Veysi Dündar’dan Haftasonu Ocakbaşı (7 – 13 Ocak 2019)

0

HAFTANIN SORU OCAĞI #1

Ücretsiz dağıtılan fileyi üretenlerin ücretini kim ödüyor?

HAFTANIN SORU OCAĞI #2

Kamu Bankaları duruyor, silah fabrikası satılıyor. Devletin görevi güvenlik mi vatandaşa borç vermek mi?

HAFTANIN CEVAP OCAĞI #1

Ey troller Yunanca’da trol ne demek siz hiç merak ettiniz mi? Cevabı bu ve bu linklerde.

HAFTANIN GAF OCAĞI #1

Zeybekçi İzmir’i pazarlayacakmış. Tövbe estağfurullah. Daha önce söylediklerine istinaden.

HAFTANIN MAĞDURİYET OCAĞI # 

Tüm seçimleri kazansa da o hep mağdur.

HAFTANIN AYNA OCAĞI #1 

Aynaya baksak ne göreceğiz? Parsel bazlı ada bazlı vatandaşlık. Yeni Türkiye icadı.

HAFTANIN ÜLKÜ OCAĞI #1 

MHP EYT’lilerin feleğini şaşırttı aklını aldı. Onlara ruh sağlığı merkezi öneriyor. Dert bende derman bende diyor. AKP yine beğenmemiş. Bu da işin kapağı.

HAFTANIN ÜLKÜ OCAĞI #2 

Uygurlu Türklere reva görülen muamele belli ki gayet memnun edici. O zaman tabii ki Ey Konfüçyus sen kimsin ya demeyeceğiz.

HAFTANIN ESPRİ OCAĞI #1 

“Seçim siyasi faaliyet değildir. Seçim faaliyet değildir.” Aslında seçim yok. Tıpkı Almanya Milli takımı gibi: “Türkiye’de seçimler herkesin katıldığı, AKP’nin kazandığı şeydir.”

HAFTANIN ESPRİ OCAĞI #2

Seçim siyasi faaliyet değilse MHP de zaten parti değildir. O zaman gülelim.

HAFTANIN OCAĞI SÖNENİ 

Kayseri’yi şunca senedir AKP yönetiyor. Belediye başkanını Ankara’ya aday olarak koydu AKP. Kendisi Üniversiteliler hakkında ileri geri sözleri ile tanınıyor. Lakin görülen o ki Kayseri daha medeniyetin belediyecilik vasfına nail olamamış. Gariban köpeklerin şehrin ortasında çocuk yediği şehir olarak tarihe geçti Kayseri. Bu da derkenar olsun. Allah gence rahmet etsin. Gariban köpekleri de şehircilik nasibi ile yüzleştirsin.

OCAKTA HAFTANIN KELİMESİ: BİZİM KÜLTÜRÜMÜZDE YOK

Tabii ki Mozart’a yönelik yapılan atak için en uygun kabuk bu olacaktır. Bizim Kültürümüzde yok. Bizim kültürümüzde AVM var, plaza var, parayla pasaport satmak var ama Mozart yok. Yazının tamamı bu linkte.
Alıntılarsak :
“Bu ‘kültürümüzde yok’- ‘kültürümüzde var’ teftişi, ‘kültür’ü bir ‘genetik kod’ olarak, fıtrat olarak, kader olarak sabitliyor. Ahlâk olarak ve ahlâkın nihâî ölçüsü olarak sabitliyor. Başkanlık sisteminden deve güreşine, hoşgörüden zombiye, cinsiyet ayrımcılığından yörük bastonuna, vakıf idaresinden köçekliğe, her ahkâmı ‘kültürümüz’deki sicil kaydı kontrolüne bağlayan bir zihniyet bu. Ne istiyoruz? Doğrusu nedir? Ne yapmalı, nasıl davranmalıyız? sorularının safiyetini, ‘samimiyetini’, hukukunu iğfal eden bir zihniyet – yoksa ‘kültür’ mü demeliydik?”

OCAKTA HAFTANIN KİTABI 

Madem Mozart bu vesile ile gündeme geldi o vakit rahmetli Nadir Nadi’den (ki ahir ömründe keman öğrendiği vakidir) Dostum Mozart’ın kapağını çevirmek lazım.

Yetmez diyenlere Fazıl Say’ın babası Ahmet Say’dan Mozart kitabı.

 

OCAKTA HAFTANIN FİLMİ 

Tabii ki Milos Forman’dan tereddütsüz başyapıt Amadeus bu haftanın filmi olacak.

Ama buna ben bir de Dünyanın Bütün Sabahları’nı ekleyin derim. Buradaki konser sahnesinde çalınan Mehter tınılı Marşın adı da tabii ki Türk Tören Müziği Marşı

 

OCAKTA HAFTANIN BEYOĞLU MEKANI 

Hafta içi yazımızda Savoy prensinden mülhem hedef gösterir gibi olmuştuk. Bu nedenle boynumuzun borcudur hem Savoy Balıkçısını hem de Savoy Pastanesini haftanın mekanlarında zikretmek.

Sırrı Süreyya sessiz sedasız gittiği hapiste sanırım mahallesinin bu iki mekanını da özlemiştir. Sırrı Süreyya’nın semti Cihangir’in bu iki güzel mekanını es geçmeyin derim.

OCAKTA HAFTANIN İSTANBUL KÖŞESİ 

Koskoca İstanbul’da Kadıköy Süreyya Sineması da olmasa müzik dinleyecek, konser izleyecek mekan yok. Bahariye’nin tam ortasındaki bu güzel sahneye varmak Kadıköy Bahariye’desiniz demek. Bu kış soğuğunda sıcak koltukta konser izlemek gibisi var mı? O zaman Bahariye’yi haftanın İstanbul köşesi ilanda beis yok.

OCAKTA HAFTANIN MÜZİĞİ 

Bunca Mozart dedikten sonra tabii ki bu haftanın müziği de ondan olmak zorunda. Hafta içi yazımızda atıf yaptıklarımızı tekrar etmeyelim ama onun delişmen ve ele avuca sığmaz müziğinin en güzel örneği ile sözümüzü bağlayalım.
Zorla değil Güzellikle:

CEVAP VER