini onlar da yapmamıştır. Göz ucuyla da olsa arınmak için bakmak sevaptır.

OCAKTA HAFTANIN BEYOĞLU MEKANI

Beyoğlu’nda mekan biter mi tabii ki bitmez. Bu hafta ufak da olsa değişiklik yapalım ve biz kullanmasak da içenin keyif alacağı bir mekanı hatırlayalım. Çukur Meyhanenin efsane garsonu Aret Silahlı’nın harika işler çıkardığı Aret’in Yeri’ni analım. Yılbaşında yer bulamazsınız ama bir hafta içi de olsa ziyaret edin ve Ermeni ustanın topiğini tadın, hamsiyi dili şişte keşfedin. Vedat Milör onaylı.

OCAKTA HAFTANIN İSTANBUL KÖŞESİ

Geçen hafta Balat’ta konaklamıştık. O zaman biraz daha yukarılara Fatih’e tırmanalım. Edirnekapı’ya doğru yol alıp Kariye’ye uzanalım. Bir zamanlar İstanbul’un bittiği bu semte adını veren Chora mabedinin muhteşem duvar resimlerini bir Pazar öğle sonrasında izlemekten daha keyif verici ne olabilir? Akabinde bir de yakındaki çay bahçesinden İstanbul’u seyretmek de bonusu üstelik.

OCAKTA HAFTANIN MÜZİĞİ

Arapça ibadet eden Türkler olarak ezberimiz kavidir. Ama pek de yol alamadık. Yılbaşını Mısırlı Arap Hristiyanların hoş bir şarkısı ile kutlasak ezberimizi biraz bozabilir, barışık hale gelir, kendimize tepeden bakar “büyük resmi” görür müyüz? Kısmet.

Doyamayanlara bir de Fairouz’dan Li Beirut bonusu:

CEVAP VER